Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cel inflacyjny dla polski

POL:

Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 7,7% r/r (PKO: 7,3%; kons. 7,4%). W ciągu miesiąca agregat M3 zwiększył się o 18,1 mld PLN, przy niewielkich zmianach gotówki w obiegu (+0,2 mld PLN), spadku depozytów bieżących (o 17,0 mld PLN) oraz kolejnym, silnym wzroście depozytów terminowych (o 35,5 mld PLN). Wśród węższych miar pieniądza kontynuowane były trendy z poprzednich miesięcy: podaż pieniądza M1 pogłębiła spadek zarówno w ujęciu nominalnym (-5,6% r/r wobec -3,8% r/r w sierpniu), jak i realnym (do -21,9% r/r z -18,7% r/r w sierpniu, por. wykres). Dane wskazują, że nadchodzące spowolnienie aktywności gospodarczej będzie dotyczyć przede wszystkim sektora konsumenckiego: we wrześniu wolumen kredytów mieszkaniowych ogółem spadł w ujęciu r/r po raz pierwszy w historii, dynamika r/r depozytów terminowych osób prywatnych była najwyższa w historii. Więcej w Makro Flashu: „Lokaty terminowe rosną jak na drożdżach”.

 

POL:

G.Masłowska (RPP) oceniła, że przy realizacji celu inflacyjnego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej strategii. Jej zdaniem obecnie można wybrać jedną z dwóch strategii: (1) radykalnie podnosić stopy procentowe i czynić to w taki sposób, aby stosunkowo szybko podstawowa stopa NBP była wyższa od inflacji; (2) po publikacji listopadowej projekcji inflacji oraz PKB zastanowić się nad tym, czy warto dalej, ale w stopniu umiarkowanym, podnosić stopy procentowe po to, aby jeszcze bardziej wzmocnić monetarny impuls antyinflacyjny, czy też stopy procentowe przez dłuższy czas utrzymać, kierując się potrzebą dbałości o to, by osłabienie gospodarcze, z jakim prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w przyszłym roku było jak najmniejsze, jak najmniej dolegliwe. G.Masłowska opowiedziała się za wyborem drugiej ze wskazanych strategii wskazując, że zdaje sobie sprawę, że proces dochodzenia inflacji do celu inflacyjnego w tym scenariuszu będzie dłuższy, niż w przypadku strategii pierwszej. Dodała także, że popiera rozwiązania, które będą służyć zwiększeniu zysków z tytułu zarządzania rezerwami walutowymi, w tym na przykład uwzględnienie instrumentów związanych z rynkiem akcji.

 

POL:

Reklama

J.Tyrowicz (RPP) stwierdziła, że inflacja nie zostanie doprowadzona do celu bez przywrócenia dodatniego poziomu realnej stopy procentowej, co wymaga podniesienia stopy nominalnej powyżej oczekiwanej inflacji w parze z obniżeniem oczekiwań inflacyjnych. Według szacunków J.Tyrowicz stopy na poziomie 6,75 lub 7,0% nie są w stanie doprowadzić inflacji do celu. Nie widzi też powodów, aby listopadowa projekcja NBP pokazała niższą ścieżkę inflacji niż poprzednia projekcja.

 

GER:

Wstępny PMI dla przemysłu za październik rozczarował, ze spadkiem indeksu do poziomu najniższego od 29 miesięcy (45,7 pkt. wobec 47,8 pkt. we wrześniu). PMI w sektorze usługowym obniżył się do 44,9 pkt. (z 45,0 pkt. we wrześniu). Spadek aktywności w przemyśle pogłębił się wskutek rosnących kosztów energii, odciskających coraz większe piętno na kosztach działania oraz popycie. Wśród przedsiębiorstw cały czas panuje pesymizm co do przyszłości i obawy o negatywne skutki utrzymywania się uporczywej inflacji, rosnących stóp procentowych oraz recesji. Pomimo takich warunków sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra – firmy nie zmniejszają zatrudnienia, wolą „chomikować” zasób pracy. Spadek PMI w Niemczech był najgłębszy w całej strefie euro.

 

EUR:

PMI w przetwórstwie w październiku spadł do 46,6 pkt. (z 48,4 pkt. we wrześniu). Sektor usługowy strefy euro także doświadcza pogłębiającego się spadku aktywności (48,2 pkt. wobec 48,8pkt. we wrześniu). Spadek wskaźnika zagregowanego dla całej gospodarki strefy euro jest spójny z obniżeniem się PKB w 4q22 o 0,2% q/q, ale bilans ryzyka dla tego szacunku jest asymetryczny w dół. Firmy w coraz większym stopniu odczuwają skutki spadającego popytu, przez co rosną im stany magazynowe zapasów, a nadchodząca zima może jeszcze pogłębić spadki aktywności.

Czytaj więcej

Artykuły związane z cel inflacyjny dla polski