Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

brexit co to jest

- Wszystkie duże ruchy na rynku wywoływane są czynnikami, które przekraczają oczekiwania - niekiedy w szokującym stopniu. Przepowiadanie przyszłości z takim nastawieniem stanowi podstawę naszych corocznych Szokujących Prognoz, ponieważ staramy się zasugerować, które z wydarzeń, które obecnie wydają się mało prawdopodobne, mogą mieć poważne następstwa i wywołać szok na świecie i na rynkach finansowych – a przy tym zmusić nas do myślenia w mniej ortodoksyjny sposób - mówi John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku.

Pomyśleliśmy, że ciekawie byłoby cofnąć się w czasie i zobaczyć, które z dotychczasowych przewidywań się sprawdziły, mimo iż prawda nie stanowi miary sukcesu tych prognoz: - Szokujące Prognozy nie są naszymi bazowymi prognozami dotyczącymi wydarzeń w nadchodzącym roku. To raczej ćwiczenie prowokujące do myślenia o tym, jakie nieprzewidziane wydarzenia mogłyby wstrząsnąć światem i rynkami finansowymi – tłumaczy Hardy.

 

Szokująca Prognoza na 2015 r.: brexit w 2017 r.

W Szokujących Prognozach na 2015 r. nasz zespół analityków pisał, że Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zdobędzie 25% głosów w skali kraju w brytyjskich wyborach powszechnych 7 maja 2015 r., nieoczekiwanie stając się trzecią największą partią w parlamencie. UKIP miała stać się koalicjantem Partii Konserwatywnej Davida Camerona i ogłosić planowane referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE w 2017 r. Rentowności brytyjskich obligacji skarbowych miały gwałtownie wzrosnąć.

Reklama

Nie do końca trafiliśmy z terminem, jednak prognoza dotycząca okoliczności okazała się całkiem trafna. - Mieliśmy bardzo silne poczucie, że zjawisko „głosowania przeciwko” pojawi się zarówno podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych, jak i ostatecznie podczas głosowania w sprawie brexitu - wspomina Steen Jakobsen, dyrektor ds. inwestycji w Saxo Banku.- Do pewnego stopnia prawidłowo przewidzieliśmy „zerwanie umowy społecznej” - co oznaczało, że społeczeństwo jako takie nie odnosiło już korzyści z polityki pieniężnej, przez co luka dotycząca równości była coraz większa.

- Termin okazał się przedwczesny, ale kontekst i rozumowanie były całkowicie poprawne. Nie było możliwe naprawienie rozłamu w Partii Konserwatywnej, a modus operandi polegający na traktowaniu elektoratu z góry był rażącym błędem, na którym oparliśmy naszą prognozę.

 

Szokująca Prognoza na 2022 r.: Plan odejścia od paliw kopalnych odłożony na boczny tor

Wraz z nadchodzącym 2022 r. Ole S. Hansen, dyrektor ds. strategii rynków towarowych, pisał, że politycy odsuną cele klimatyczne na dalszy plan i będą wspierać inwestycje w paliwa kopalne, aby walczyć z inflacją i ryzykiem niepokojów społecznych, a równocześnie przemyśleć drogę do niskoemisyjnej przyszłości.

Ta nadrzędna prognoza również się sprawdziła - niestety aż nadto, ze względu na nieprzewidzianą inwazję Rosji na Ukrainę.

Reklama

- W listopadzie ubiegłego roku nie byliśmy w stanie przewidzieć, że świat galopuje w kierunku kryzysu energetycznego wywołanego przez wojnę Rosji w Ukrainie - mówi Ole S. Hansen, dyrektor ds. strategii rynków towarowych, tłumacząc, w jaki sposób doszedł do wniosku, że w 2022 r. paliwa kopalne ponownie zyskają na znaczeniu.

- Brak inwestycji i coraz pilniejsza potrzeba wsparcia gazu kosztem węgla doprowadziły do prognozy zatytułowanej „Plan odejścia od paliw kopalnych odłożony na boczny tor, która zasadniczo przewidywała bardziej przyjazne dla inwestorów środowisko w odniesieniu do (dotychczas) niechlubnych inwestycji w tzw. produkcję brudnej energii. Działanie to wsparło decyzję UE o zaklasyfikowaniu gazu i energii jądrowej jako zielonych inwestycji – mówi Hansen.

Czytaj więcej

Artykuły związane z brexit co to jest