Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bieżący kurs dolara do funta

Indeks USD rośnie dziś do najwyższego poziomu od lipca 2020 r., na co mogą wpływać oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA.

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, powiedział wczoraj, że amerykański bank centralny jest zdecydowany, by szybko podnosić stopy procentowe, aby obniżyć inflację. Dodał, że już w maju może dojść do podwyżki stóp o 50 punktów bazowych. Szef Fed zaznaczył też, że poza szkodliwą inflacją, amerykańska gospodarka wydaje się bardzo silna, a rynek pracy w dobrej formie.

 

Nadzieje na podwyżki stóp procentowych wzmacniają USD

Takie słowa Powella mogły pomóc amerykańskiej walucie. Indeks USD zyskuje już trzeci tydzień z rzędu. Co istotne, w następstwie czwartkowego wystąpienia Powella w panelu zorganizowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, pojawiły się opinie o tym, jak może kształtować się polityka monetarna w USA. Najdalej poszedł w swoich prognozach Bank Nomura, wskazując na możliwość podwyżek aż o 75 punktów bazowych zarówno w czerwcu, jak i w lipcu.

Zobacz także: Wykres dnia – indeks dolara amerykańskiego. Zobacz najnowszą analizę techniczną USDIDX

 

Funt może pozazdrościć dolarowi

Reklama

O ile na rynku walutowym dolar zdaje się zwracać uwagę swoją rosnącą siłą, o tyle funt brytyjski może przykuwać uwagę swoją względną słabością. Do spadku notowań GBP mogły przyczynić się dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż detaliczna na Wyspach spadła w marcu o 1,4 proc., co wydaje się wynikiem znacznie gorszym od prognoz rynkowych, które zakładały spadek o 0,3 proc. Dane wskazują, że brytyjscy konsumenci mogą wstrzymywać się z zakupami z powodu rosnących cen. Co więcej, wskaźnik zaufania konsumentów GfK spadł w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od lipca 2008 r., wynosząc minus 38 pkt.

W konsekwencji kurs GBP/USD wydaje się dziś tracić blisko 1 proc., osiągając najniższy poziom od końca 2020 r. Jeszcze wczoraj notowania mogły znajdować się przy 1,3030, aby dziś spadać do 1,2900.

Zobacz także: Kursy walut (funt GBP oraz euro EUR) zaskoczą Polaków, czyli wielkie odrodzenie euro i problem z jego obrotem - prognozy dla walut Saxo na II kw. 2022 r

 

Koło ratunkowe dla jena

Spośród głównych walut świata jeszcze więcej niż funt do dolara może tracić japoński jen, od początku roku już ok. 10 proc.

Dziś notowania USD/JPY próbują stabilizować się pod poziomem 130,00. Pomóc w tym mają rozmowy japońskiego ministra finansów z amerykańską sekretarz skarbu. Ich celem miałoby być podjęcie wspólnych kroków, by wyhamować gwałtowną zmianę kursu USD/JPY. 

Zobacz także: Wartość jena japońskiego wciąż spada. Zobacz długoterminową analizę notowań pary USDJPY

Reklama

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej