Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny materiałów budowlanych w czechach

Analiza sytuacji finansowej firm zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych

Znaczne zapotrzebowanie na materiały budowlane oraz wzrost ich cen stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność i płynność jednostek pośredniczących w handlu materiałami budowlanymi.

Według danych Grupy Polskie Składy Budowlane ceny materiałów budowlanych w okresie I-X 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. wzrosły średnio o 10,6%. Wzrost odnotowano w 20 grupach: płyty OSB (+55%), izolacje termiczne (+28%), sucha zabudowa (+27%), dachy, rynny (+13%), instalacje, ogrzewanie (+11%), oświetlenia, elektryka (+9%), narzędzia (+7%), izolacje wodochronne (+7%), ogród i hobby (+7%), wykończenia (+6%), stolarka (+6%), otoczenie domu (+6%), płytki, łazienki, kuchnie (+6%), motoryzacja (+5%), wyposażenie, AGD (+5%), chemia budowlana (+5%), cement, wapno (+5%), farby, lakiery (+4%), dekoracje (+3%) oraz ściany, kominy (+1%). Wzrost cen materiałów budowlanych w październiku 2021 r. w odniesieniu do października 2020 r. wyniósł średnio 20,5%

 

Reklama

 

Przed rokiem, tj. w okresie I-IX 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. wzrost cen materiałów budowlanych był znacznie niższy i sięgał 1,4%. Wzrosty cen dotyczyły 16 grup towarowych, a w 4 grupach odnotowano spadek.

Analiza zapisów w sprawozdaniach F01 przesłanych do GUS przez większe hurtownie materiałów budowlanych (zatrudniające powyżej 49 osób) wskazuje na znaczny wzrost obrotów i poprawę ich ogólnej sytuacji ekonomicznej w okresie od stycznia do września 2021 r., mimo nieznacznego osłabienia opłacalności handlu materiałami budowlanymi w III kwartale 2021 r.

W większych hurtowniach w III kwartale 2021 r. wobec III kwartału 2020 r. przychody ogółem wzrosły o 22%, koszty ogółem o 21% oraz wynik finansowy netto o 37%. W trzech pierwszych kwartałach 2021 r. wobec analogicznych kwartałów 2020 r. zaobserwowano systematyczne przyśpieszenie wzrostu wartości przychodów i kosztów z jednoczesnym spadkiem dynamiki wzrostu wyniku finansowego netto. Wysoki i rosnący poziom obrotów hurtowni materiałów budowlanych i jednoczesne przyśpieszenie wzrostu cen materiałów budowlanych potwierdza szeroki zakres realizowanych prac w sektorze budowlanym oraz rosnące zapotrzebowanie na materiały budowlane. Analiza danych finansowych małych hurtowni również wskazała na istotny wzrost obrotów i wyniku finansowego netto w I półroczu 2021 r. wobec mniej znaczących zmian tych wskaźników ekonomicznych we wcześniejszych półroczach w okresie od 2017 r.

Wzrósł udział rentownych podmiotów w grupie większych hurtowni (95% jednostek z dodatnim wynikiem finansowym netto w III kwartale 2021 r. wobec 92% podmiotów w II kwartale 2021 r. i 93% w tym samym okresie przed rokiem). Wśród małych hurtowni odsetek rentownych jednostek był niższy i zmniejszył się w I półroczu 2021 r. do 87% wobec 90% jednostek w II półroczu 2020 r., ale wzrósł wobec odsetka odnotowanego w I półroczu 2020 r. (84%). W III kwartale 2021 r. wśród większych hurtowni pogorszyły się nieznacznie wskaźniki rentowności w odniesieniu do kwartału poprzedniego, mimo że osiągnęły poziom znacznie korzystniejszy niż w poszczególnych kwartałach czterech poprzednich lat. W analizowanym okresie, wśród większych jednostek, rentowność sprzedaży wyniosła 5,8%, rentowność kapitałów własnych 6,5% oraz rentowność aktywów 3,3%

Reklama

Mniejsze jednostki w I półroczu 2021 r. odznaczały się lepszą opłacalnością sprzedaży towarów (7,1% ROS) oraz znacznie wyższą stopą zwrotu z zainwestowanych kapitałów własnych (17,3% ROE) i rentownością aktywów (7,7% ROA), co wskazuje na zwiększenie poziomu finansowego bezpieczeństwa i możliwości ich rozwoju. Jednakże stosunkowo wysoka wartość ROE w dużym stopniu jest wynikiem wzrostu finansowania zewnętrznego. Mniejsze hurtownie w I półroczu 2021 r. raportowały znaczący wzrost udziału kredytów (17% w strukturze pasywów wobec 12%-13% w kilku poprzednich półroczach) i zobowiązań pozabankowych, głównie wobec producentów materiałów budowlanych (37% udziału w strukturze pasywów w odniesieniu do 30% w poprzednim półroczu). Wzrost zadłużenia z tytułu kredytów bankowych potwierdza dobrą płynność finansową i zdolność kredytową. Kapitał własny, który jest głównym źródłem finansowania stanowił 46% w strukturze pasywów. W grupie mniejszych hurtowni w I półroczu 2021 r. wraz ze wzrostem zapasu towarów zwiększył się stan należności od kontrahentów (36% udziału w strukturze aktywów wobec 31%-32% w 2020 r.).

Struktura źródeł finansowania większych hurtowni materiałów budowlanych w trzech kolejnych kwartałach 2021 r. utrzymała się na zbliżonym poziomie. W okresie pięciu ostatnich lat widoczna jest tendencja niewielkiego, systematycznego spadku udziału zobowiązań z tytułu kredytów bankowych (12% udziału w strukturze pasywów w III kwartale 2021 r. wobec 17% udziału w 2017 r.) oraz wzrostu kapitałów własnych (52% udziału w strukturze pasywów w III kwartale 2021 r. wobec 45% udziału w 2017 r.). W trzech kwartałach 2021 r. udział zobowiązań wobec kontrahentów stanowił 36-37% i był zbliżony do poziomu odnotowanego w mniejszych jednostkach. Stan należności (głównie od nabywców towarów) wyniósł 34% udziału w strukturze pasywów zarówno w III kwartale 2021 r., jak i w II kwartale 2021 r.

Pomimo niewielkiej zmienności płynność finansowa w obu grupach utrzymała się na bezpiecznym dla wierzycieli poziomie. Na korzystnym poziomie pozostały wskaźniki ogólnego zadłużenia, zabezpieczenia zobowiązań i pokrycia majątku kapitałem własnym oraz zadłużenia kapitału własnego, co zapewnia wiarygodność kredytową i zdolność do pokrycia swoich zobowiązań.

W obu analizowanych grupach hurtowni udział poszczególnych kosztów w strukturze kosztów operacyjnych utrzymał się na zbliżonym poziomie. Analiza zmiany poziomu wartości wykazała znaczny wzrost w skali roku wszystkich składników kosztów operacyjnych. W III kwartale 2021 r. wobec III kwartału 2020 r. w grupie większych hurtowni w największym stopniu wzrosły koszty z tytułu zużycia energii (o 53%), następnie z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS (odpowiednio o 21% i 23%) oraz z tytułu usług obcych (o 23%) i sprzedaży towarów (o 20%).

 

Reklama

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 1Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 1

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 2Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 2

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 3Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 3

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 4Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, jak przełoży się to na ceny na rynku nieruchomości? Raport NBP - 4

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2021 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny materiałów budowlanych w czechach