Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Całkowity globalny popyt na złoto w 2022 roku

Całkowity globalny popyt na złoto w 2022 roku sięgnął 4 741 ton, co stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku 2021 – podała Światowa Rada Złota.

Pamiętacie „Żyje się tylko dwa razy” – film z serii o przygodach Jamesa Bonda z Seanem Connerym w roli głównej? Jego premiera odbyła się w 1967 roku. To było bardzo dawno temu, dokładnie 56 lat temu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Dlaczego o tym piszemy?

W roku 2022 banki centralne kupiły aż 1 136 ton złota o wartości około 70 mld USD, czyli najwięcej od 1967 roku właśnie - podała Światowa Rada Złota (WGC). Taki szmat czasu musiał minąć, by banki centralne znów dosłownie rzuciły się na złoto.

Czemu banki centralne znów lubią złoto

Reklama

W danych World Gold Council widać zmianę nastawienia do złota od lat 90. Banki z Europy Zachodniej jeszcze 25-35 lat temu sprzedawały złoto. Jednak od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-09 wiele się zmieniło i europejskie banki przestały sprzedawać kruszec. Co więcej, wiele gospodarek wschodzących – tutaj należy wymienić Rosję, Turcję, Indie - sporo kupowało.

Co ważne, zakupy banków centralnych miały znaczny wpływ na całkowity globalny popyt na złoto w ubiegłym roku, który urósł do 4 741 ton, co stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku 2021. Popyt na kruszec był najwyższy od 2011 roku.

 

Popyt na złoto w podziale na źródła

 

Źródło: WGC

Reklama

 

Banki centralne doskonale zdają sobie sprawę, że złoto to „bezpieczna przystań”, że utrzymuje ono generalnie swoją wartość w czasach wojen i kryzysów. Poza tym, nie ciąży na nim ryzyko emitenta. Złoto jest więc świetnym uzupełnieniem portfela, w którym są np. USD czy obligacje rządowe.

„Widać kontynuację pewnego trendu – banki centralne znów lubią złoto. W roku 2022 ten trend przybrał na sile, bo na froncie geopolitycznym i makroekonomicznym było dużo niepewności i zmienności” – komentuje analityk World Gold Council Krishan Gopaul.

Zobacz również: Polacy w 2022 roku rzucili się na złoto inwestycyjne

 

Zmiana rezerw złota banków centralnych od 1950 r.

 

Reklama

Źródło: WGC

 

Które banki centralne kupują i mają najwięcej złota

Banki centralne spowolniły tempo zakupów złota w trakcie pandemii, ale w II połowie 2022 roku kupiły aż 862 tony kruszcu. Wiadomo, że kupowały je banki centralne Turcji, Chin, Egiptu i Kataru. Jednak zakupy aż 2/3 złota były anonimowe. Niewiele wiadomo o ruchach i rezerwach banków centralnych Chin i Rosji.

Zdaniem analityków WGC, zakupy banków centralnych w 2023 roku prawdopodobnie nie dorównają poziomom z 2022 roku.

A które kraje mają największe złote rezerwy? Odpowiedź poniżej:

Reklama

 

Zobacz również: Ceny złota szaleją – dlaczego i co dalej z kruszcem? Zapytaliśmy najbardziej znanych polskich analityków rynku surowców

Czytaj więcej

Artykuły związane z Całkowity globalny popyt na złoto w 2022 roku