Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny paliw na stacjach w usa

USA: Duża negatywna niespodziana inflacyjna – CPI już 6,2% w październiku. Inflacja konsumenta zaskoczyła negatywnie w październiku i osiągnęła poziomy niewidziane od 30 lat. CPI wzrósł o 0,9%m/m i 6,2%r/r w porównaniu z konsensusem odpowiednio 0,6%m/m i 5,9%r/r, wyraźnie przyśpieszając z 5,4%r/r we wrześniu. Inflacja bazowa wzrosła o 0,6%m/m i 4,6%r/r, podczas gdy konsensus zakładał odpowiednio 0,4% i 4,3%. Odczyt CPI w ujęciu r/r był najwyższy od listopada 1990, natomiast inflacji bazowej od sierpnia 1991.

Presję inflacyjną widać w większości kategorii. W ujęciu m/m warto wspomnieć o wzroście cen paliw o 6,1% (z uwagi na wzrost światowych cen ropy), używanych samochodów o 2,5% (zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw), żywności o 0,8% (wysokie światowe ceny produktów rolnych), utrzymania mieszkania (szybki wzrost cen nieruchomości) czy rekreacji o 0,7% (otwarcie usług po szczycie 4 fali pandemii), usług medycznych o 0,5% (pandemia). Nieco wolniej rosły ceny ubrań – o 0,4% i edukacji – o 0,2%. Wszystkich sektorów dotyczą zaburzenia na rynku pracy, gdzie mimo silnego popytu ciągle nie udało się wrócić do przedkryzysowego poziomu zatrudnienia.

Wspomniane czynniki najprawdopodobniej utrzymają się w kolejnych miesiącach więc nie da się wykluczyć inflacji powyżej 7%r/r w najbliższych miesiącach.

Przy rekordowej inflacji i zanualizowanym wzroście PKB na poziomie 6%+ nie wykluczamy, że Rezerwa Federalna zmuszona będzie przyspieszyć tapering i spodziewamy się, że w 2022 przynajmniej dwa razy podniesie stopy procentowe. Tym bardziej, że wskaźniki NY Fed czy Universystetu Michigan sugerują odkotwiczenie długoterminowej inflacji od poziomu 2%. Konsumenci spodziewają się prawie 6% inflacji za rok i ponad 4% za 3 lata, a instrumenty finansowe wskazują na inflację powyżej 3% do 7 lat naprzód.

Reklama

USA: Poprawa nastrojów gospodarstw domowych dzięki osłabieniu 4 fali pandemii.

Dziś poznamy dane o nastrojach gospodarstw domowych Uniwersytetu Michigan. Spodziewamy się wzrostu głównego wskaźnika z 71,7pkt. do 75,0pkt. (powyżej konsensusu 72pkt.) Wzrost optymizmu wśród konsumentów odzwierciedla przede wszystkim osłabienie 4 fali Covid-19 w USA. Skalę poprawy nastrojów ograniczają jednak wyższe koszty m.in. paliw. Znajdzie to też prawdopodobnie odzwierciedlenie w oczekiwanej przez konsumentów inflacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny paliw na stacjach w usa