Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny detaliczne w polsce

GE: Dziś o godz. 10:00 opublikowane zostanie wyliczenie za listopad indeksu instytutu Ifo, tj. wskaźnika najszerzej obrazującego koniunkturę w gospodarce niemieckiej. Według konsensusu prognoz wzrósł on do 85,0 pkt z 84,3 pkt w październiku, a oczekiwania poprawy wspierają wczorajsze odczyty indeksów PMI dla Niemiec.

EZ: O godz. 13:30 poznamy opis z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Miało ono miejsce 27 października i podjęto na nim decyzję o podwyżce stóp procentowych o 0,75 pkt proc. W centrum uwagi będą ewentualna ocena możliwości spowolnienia tempa zacieśniania polityki pieniężnej.

 

Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku tylko o 0,7% r/r po wzroście o 4,1% r/r we wrześniu i okazała się słabsza od oczekiwań. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż spadła o 1,3% m/m. Dane te wskazują, że popyt silniej wytraca odporność na spadającą w ujęciu realnym siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych, co w naszej ocenie będzie kontynuowane także w kolejnych miesiącach. Oznacza to, że wzrost konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych w ujęciu r/r w 4Q 2022 ulegnie spowolnieniu względem 3Q 2022. 1Q 2023 będzie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jeszcze trudniejszy i ujemne dynamiki r/r sprzedaży detalicznej nie powinny być zaskoczeniem.

PL: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku o 3,9% r/r, a więc silniej niż we wrześniu (0,3% r/r). Pomimo pozytywnej niespodzianki obraz słabej aktywności w sektorze budowlanym nie ulega zmianie. Odczuwa on skutki zacieśnienia polityki pieniężnej, ale także wysokich kosztów materiałów budowlanych oraz niepewności otoczenia gospodarczego. Dodatkowo nowa perspektywa budżetu UE na lata 2021-2027 jest w okresie wdrożenia, co nie sprzyja ożywieniu inwestycji infrastrukturalnych. Słaba aktywność w budownictwie pozostanie z nami na dłużej i sektor ten nie powinien istotnie wspierać wzrostu PKB w najbliższych kwartałach.

 

 

EZ: Indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł w listopadzie według wstępnych danych do 47,3 pkt z 46,3 pkt przed miesiącem, a dla usług pozostał na poziomie z października wynoszącym 48,6 pkt. Dane okazały się lepsze od konsensusu prognoz, który wskazywał na spadki wskaźników. Indeksy te nadal kształtują się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnienia. Struktura danych wskazuje na słabnące zamówienia, w związku z czym firmy nie planują bądź zmniejszają zatrudnienie. Słabnący popyt oraz poprawiająca się sytuacja w łańcuchach dostaw wpłynęła na wolniejszy wzrost kosztów, co przełożyło się na niższą inflację cen produkcji sprzedanej. Dane te wskazują na recesję w gospodarce strefy euro na przełomie 2022 i 2023 r. Oddziałuje ona, obok lepszej sytuacji w łańcuchach dostaw, na osłabienie presji inflacyjnej, która jednak nadal pozostanie wysoka. Odczyty PMI naszym zdaniem wpisują się w scenariusz dalszych podwyżek stóp proc. przez Europejski Bank Centralny, choć w wolniejszym tempie niż ostatnio.

Reklama

US: Według wstępnych wyliczeń indeks PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych spadł w listopadzie do 47,6 pkt z 50,4 pkt w październiku a dla usług do 46,1 pkt z 47,8 pkt. Oba odczyty okazały się słabsze od oczekiwań i kształtują się na poziomach oznaczających spadek aktywności gospodarczej. W świetle tych danych 4Q 2022 będzie słabszy dla amerykańskiej gospodarki niż 3Q 2022, co wspiera oczekiwania mniejszej skali podwyżek stóp procentowych Fed w przyszłości, co jest zgodne z opublikowanym wczoraj opisem z ostatniego posiedzenia władz monetarnych USA.

 

Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Nieobecność inwestorów amerykańskich związana z dzisiejszym Dniem Dziękczynienia zadecyduje o względnej stabilizacji globalnych rynków finansowych, w tym eurodolara w okolicy 1,0430. Tym bardziej, iż dolar pozostaje pod wpływem dwóch do pewnego stopnia znoszących się czynników tj. przekonania, iż Fed spowolni tempo podwyżek stóp procentowych począwszy od grudnia oraz rekordowego poziomu zachorowań na COVID-19 w Chinach.

 

Reklama

Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Ceny detaliczne w październiku rosną [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej