Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny producentów

Dziś piszemy bardzo krótko o rynku nieruchomości w USA. Oszczędnie, bo zbieramy siły na nalot publikacji z GUS o 10:00. Poznamy zatrudnienie i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz produkcję przemysłową i ceny producentów.

 

W przypadku zatrudnienia prognozujemy wzrost o 2,5% r/r (konsensus 1,5% r/r)

Jak co roku wynik stycznia zależeć będzie od nowej próby firmy 9+. Alternatywne wskaźniki zatrudnienia (np. dane ZUS) sugerują, że można spodziewać się tu sporego przyrostu. Szacujemy około +130 tys. zatrudnionych.

Nasza prognoza przeciętnego wynagrodzenia to natomiast 9,2% r/r (konsensus 10,7% r/r)

Ta zmienna jest sporą zagadka ze względu na jednorazowe wypłaty w poprzednim miesiącu (ucieczka przed zmianami podatkowymi) i zmianami w zatrudnieniu (patrz wyżej). Ruch w dół na rocznych dynamikach to właśnie efekt wspomnianej jednorazowości wypłat w grudniu. Jeśli wyjdzie dużo więcej, będzie można to zrzucać na karb nieobecności w pracy (nadgodziny reszty pracowników). Prawdziwy obraz stanu rynku pracy w kwestii wynagrodzeń może wyłonić się dopiero w II kwartale...

Wynik produkcji sprzedanej przemysłu za styczeń to w naszej ocenie +13,4% r/r (konsensus 14,3% r/r)

Reklama

Produkcja sprzedana przemysłu powinna powoli "schodzić" ze spektakularnych wyników z ostatnich 2 miesięcy i zbliżać się do długookresowego trendu. Szybszy spadek "utrudnia" + 1 dzień roboczy r/r.

 

Jeszcze PPI. Tu prognozujemy 16,5% r/r (konsensus 14,4% r/r)

Tak wysoka rozbieżność z poprzednim miesiącem to nie błąd. Wszystko to efekt zmian cen energii, które w styczniu mogą plasować się bardzo wysoko (tu tarcze nie obowiązują, w PPI nie ma stawek podatkowych, które są obniżone dla konsumentów). Ceny bazowe rosną bardziej umiarkowanie.

To jednak nie koniec ważnych punktów dzisiejszego kalendarza

Zaplanowana jest również decyzja Fitch w sprawie polskiego ratingu. Nie spodziewamy się zmian. W zestawie ryzyk znajdzie się z pewnością jednak aspekt KPO.

 

We Francji opublikowane zostaną finalne dane o inflacji za styczeń

Reklama

Po drugiej stronie Oceanu kontynuowane będą publikacje z rynku nieruchomości. Czas na dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Ponadto zaplanowano publikację indeksu Conference Board i wystąpienia przedstawicieli Fed.

Czytaj więcej