Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny nabiału

Indeks Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzrósł w marcu o 12,6% m/m do rekordowego poziomu 159,3 pkt. Ustanowiony w 1990 roku wskaźnik jest miarą miesięcznej zmiany międzynarodowych cen produktów żywnościowych. Koszyk obejmuje pięć grup surowców rolnych: historycznie wysokie poziomy osiągnęły subindeksy cen zbóż, olejów roślinnych oraz mięsa; znacznie podrożały nabiał i cukier.

FLASH SUROWCOWY: Rekordowy poziom indeksu światowych cen żywności FAO - 1FLASH SUROWCOWY: Rekordowy poziom indeksu światowych cen żywności FAO - 1

Zboża zdrożały w marcu o 17,1% m/m; pszenica zyskała 19,7%, kukurydza 19,1%. Ceny surowców wsparło rosnące ryzyko ograniczonej podaży z Ukrainy w następstwie rosyjskiej inwazji, obie strony konfliktu są istotnymi globalnie eksporterami zbóż. Na giełdzie Euronext MATIF notowania pszenicy zyskały w ubiegłym miesiącu 14,6%, kukurydzy umocniły o 3,8%.

Ceny olejów roślinnych skoczyły w marcu o 23,2% m/m. Silnie wzrosły notowania ziarna słonecznika, wsparte ograniczeniami eksportowymi powiązanymi z wywołanym przez Rosję konfliktem. Zdrożały oleje: słonecznikowy, rzepakowy, palmowy oraz sojowy. Notowania rzepaku na giełdzie Euronext MATIF zyskały w marcu 24,6% m/m.

Subindeksy cen nabiału wzrosły w marcu wobec lutego o 2,6%; mięsa 4,8%, zaś cukru 6,7%. Notowania nabiału wsparła niedostateczna podaż mleka w Europie Zachodniej i Oceanii. Najsilniej od 1995 roku w ujęciu miesięcznym zdrożała wieprzowina, wzrósł popyt na mięso w Europie Zachodniej przed Świętami Wielkanocnymi. Po trzech miesiącach spadków wzrosły ceny cukru, umocnione m.in. oczekiwaniami zwiększonego wykorzystania surowca do produkcji etanolu w Brazylii.

Reklama

Agencja Food Crisis Prevention Network ostrzega, że kraje Afryki Zachodniej może dotknąć najtragiczniejszy w historii głód w następstwie regionalnych konfliktów, susz, spadku podaży surowców rolnych z obszaru Morza Czarnego oraz związanych z tym wysokich cen żywności. Tylko w przypadku pszenicy, 30-50% importu do sześciu krajów Afryki Zachodniej pochodzi z Rosji i Ukrainy, ocenia FAO.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny nabiału