Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

asbiro nieruchomości

Efekt przenoszenia sprawił, że wzrost gospodarczy w 1q22 utrzymał się na bardzo wysokim poziomie (8,5% r/r wobec 7,3% r/r w 4q21). Konsumpcja prywatna nadal jest głównym motorem wzrostu sprzedaży* krajowej (*popyt krajowy bez zapasów), rosnąc o 6,6% r/r. Ożywienie inwestycji w 1q22 było, podobnie jak w całym 2021, co najwyżej umiarkowane (wzrost o 4,3% r/r).

 

Wkład zapasów do wzrostu PKB wyniósł rekordowe 7,7pp, odzwierciedlając m.in. zwiększanie stanów magazynowych przez firmy, które obawiają się pogorszenia sytuacji z zaopatrzeniem na światowych rynkach po wybuchu wojny w Ukrainie. Wśród bezpośrednich skutków wojny istotne dla przebiegu procesów gospodarczych są m.in. zerwanie powiązań kooperacyjnych w międzynarodowych łańcuchach produkcji, skutkujące obniżoną aktywnością niektórych branż (m.in. motoryzacja) oraz skokowy wzrost cen surowców rolnych i energetycznych.

 

Reklama

Przez to inflacja CPI w marcu stała się dwucyfrowa i wg naszych prognoz pozostanie taka co najmniej do kwietnia 2023 (średniorocznie 12,5% w 2022). Dodatkowym czynnikiem, który będzie mieć wpływ na rynek mieszkaniowy jest największy od czasów II wojny światowej przepływ ludności w Europie – od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało ponad 3 mln uchodźców, co (biorąc pod uwagę przepływ ludności w drugą stronę) daje wzrost liczby ludności przebywającej w naszym kraju rzędu 5% w ciągu ok. dwóch miesięcy. Liczba pozwoleń na pracę wydanych Ukraińcom na podstawie procedur uproszczonych przekroczyła już 185 tys. To oznacza, że rosną szanse na zwiększenie czasu pobytu migrantów.

 

W dalszej części 2022 i na początku 2023 spodziewamy się wyraźnego wyhamowania wzrostu gospodarczego (nawet w okolice 0% r/r w 1q23). Towarzyszyć temu będzie wciąż relatywnie wysoka dynamika konsumpcji (to m.in. efekt napływu uchodźców i wzrostu liczby konsumentów) mimo tego, iż nastroje konsumentów (krajowych, ankietowanych przez GUS) po wybuchu wojny pozostają minorowe.

 

Gwałtowny wzrost niepewności oraz wzrost cen dóbr inwestycyjnych będą przyczyniać się do spadku inwestycji w trakcie 2022. Mimo spowolnienia wzrostu gospodarczego, inflacja CPI pozostanie wysoka, zarówno w tym roku, jak i w 2023. Dynamiczne procesy ludnościowe sprawiają, że rynek mieszkaniowy niekoniecznie musi poddawać się trendom ogólnogospodarczym.

Reklama

 

Normalizacja polityki pieniężnej na świecie jest kontynuowana. Fed rozpoczął ograniczanie swojego bilansu, kontynuując cykl zacieśnienia polityki pieniężnej (o 50 pb co posiedzenie). Do Fedu dołączy EBC, który zadeklarował nie tylko zakończenie programu QE, ale także wyjście z polityki ujemnych stóp procentowych do końca 3q22. Inwestorzy spodziewają się, że działania Fedu i EBC obudzą uśpiony od dawna Bank Szwajcarii – konsensus zakłada tam podwyżki stóp już w 1q23. Banki centralne w naszym regionie (Czechy, Węgry) komunikują, że zacieśnienie polityki pieniężnej zbliża się do momentu kulminacyjnego.

 

Cykl podwyżek kontynuuje także krajowa RPP, podnosząc stopy procentowe na kolejnych posiedzeniach. Funkcja reakcji nowej RPP (jeszcze w niepełnym składzie) nie jest do końca wykrystalizowana – stąd niepewność co do długości i głębokości cyklu podwyżek jest ciągle wysoka. Zakładamy w naszym scenariuszu bazowym, że docelowy zakres podwyżek to ok.7%. Duża niepewność i obawy o skalę spowolnienia gospodarczego skutkującego wzrostem stopy bezrobocia mogą skłonić RPP do spowolnienia/ograniczenia cyklu podwyżek. Z drugiej strony, w przypadku nasilonej presji na złotego, a także utrzymującej się uporczywie wysokiej inflacji, RPP mogłaby reagować zwiększeniem skali podwyżek stóp.

 

Reklama

W 1q22 tempo wzrostu kredytów mieszkaniowych złotowych dla osób prywatnych wyniosło 11,1% r/r vs 12,5%r/r w 4q21.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Rynek Mieszkaniowy 2q22/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z asbiro nieruchomości