Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena 1 kg cukru w uea

Ćwiczenia na siłowni cieszą się dużą popularnością, a my coraz częściej wybieramy zdrowsze alternatywy. Przy wszystkich trendach opartych o zdrowy styl życia można by pomyśleć, że zapotrzebowanie na spożycie cukru maleje. Niestety nie jest to prawdą. Globalne spożycie cukru przekroczyło 183 mln ton w 2022 roku i rośnie w tempie około 2% rocznie. Cukier jest produkowany w ponad 100 krajach i jest wykorzystywany przez dwa główne sektory spożywcze: "przemysł spożywczy i napoje" oraz "przemysł detaliczny".

Cukier jest towarem i podobnie jak ropa naftowa, złoto czy miedź, jest przedmiotem handlu poprzez giełdy towarowe. Giełda ICE Futures umożliwia handel kontraktami na cukier „Nr 11 (SB)”, który jest światowym kontraktem benchmarkowym dla obrotu surowym cukrem. Przyszły kontrakt wycenia fizyczną dostawę surowego cukru trzcinowego. Inwestorzy mogą handlować kontraktami terminowymi na cukier za pośrednictwem LYNX Broker.

Ceny kontraktów terminowych na cukier wzrosły w ostatnim czasie do najwyższego poziomu od 11 lat. Od najniższego poziomu z kwietnia 2020 roku, cena cukru wzrosła około 170%, jednak duży wzrost w ostatnich miesiącach jest szczególnie zauważalny. Ma to związek z tym, iż obecnie popyt przewyższa podaż. Dzieje się tak głównie dlatego, że Indie, główny eksporter dostarczają mniej cukru niż oczekiwano. Kraj ten w ostatnim czasie również doświadcza gwałtownego wzrostu cen tego towaru, co może powstrzymać rząd Indii od zezwolenia na dodatkowy eksport cukru. W przeciwnym razie, ludność stanie w obliczu jeszcze wyższych cen cukru. Towaru może nie wystarczyć nawet dla każdego nabywcy kontraktu terminowego z dostawą na maj. Kontrakty Futures z dostawami na dalsze terminy mają obecnie niższe ceny co w terminologii kontraktów terminowych nazywane jest backwardation.

Dostawcy z takich krajów jak Pakistan i Tajlandia również nie spełniają oczekiwań, dlatego wszystkie nadzieje pokładane są teraz w Brazylii. Jednak sezon zbiorów w tym południowoamerykańskim kraju jeszcze się nie rozpoczął. Ponadto Brazylia odczuwa skutki wysokich cen ropy naftowej, co zwiększa wykorzystanie trzciny cukrowej do produkcji etanolu jako alternatywy dla drogiej benzyny lub oleju napędowego. Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii zaczynają się od połowy kwietnia i trwają do grudnia w regionie południowo-centralnym i od września do kwietnia na północnym wschodzie.

W latach 2021/2022 Brazylia doświadczyła bardzo słabych zbiorów z powodu ekstremalnej suszy. To również spowodowało wówczas dalszy wzrost cen cukru. Jeśli zbiory w nadchodzących miesiącach będą owocne, powinno to przynieść ulgę na już przegrzanym rynku cukru. Mimo wszystko, w najbliższym czasie można spodziewać się zwiększonej zmienności na rynku cukru. Do tego czasu być może trzeba będzie zapłacić więcej za jedną tabliczkę czekolady. Co nie do końca jest dobre dla wysokiej inflacji oczywiście.

Czytaj więcej