Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań w europejskich miastach

Z artykułu dowiesz się:

  • W którym mieście w Polsce są najdroższe mieszkania
  • Gdzie są najdroższe mieszkania w Europie
  • W jakich miastach najdroższe nieruchomości
  • Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej, a gdzie najwolniej

 

 

Ceny mieszkań w europejskich miastach: gdzie najdrożej?

W najnowszej edycji raportu Property Index prowadzonego przez firmę Deloitte, zbadano ceny mieszkań w 69 miast z 24 krajów. Według analiz Paryż okazał się najdroższym miastem w Europie, gdzie w 2023 roku średnia cena za nowo wybudowane mieszkanie wynosiła 14 900 EUR/mkw. Tel Awiw, które w zeszłorocznym rankingu zajmowało pierwsze miejsce, spadło na drugą pozycję z ceną 13 886 EUR/mkw. Trzecie miejsce zajęło Monachium, gdzie cena osiągnęła 10 900 EUR/mkw. Tylko w tych trzech miastach ceny przekroczyły 10 000 EUR/mkw. W przedziale cenowym 7 500-10 000 EUR/mkw. znalazły się trzy inne europejskie miasta: centrum Londynu (8 018 EUR/mkw.), Amsterdam (7 850 EUR/mkw.) i Frankfurt (7 700 EUR/mkw.).

Warto zauważyć, że kilka drogich miast, takich jak Antwerpia, Tel Awiw, Monachium, Mediolan, Kluż-Napoka i Barcelona, nie są stolicami swoich krajów. - Tak szeroki zakres pokazuje, że ważne ośrodki gospodarcze inne niż stolice mogą mieć wysokie ceny nieruchomości również w swoich krajach. - czytamy w raporcie. 

 

Wykres. Średnie ceny transakcyjne nowego mieszkania (EUR/mkw.) w 2023 (cz.1).

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Deloitte national offices. ***- pierwsza dzielnica Wiednia nie jest brana pod uwagę.

 

Wyniki raportu pokazują, że żadne z 69 europejskich miast uwzględnionych w badaniu nie miało średniej ceny transakcyjnej poniżej 1000 EUR za metr kwadratowy. Najniższe średnie ceny zanotowano w takich miastach jak Patra (1 203 EUR/mkw., Grecja), Nisz (1 373 EUR/mkw., Serbia), Braszów (1 618 EUR/mkw., Rumunia) oraz Győr (1 621 EUR/mkw., Węgry).

Z kolei największe roczne wzrosty cen transakcyjnych odnotowano w Marsylii (+23,6%, Francja), Alicante (+21,8%, Hiszpania), Niszu (+21,5%, Serbia) oraz Nowym Sadzie (+20,9%, Serbia). Warto również zwrócić uwagę na znaczący wzrost cen we Wrocławiu (+16,6%, Polska). Jednakże, w wielu miastach średnia cena nowych mieszkań spadła w porównaniu z poprzednią edycją Property Index. Największe spadki r/r zanotowano w Aarhus (-14,7%, Dania), Jerozolimie (-13,0%, Izrael) oraz w centrum Londynu (-12,5%, Wielka Brytania).

 

Wykres. Średnie ceny transakcyjne nowego mieszkania (EUR/mkw.) w 2023 (cz. 2).

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Deloitte national offices. *-cena ofertowa; **-starsze mieszkanie; # -domy jednorodzinne ##- średnia cena sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek nieruchomości brutalnie weryfikuje. Coraz mniej kupujących

 

Ceny mieszkań a średnia krajowa: jak wypada Polska? 

W rankingu zdecydowanie przoduje Paryż, gdzie ceny nieruchomości przekraczają średnie krajowe zarobki aż o 328,3%. Inne miasta, które również znacząco przewyższają średnią krajową, to Tel Awiw (255,3%, Izrael), Barcelona (252,7%, Hiszpania), Monachium (231,9%, Niemcy), Ateny (227,4%, Grecja), centralny Londyn (208,3%, Wielka Brytania) i Kopenhaga (201,7%, Dania).

Z drugiej strony, są miasta, gdzie średnie ceny nieruchomości są niższe od krajowej średniej. Wśród nich można wymienić Győr (62,2%, Węgry), Ostrawę (64,5%, Czechy), Debreczyn (75,7%, Węgry), Graz (76,4%, Austria) oraz Nisz (80,9%, Serbia).

 

Wykres. Porównanie średnich cen transakcyjnych w głównych miastach ze średnią krajową (średnia krajowa = 100%; cz. 1).

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Deloitte national offices. *- pierwsza dzielnica Wiednia nie jest brana pod uwagę.

 

W Polsce najdroższym miastem jest Warszawa, gdzie ceny wynoszą 136,1% średniej krajowej, natomiast najkorzystniejsza sytuacja jest w Łodzi, gdzie wskaźnik ten wynosi 87,2%.
  

Wykres. Porównanie średnich cen transakcyjnych w głównych miastach ze średnią krajową (średnia krajowa = 100%; cz. 2).

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Deloitte national offices. 

Reklama

 

Zobacz także: Jesteśmy w europejskiej czołówce budowy mieszkań – wyprzedzają nas tylko dwa kraje

 

Ceny nieruchomości w Europie: Warszawa na czele

Według danych zgromadzonych przez Deloitte, na większości monitorowanych rynków nieruchomości w Europie, ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku wzrosły. Największe roczne wzrosty cen odnotowano w Budapeszcie (13,9%), Warszawie (12,7%), Lizbonie (12,1%) i Atenach (12,0%). Znaczne podwyżki cen zaobserwowano również w Brukseli (+8,4%), Dublinie (+8,1%), Madrycie (+7,8%), a także w Pradze i Zagrzebiu (+4,1%).

Wykres. Roczna zmiana średnich cen transakcyjnych nowego mieszkania w stolicach (w euro, cz. 1).

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Deloitte national offices. *- cena ofertowa; **- starsze mieszkanie; #- domy jednorodzinne.

Reklama

 

Z drugiej strony, w pięciu europejskich stolicach ceny nieruchomości spadły. Największe spadki miały miejsce w Jerozolimie (-13,0%), centralnym Londynie (-12,5%), Kopenhadze (-7,4%), Oslo (-5,2%) oraz Bratysławie (-2,0%).

 

Wykres. Roczna zmiana średnich cen transakcyjnych nowego mieszkania w stolicach (w euro, cz. 2).

 grafika numer 6 grafika numer 6

Źródło: Deloitte national offices. *- cena ofertowa; ***- mieszkanie o powierzchni 120 mkw.

 

Z uwzględnieniem kursów walut, największy wzrost cen transakcyjnych odnotowano w Budapeszcie, gdzie ceny wzrosły o 11,2%. Kolejna była Warszawa, z wynikiem 9,7%, a za nią uplasowały się Oslo (7,2%), Belgrad (2,9%) i Praga (1,8%). W przeciągu ostatnich dwóch lat cztery stolice zanotowały spadek cen mieszkań: centrum Londynu o 12,5%, Kopenhaga o 7,2%, Bukareszt o 4,7% oraz Jerozolima o 3,5%.

Reklama

 

Wykres. Roczna zmiana średnich cen transakcyjnych nowego mieszkania w stolicach (w walucie lokalnej)

 grafika numer 7 grafika numer 7Źródło: Deloitte national offices. *- cena ofertowa; #- dom jednorodzinny.

 

Zobacz także: W ulubionym wakacyjnym kraju Polaków ceny mieszkań tąpnęły, podczas gdy u nas rosną prawie najszybciej

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ceny mieszkań w europejskich miastach