Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

arthur hayes

Nadchodzą spotowe fundusze ETF na bitcoina. Słynna postać ze świata kryptowalut ostrzega: rząd USA za ich pośrednictwem będzie chciał skonfiskować monety, jak złoto w latach 30-tych XX wieku.

 

  • Ile bitcoinowych ETF-ów może się pojawić w USA?
  • W jaki sposób wnioskujące do SEC firmy już teraz rywalizują w zakresie tych funduszy?
  • Czemu bitcoinowe fundusze ETF mogą być zagrożeniem dla BTC?
  • W jakich krajach i na jakich giełdach są obecne w tej chwili bitcoinowe fundusze ETF?

 

Cały świat cryptos czeka na amerykańskie fundusze ETF z ekspozycją na bitcoina. Jeszcze nie zostały one zatwierdzone przez SEC (nadzór finansowy), a już zaczęła się wojna na opłaty między takimi firmami, jak Fidelity Investments i Invesco.

Problem w tym, że znana postać ze świata kryptowalut ostrzega przed ETF-ami. Sugeruje, że za ich pośrednictwem rządy mogą „wyssać” monety z rynku spot i w ten sposób uśmiercić bitcoina…

Reklama

A polski naukowiec uważa, że takie ostrzeżenia tylko podpompują cenę BTC!

 

Długie oczekiwanie na bitcoinowego ETF-a w USA

W SEC jest już kilka wniosków o uruchomienie bitcoinowego ETF-a. Przypomnijmy, że Ameryka już długo czeka na bitcoinowego ETF-a. Pierwszy wniosek trafił do SEC w 2013 roku. Czyli ponad 10 lat temu!

Generalnie oczekiwania fanów cryptos oraz analityków są takie, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wkrótce da „zielone światło” dla uruchomienia bitcoinowych funduszy ETF. Przypomnijmy, że od 2021 roku istnieją kontrakty terminowe na bitcoin, takie jak ProShares Bitcoin Strategy.

I na razie takie fundusze nie będą przynosiły wielkich zysków oferującym. Fidelity w zgłoszeniu podało, że fundusz Wise Origin Bitcoin będzie pobierał opłatę w wysokości ledwie 0,39% aktywów netto rocznie. Invesco i firma kryptograficzna Galaxy chcą zaoferować fundusze pobierające 0,59%. Niektórzy wnioskodawcy, jak Bitwise Asset Management i BlackRock, nie podają, jakie opłaty będą pobierać ich fundusze.

 

Reklama

 

Niektórzy analitycy uważają, że uruchomienie funduszy bitcoinowych w USA może sprawić, że w kierunku tej najstarszej kryptowaluty popłyną dziesiątki, a nawet setki miliardów dolarów. Na razie istnieją fundusze, które odwzorowują zachowanie BTC. Jednym z nich jest np. fundusz Grayscale Investments z 26 mld USD w zarządzaniu. Fundusz bardzo często oferuje wycenę odbiegającą od realnej wartości monet – w 2022 r. dyskonto wynosiło aż 50%, obecnie jest to około 8%.Roczna opłata na rzecz funduszu Grayscale wynosi obecnie 2%.

 

Zobacz również: Znany bankier twierdzi, że bitcoin BTC jest bezwartościowy

 

Czy rząd USA za pośrednictwem ETF skonfiskuje BTC?

Co jednak zastanawiające, istnieją eksperci z rynku cryptos, którzy… ostrzegają przed uruchomieniem bitcoinowych ETF. Arthur Hayes, były CEO BitMEX, uważa, że ich pojawienie się może nawet w pewnym sensie zniszczyć Bitcoina, jeśli tylko odniosą zbyt duży sukces.

Reklama

Hayes zwraca uwagę, że ETF-y spotowe mają de facto "zassać" monety z rynku. Jeśli tak się stanie, to liczba transakcji na rynku spotowym BTC spadnie, a wraz z nią zmienność. W ten sposób, pośrednio, państwo może zacząć kontrolować bitcoina, a ten „umrze” na skutek kilku negatywnych czynników. Dlatego Hayes zachęca do zachowania kontroli nad monetami w ramach hot lub cold storage, podkreślając: nie twoje klucze, nie twoje monety.

 

 

Jego opinię podziela Josef Tětek z Trezor, firmy oferującej prywatne kryptowalutowe sejfy. Jego zdaniem, ETF-y będą uchodziły za bezpieczne miejsce przechowywania BTC, a de facto za ich pośrednictwem władza dokona konfiskaty monet, niczym złota w latach 30-tych XX wieku.

O komentarz w kwestii tego, czy spotowe ETF-y mogą być zagrożeniem dla BTC poprosiliśmy prof. Krzysztofa Piecha. I odpowiedź okazała się niezwykle ciekawa:

Reklama

„Uważam, że ostrzeganie przed nadmiernym sukcesem spotowych BTC ETF wpłynie na opinię publiczną w zakresie tego, że sukces bitcoina jest nieuchronny, co dodatkowo napędzi zbliżającą się hossę. Przykład Ethereum, gdzie jest duża centralizacja części zasobów ETH, nie wskazuje na razie na możliwość wystąpienia zagrożenia, o którym mówi np. A. Hayes. Bezpośrednim skutkiem takich ostrzeżeń będzie znaczący wzrost ceny bitcoina, co zwiększy jego zmienność i doprowadzi do jeszcze większych spekulacji jego ceną” – stwierdził prof. Piech.

 

Zobacz również: Ten kraj inwestował w bitcoin - ile zarobił? Eksperyment trwa, nadchodzą obligacje BTC

 

Ile jest obecnie bitcoinowych funduszy ETF

Co ciekawe, poza USA istnieje już kilkanaście spotowych funduszy ETF. Są zarejestrowane w 8 krajach na całym świecie: Kanada, Niemcy, Brazylia i Australia, a także raje podatkowe Jersey, Szwajcaria, Liechtenstein i Guernsey. Oznacza to, że jeśli SEC zatwierdzi aplikacje na spot Bitcoin ETF, Stany Zjednoczone mogą stać się 9 krajem.

Najlepszym krajem dla bitcoinowych funduszy ETF jest obecnie Kanada. Działa tam 6 spot Bitcoin ETF z łącznymi aktywami w wysokości 2,79 mld USD. Stanowi to 46,3% z 6,01 mld USD aktywów takich funduszy na całym świecie.

Kolejnym wiodącym krajem są Niemcy, gdzie zarejestrowane są dwa fundusze z łącznymi aktywami o wartości 1,13 mld USD. Jersey jest tuż za nimi z 5 spotowymi ETF-ami (aktywa wynoszą 1,02 mld USD). Sporym graczem jest też Szwajcaria (560,73 mln USD).

Reklama

Co ciekawe, ETF-y spot Bitcoin są również przedmiotem obrotu poza macierzystymi rynkami. Na przykład kanadyjski fundusz 3iQ The Bitcoin Fund (QBTC) znalazł się na Nasdaq Dubai w połowie 2021 r., dzięki czemu fundusze tego typu są dostępne dla inwestorów z Bliskiego Wschodu.

Obecnie na całym świecie oferowane są łącznie 22 aktywne fundusze ETF Bitcoin typu spot, o łącznych aktywach w wysokości 6,01 mld USD. Jeśli SEC zatwierdzi wszystkie oczekujące wnioski, Stany Zjednoczone dodadzą szacunkowo 12 funduszy do listy.

Największe fundusze ETF typu spot Bitcoin to kanadyjski Purpose Bitcoin ETF (BTCC) o łącznych aktywach w wysokości 1,50 mld USD oraz niemiecki ETC Group Physical Bitcoin o łącznych aktywach w wysokości 1,12 mld USD. Jako pierwszy został uruchomiony niemiecki ETC (w czerwcu 2020 roku).

 

Lista bitcoinowych funduszy ETF (grudzień 2023)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: CoinGecko

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z arthur hayes