Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

barometr ofert pracy luty 2022

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, sygnalizuje pozytywne rozpoczęcie nowego roku. Wbrew obostrzeniu sytuacji sanitarnej spowodowanej ostrym rozpowszechnieniem się koronawirusa, w styczniu liczba ukazujących się w Internecie ofert zatrudnienia wzrosła w porównaniu do wartości przed miesiącem.

Barometr Ofert Pracy. Szkolnictwo branżowe: dla jakich zawodów jest praca? - 1Barometr Ofert Pracy. Szkolnictwo branżowe: dla jakich zawodów jest praca? - 1

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: wzrost, brak zmian, spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

Wartości wskaźnika:
Styczeń 2022: 376,7 pkt.
Grudzień 2021: 360,5 pkt.

Reklama

Spośród przyczyn aktywności pracodawców w dobie największej od początku epidemii liczby zakażeń wyróżnić możemy łagodniejsze przechodzenie gatunku omikron wirusa przez osoby zakażone, względną stabilność utrzymujących się restrykcji oraz znaczną adaptację przedsiębiorstw do istniejących już ograniczeń epidemicznych. W kolejnych miesiącach możemy obserwować efekty oddziaływania na rynek pracy Tarczy Antyinflacyjnej oraz podnoszonych stóp procentowych.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w grudniu spadła o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,4%.

W styczniu w ujęciu procentowym najwięcej wakatów w przekroju regionalnym przybyło w woj. mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim, zaś najmniej w woj. lubuskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim.

Spośród szerokich grup zawodowych owocnie początek roku rozpoczął się dla przedstawicieli zawodów usługowych

Wśród nich jedyną kategorią, która raportowała spadek liczby wakatów w pierwszym miesiącu roku była branża hotelarsko-gastronomiczna. Pomimo tego liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy w przedsiębiorstwach turystycznych jest na poziomie nieco wyższym niż przed początkiem epidemii. W pozostałych kategoriach notujemy wzrosty, przy czym relatywnie największe były one w branży zdrowotnej, logistyce oraz edukacji. W zawodach społecznych i prawnych obserwujemy niewielkie wzrosty. Najwięcej nowych ofert zatrudnienia przybyło dla przedstawicieli zawodów prawnych, call center oraz branży bankowej. Spadki notujemy jedynie w doradztwie oraz obsłudze klienta. Wyraźnie więcej niż przed miesiącem wakatów napłynęło dla pracowników zatrudnionych przy pracach fizycznych oraz w zawodach budowlanych. Relatywnie najmniej wakatów w samym styczniu przybyło dla przedstawicieli zawodów związanych z wykształceniem technicznym. Największe wzrosty obserwowaliśmy w działach przedsiębiorstw związanych z produkcją, zawodach inżynieryjnych oraz e-commerce. Niewielkie korekty spadkowe obserwujemy w informatyce oraz w działalności badawczej, które charakteryzowały się wyraźnym trendem wzrostowym ofert pracy w ubiegłym roku.

Zazwyczaj w Barometrze Ofert Pracy przeważają opisy zawodów z zakresu szkolnictwa wyższego

Obecna edycja Barometru Ofert Pracy ma na celu podsumowanie 2021 pod względem perspektywicznych zawodów wybranych branż szkolnictwa branżowego. W ocenie wzięto pod uwagę liczbę ofert pracy z Internetu i rejestrów administracyjnych, ich dynamikę i relacje z podażą pracy. Wiele zawodów tego poziomu szkolnictwa charakteryzuje się niewielkimi możliwościami pracy zdalnej, choć są od tego wyjątki. Pomimo tego pracodawcy mają duże potrzeby zatrudnieniowe absolwentów szkolnictwa branżowego tak podczas pandemii, jak i gdy się skończy.

Najbardziej liczną z punktu widzenia perspektywicznych zawodów jest branża budowlana

Reklama

Wśród zawodów o najlepszych prognozach popytu na pracę znajdują się: cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, betoniarz-zbrojarz, monter izolacji budowlanych oraz monter izolacji przemysłowych. Dla tych zawodów notujemy wysoką liczbę ofert pracy ogółem oraz przypadających na ucznia i absolwenta szkoły branżowej I. stopnia i technikum. Należy również zaznaczyć, iż branża budowlana dobrze poradziła sobie w okresach licznych obostrzeń i „zamrożeń” gospodarki, o czym wspominaliśmy w poprzednich edycjach Barometru. Dodatkowo zapotrzebowanie na pracowników branży będzie w kolejnych latach zwiększane planowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi.

Osoby rozważające podjęcie nauki na kierunkach związanych z teleinformatyką powinni zwrócić szczególną uwagę na zawód montera sieci i urządzeń telekomunikacyjnych oraz technika informatyka. Obydwa zawody wskazywane są przez ekspertów jako szczególnie istotne w branży teleinformatycznej. Ponadto, charakteryzują się relatywnie wysoką liczbą ofert pracy przypadających na ucznia i absolwenta szkolnictwa branżowego. Na dodatkowe wyróżnienie zasługuje zawód tyfloinformatyka. Liczba ofert pracy w tym nowym zawodzie szybko wzrasta, skutkując dobrymi wskaźnikami ofert na bezrobotnego. Ponadto, na skutek starzenia się społeczeństwa możemy przewidywać wzrost popytu na rozwiązania teleinformatyczne dla osób z dysfunkcją wzroku, co wesprze popyt na tego typu pracowników.

W branży opieki zdrowotnej

na wyróżnienie zasługuje opiekun medyczny, który w przyszłości może w sposób istotny wesprzeć personel szpitalny. Wysoka proporcja liczby ofert pracy na ucznia szkoły branżowej występuje w przypadku technika masażysty. Ze względu na zmiany demograficzne, warto również wskazać protetyka słuchu jako przyszłościowy zawód. Potwierdza to wysoka dynamika ofert zatrudnienia obserwowana w ostatnich kilku latach.

Spośród zawodów branży ekonomiczno-administracyjnej

wyróżnić możemy technika prac biurowych, na którego od kilku lat jest znaczne zapotrzebowanie, a który podczas epidemii ma ważną rolę zarządzania biurem w warunkach pracy online i ograniczonych zasobów kadrowych w trybie pracy tradycyjnej. Poza tym wśród przedstawicieli tego zawodu w ciągu ostatnich 5 lat obserwujemy wyraźną redukcję liczby bezrobotnych. Wartym uwagi jest również zawód technika rachunkowości. Choć nie jest ten zawód tak atrakcyjny pod względem relacji liczby ofert pracy ucznia szkoły branżowej jak poprzedni zawód, jednak jest doceniany przez ekspertów oraz cechuje się wysoką dynamiką ofert pracy w ostatnich latach.

W branży ceramiczno-szklarskiej

na wyróżnienie zasługują operator urządzeń przemysłu szklarskiego oraz operator urządzeń przemysłu ceramicznego, dla których notujemy wysoką liczbę wakatów przypadających na ucznia szkolnictwa branżowego.

Spośród pozostałych branż

Reklama

szkolnictwa branżowego znaczne zapotrzebowanie na pracowników i wyraźny trend wzrostowy jego wielkości utrzymuje się w przypadku magazyniera-logistyka oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ten drugi zawód w dużej mierze jest zawodem przyszłościowym, gdyż coraz większy odsetek produkowanej energii elektrycznej będzie pochodził ze źródeł odnawialnych. Jednak wymaga on zmian kwalifikacji, „odchudzenia” pewnych treści oraz wzbogacenia innych, m.in. o dynamicznie rozwijane technologie wodorowe.

Zegar rynku ofert pracy

Barometr Ofert Pracy. Szkolnictwo branżowe: dla jakich zawodów jest praca? - 2Barometr Ofert Pracy. Szkolnictwo branżowe: dla jakich zawodów jest praca? - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie.
Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy.
Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z lutego ukażą się 14 marca 2022 roku (poniedziałek) o godz. 9.00.

Czytaj więcej

Artykuły związane z barometr ofert pracy luty 2022