Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

branże defensywne na gpw

We wtorek mieliśmy do czynienia z kontynuacją korekty na warszawskim rynku akcji. Po niewielkich zmianach na poprzednich dwóch sesjach, wczoraj wyprzedaż walorów przez inwestorów nabrała tempa i przekroczyła na WIG oraz WIG20 ponad 1%, pomimo dodatniego rozpoczęcia notowań. Mniejszą skalę spadków obserwowaliśmy w przypadku mWIG40 i sWIG80 – przyczyną może być większa realizacja zysków w sektorach które najmocniej odbijały w poprzednich tygodniach, a więc w przypadku banków oraz branży odzieżowej, które to mają większy udział w indeksie WIG20. Wśród blue chipów najmocniej spadały akcje CCC po publikacji wstępnych wyników za IV kwartał. Na plusie pozostawały notowania bardziej defensywnych walorów, jak branży energetycznej, PGNiG oraz CD Projekt. W ten sposób inwestorzy mogli reagować na przedstawione w poniedziałek informacje o przedłużenie obowiązujących obostrzeń gospodarczych, związanych z koronawirusem, do końca stycznia.

Spadki na GPW wpisywały się jednocześnie w zachowanie globalnych indeksów akcji w ostatnich dniach, gdzie również obserwujemy realizację zysków po mocnych wzrostach od początku roku. Na Starym Kontynencie skala spadków była we wtorek jednak mniejsza i sięgała kilkudziesięciu setnych procenta w przypadku głównych indeksów. Ponownie, wydaje się, że głównymi obawami inwestorów jest wysokie tempo rozprzestrzeniania się COVID-19, pomimo rozpoczęcia programu szczepień w Europie oraz możliwe trwanie restrykcji gospodarczych aż do wiosny, na co zwracała uwagę kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Nieco lepszy przebieg miała sesja za oceanem, gdzie główne indeksy (S&P500 i Nasdaq) oscylowały wokół „zera”, przy wyraźniejszym wzroście indeksu mniejszych spółek, czyli Russel2000. W ten sposób inwestorzy mogą dyskontować oczekiwane zwiększenie stymulusu fiskalnego przed administrację Demokratów, co pozytywnie wpłynęłoby na notowania w tym segmencie, gdzie obecnych jest więcej spółek cyklicznych i z ekspozycją na amerykańskiego konsumenta.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Na świecie, z uwagi na brak istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu, nadal może przeważać chęć realizacji zysków po ostatnich wzrostach z uwagi na obawy odnośnie utrzymującego się wysokiego tempa zachorowań na COVID19. W kolejnych tygodniach kierunek na globalnych indeksach akcji wyznaczy przebieg sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street który rozpocznie się 15 stycznia.

Czytaj więcej