Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

binance polkadot

Polkadot stawia się na pozycji protokołu blockchain nowej generacji, zdolnego do łączenia wielu wyspecjalizowanych łańcuchów w jedną uniwersalną sieć. Koncentruje się na tworzeniu infrastruktury dla Web 3.0 – założona przez Fundację Web3, Polkadot ma na celu przełamanie monopoli internetowych i wzmocnienie pozycji indywidualnych użytkowników. 

 

Wprowadzenie

Blockchain istnieje od momentu powstania Bitcoina. Chociaż został nazwany przełomową technologią, posiada również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę. Poszczególne blockchainy nie mogą komunikować się z innymi. Wprowadzenie interoperacyjności między różnymi łańcuchami może doprowadzić do wymiany danych, a ostatecznie do bardziej zaawansowanych aplikacji i usług.

W przeszłości programiści próbowali tworzyć "mosty" między blockchainami. Tworzenie ich pozwala łańcuchowi A pracować z łańcuchem B i odwrotnie. Jednak połączenie wielu (setek lub tysięcy) blockchainów w tym samym czasie pozostaje pilną kwestią. Zespół Polkadot, a co za tym idzie, Fundacja Web3 jest przekonany, że w najbliższych latach można stworzyć eleganckie rozwiązanie.

Reklama

 

Czym jest Polkadot?

Opisywana jako protokół open source stworzony dla wszystkich, Polkadot twierdzi, że jest kolejnym krokiem w ewolucji technologii blockchain. To koncepcja pierwotnie przewidziana przez dr. Gavina Wooda, współzałożyciela Ethereum. Zespół chce skoncentrować swoje wysiłki na bezpieczeństwie, skalowalności i innowacjach. W tym celu należy stworzyć niezbędną infrastrukturę, aby nie tylko wspierać nowe pomysły i koncepcje, ale także zapewnić osiągnięcie odpowiedniej interoperacyjności.

Pojedynczy blockchain w ekosystemie Polkadot nazywany jest parachainem (równoległym blockchainem), podczas gdy główny łańcuch nazywany jest łańcuchem Relay. Chodzi o to, że parachainy i Relay Chain mogą łatwo wymieniać informacje przez cały czas. Można by pomyśleć o parachainach jako o czymś podobnym do pojedynczych shardów w planowanej implementacji ETH 2.0.

Każdy programista, firma lub osoba fizyczna może rozwinąć swój niestandardowy parachanin za pomocą Substrate, struktury do tworzenia kryptowalut i zdecentralizowanych systemów. Po podłączeniu niestandardowego łańcucha do sieci Polkadot staje się on interoperacyjny ze wszystkimi innymi parachainami w sieci.

Tworzenie aplikacji, produktów i usług cross-chainowych powinno stać się dużo prostsze dzięki temu projektowi. Przedtem transfery danych lub aktywów między blockchainami nie były możliwe na dużą skalę.

Reklama

Zabezpieczanie i walidacja danych w różnych parachainach odbywa się za pomocą walidatorów sieciowych, gdzie zaledwie paru walidatorów może zabezpieczyć wiele łańcuchów. Walidatorzy zapewnią również, że transakcje mogą być rozłożone na wiele parachainów w celu poprawy skalowalności.

 

Korzyści związane z Polkadot

Istnieje wiele powodów, dla których deweloperzy powinni odkrywać ekosystem Polkadot. Ze względu na ograniczony charakter obecnych blockchainów oczywistym jest, że należy rozwiązać kilka podstawowych problemów: skalowanie, dostosowywanie, współdziałanie, zarządzanie i możliwość aktualizacji.

Jeśli chodzi o skalowanie, Polkadot ma wiele do powiedzenia. Działa jak sieć wielołańcuchowa, umożliwiając równoległe przetwarzanie transferów w różnych indywidualnych łańcuchach. To usuwa jedną z największych przeszkód związanych obecnie z technologią blockchain. Przetwarzanie równoległe jest znaczącym ulepszeniem i może utorować drogę do szerszego globalnego przyjęcia blockchainu.

Ci, którzy szukają konfigurowalności, mogą skorzystać z innych funkcji oferowanych przez Polkadot. W tej chwili nie ma "jednej infrastruktury blockchain, która by wszystkim zarządzała". Każdy projekt ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, a Polkadot umożliwia każdemu indywidualnemu łańcuchowi zoptymalizowanie projektu pod kątem określonej funkcjonalności. Z pomocą Substrate deweloperzy mogą efektywnie dostosować swoje indywidualne chainy do potrzeb projektu.

Reklama

Jeśli chodzi o interoperacyjność, ważne jest, aby projekty i aplikacje bezproblemowo współdzieliły dane. Chociaż dopiero okaże się, jakiego rodzaju produkty i usługi to stworzy, istnieje wiele możliwych przypadków użycia. Takie rozwiązanie może doprowadzić do utworzenia zupełnie nowego ekosystemu finansowego, w którym każdy parachain zajmuje się jednym konkretnym aspektem na raz.

Każda społeczność związana z konkretnym parachainem będzie mogła zarządzać swoją siecią według własnego uznania. Ponadto wszystkie społeczności mają kluczowe znaczenie dla przyszłego zarządzania Polkadot jako całością. Gromadzenie opinii od społeczności może dostarczyć cennych spostrzeżeń, które z czasem będą rozwijały projekty.

Ponadto Polkadot bardzo ułatwia ulepszanie poszczególnych parachainów. Nie ma potrzeby hard forków, które mogą powodować podziały w społecznościach. Zamiast tego natywny łańcuch można ulepszyć w bezproblemowy sposób.

 

Omówienie tokena DOT

Podobnie jak większość innych projektów infrastruktury blockchain, Polkadot ma swój własny natywny token. Znany jako DOT, służy jako token sieciowy, podobnie jak ETH dla Ethereum, lub BTC dla Bitcoina.

Reklama

Istnieje kilka przypadków użycia tego tokenu. Przede wszystkim przyznaje posiadaczom tokenów uprawnienia do zarządzania całą platformą Polkadot. Obejmuje to ustalanie opłat sieciowych, głosowanie nad ogólnymi aktualizacjami sieci oraz wdrażanie lub usuwanie parachainów.

DOT ma również na celu ułatwienie konsensusu sieciowego poprzez staking. Podobnie jak w innych sieciach, które implementują staking, wszyscy posiadacze DOT są zawsze zachęcani do działania zgodnie z zasadami. Dlaczego? Cóż, w przeciwnym razie, mogą stracić swój stake.

Trzecią opcją jest użycie DOT do bondingu. Jest to wymagane w przypadku dodawania nowych parachainów do ekosystemu Polkadot. Podczas okresu bondingu, powiązany DOT jest zablokowany. Uwolnienie następuje, gdy okres bondingu dobiegnie końca, a parachain zostanie usunięty z ekosystemu.

 

Staking i bonding na Polkadot

Podejście Polkadot do interoperacyjności znacznie wykracza poza samą wymianę danych i zasobów. Jest to również sposób na wprowadzenie nowych koncepcji, takich jak zachęcanie do uczciwego stakingu i bondingu tokenów.

Reklama

Staking tokenów w sieci blockchain nie jest nową koncepcją. Ten model konsensusu, znany jako Proof of Stake (PoS), polega na nagradzaniu użytkowników za staking monet w sieci. Dzięki Polkadot uczciwi stakerzy są nagradzani, a źli mogą stracić swój stake.

Jak wspomnieliśmy, każdy nowy parachain jest dodawany przez bonding tokenów DOT. Odnosi się to do wysyłania tokenów do sieci na określony czas. Łańcuchy, które nie są przydatne lub projekty, które nie są już obsługiwane, zostaną usunięte, a powiązane z nimi tokeny zwrócone.

 

Przemyślenia końcowe

Na papierze jest wiele rzeczy, które mogą uczynić Polkadot atrakcyjnym projektem dla deweloperów. To ekosystem, który może zaspokoić potrzeby indywidualnych programistów, a także małych firm i dużych korporacji. Możliwość wdrażania niestandardowych blockchainów w celu dostosowania ich do określonych potrzeb i ich bezproblemowa aktualizacja to nowa koncepcja, która może okazać się bardzo cenna dla całej przestrzeni krypto.

Mimo to Polkadot pozostaje bardzo młodym ekosystemem. Chociaż dziesiątki projektów mogą być w fazie rozwoju, minie trochę czasu, zanim pierwsze duże projekty zostaną uruchomione. Według PolkaProject opracowywanych jest setki projektów, od portfeli po projekty infrastrukturalne, narzędzia, DAppsy i nie tylko.

Reklama

Jeśli chodzi o DOT, twórcy Polkadot twierdzą, że nie jest to token spekulacyjny. Chociaż ma wartość pieniężną na giełdach, jest przeznaczony głównie do celów opisanych powyżej.

Nadal masz pytania dotyczące Polkadot i blockchainu? Sprawdź naszą platformę pytań i odpowiedzi Zapytaj Akademię, gdzie społeczność Binance odpowie na twoje pytania.

Czytaj więcej