Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

banknot Mikołaj Kopernik

“Dane pokazują, że w Polsce nie będzie recesji, będziemy mieć miękkie lądowanie, a potem przejdziemy do średniego tempa wzrostu” – powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński podczas dzisiejszej konferencji po posiedzeniu RPP.

„Jesteśmy po najsilniejszym w historii zacieśnieniu polityki pieniężnej. Ono cały czas działa, ciśnie w dół inflację. Staramy się jak najszybciej zlikwidować nadmierną inflację, jednocześnie nie powodując tragedii gospodarczej” – powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„We właściwym czasie podwyżki stóp zaczęliśmy, w odpowiednim czasie je zakończyliśmy. Dalsze podwyżki mogą być stymulowane tylko chęcią bicia w ludzi. Wszyscy rozsądni analitycy spodziewali się, że w lutym nie będzie podwyżki i tak się stało” – stwierdził Glapiński.

"Z tego co wiemy dziś, poziom stóp NBP jest właściwy. Inflacja jest wysoka, zbyt wcześnie, żeby dyskutować o obniżce stóp" - podkreślił Glapiński.

"Wszystko wskazuje na to, że w marcu, czy po marcu, zaczniemy schodzić z płaskowyżu, inflacja zacznie spadać, w grudniu 2023 może będzie 6%" - powiedział prezes NBP.

Reklama

Przypomnijmy, że na wczorajszym posiedzeniu RPP po raz piąty z rzędu nie doszło do zmiany wysokości stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 6,75% w skali roku, a ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Zobacz również: Inflacja spada, ropa tanieje, VAT rośnie, a paliwa... bez zmian

 

Nie będzie w Polsce recesji – twierdzi prezes NBP

Prezes Glapiński zaczął konferencję od reklamowania banknotu (o czym dalej), a potem przeszedł do omawiania sytuacji makroekonomicznej.

„Maleje siła nabywcza gospodarstw domowych, spada więc presja inflacyjna. Kraje bogatsze mają niższą inflację, kraje biedniejsze niższą. Kraje szybciej rosnące mają podwyższoną inflację, kraje wolniej rosnące mają niższą inflację. To są znane prawidła” – wskazał prof. Glapiński.

Wskazał, że kraje Zachodu zaczęły podwyżki stóp mniej więcej rok po krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Podnoszenie stóp w głównych bankach centralnych zadziała dezinflacyjnie, i dzięki to będzie widoczne także u nas, to pośrednio zadziała na nas” – powiedział prof. Glapiński.

Reklama

„Wzrost gospodarczy na świecie będzie w 2023 roku znacznie niższy, niż w 2022” – ostrzegł prof. Glapiński. „Nasz wynik, jeśli chodzi o tempo wzrostu, jest bardzo dobry. Dynamiki sprzedaży i produkcji w grudniu 2022 obniżyły się, jest to zgodne z prognozami. To jest co prawda negatywne z punktu widzenia PKB, ale pozytywne jeśli chodzi o walkę z inflacją. Ważne, że dane pokazują, iż będzie w Polsce miękkie lądowanie, nie będzie twardej recesji” – stwierdził Glapiński.

Zobacz również: Powell znów ostrzega, ale nikt mu nie wierzy

 

Prezes Glapiński zareklamował Mikołaja Kopernika

Prezes Glapiński zaczął konferencję od zareklamowania nowoczesnego banknotu polimerowego z Mikołajem Kopernikiem, oraz monety z tą samą postacią.

„Chcemy, aby Polacy pamiętali, że Mikołaj Kopernik był nie tylko wielkim astronomem, ale także wybitnym ekonomistą” – powiedział.

  grafika numer 1 grafika numer 1

Prezes Glapiński, w swoim stylu, miał również kilka ciekawych dygresji. Publikowaliśmy je na bieżąco na naszym koncie na Twitterze:

Reklama

Zobacz również: Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w lutym - piąty miesiąc z rzędu bez reakcji Prezesa Glapińskiego

Czytaj więcej