Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny ropy on line

Powrót Iranu na globalny rynek ropy naftowej nie taki pewny. Po ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. W dużej mierze do ruchu w górę przyczyniły się informacje na temat Iranu. Okazuje się, że powrót irańskiej ropy naftowej na globalny rynek może nie być tak rychły jak tego oczekiwano.

W poprzednim tygodniu rynek ropy naftowej został zdominowany przez informacje dotyczące prowadzonych negocjacji w sprawie paktu nuklearnego na linii USA-Iran. Postępy w rozmowach budziły spekulacje na temat powrotu irańskiej ropy naftowej do globalnego handlu. O możliwości zniesienia międzynarodowych sankcji z sektora naftowego Iranu wspominał nawet prezydent tego kraju, Hassan Rouhani.

Jednak już w miniony weekend w tym pozytywnym przekazie pojawiły się zgrzyty. Iran poinformował bowiem, że wygasa pozwolenie na monitoring irańskiego sektora nuklearnego przez obserwatorów z ONZ. Jeśli owa zgoda nie zostanie przedłużona, to wszelkie próby ocieplenia relacji dyplomatycznych na linii Iran – kraje Zachodu mogą zakończyć się fiaskiem.

Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 1Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pomijając kwestie Iranu, pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej jest zwiększenie aktywności kierowców w Stanach Zjednoczonych. Ruch samochodowy w wielu częściach USA wzrósł już do poziomów sprzed pandemii, głównie na skutek znoszenia obostrzeń oraz sezonowo wzmożonych wyjazdów na urlopy. Większy ruch samochodowy przekłada się bezpośrednio na zwiększony popyt na paliwa, co może stanowić wsparcie dla cen ropy w najbliższych miesiącach.

Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 2Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA - Nadal nerwowo na rynku kukurydzy

Pierwsza połowa maja przyniosła dynamiczne zniżki notowań kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Cena tego zboża w USA spadła z okolic 7,20 USD za buszel do rejonu 6,40 USD za buszel w ciągu zaledwie dwóch sesji. Poprzedni tydzień przyniósł delikatne odreagowanie wzrostowe, jednak notowania kukurydzy w USA zdołały dotrzeć zaledwie do okolic 6,60 USD za buszel. Tymczasem dzisiaj sesja na tym rynku rozpoczęła się od luki spadkowej i ponownego zejścia notowań poniżej 6,50 USD za buszel.

Reklama

Presja na spadek notowań kukurydzy wynika z perspektyw jej większej podaży. W tym miesiącu Departament Rolnictwa USA pokazał bardziej optymistyczne od oczekiwań prognozy dotyczące zapasów kukurydzy na świecie. Natomiast w ostatnich dniach poprawiła się pogoda na terenach uprawy kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Według prognoz, korzystne opady deszczu oraz wyższe temperatury powietrza mają utrzymywać się przez kolejne trzy tygodnie, poprawiając perspektywy produkcji zbóż w USA.

Warto jednak pamiętać, że nadal utrzymuje się wysoki popyt na kukurydzę, m.in. ze strony Chin, który hamuje potencjał zniżkowy cen tego zboża.

Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 3Ceny ropy wracają do zwyżek. Nerwowo na rynku kukurydzy - dynamiczne zniżki kursu 	 - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna:

Reklama

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej