Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

anglia inflacja

USA:

Dane o sprzedaży detalicznej w styczniu znacznie przekroczyły oczekiwania, wskazując, że popyt konsumpcyjny rośnie silnie, mimo wysokiej inflacji i znacznego pogorszenia nastrojów. Wzrost sprzedaży w styczniu wyniósł 3,8% m/m, a oczekiwano wzrostu o 1,9% r/r po spadku o 2,5% m/m w grudniu. Solidnie rosła sprzedaż samochodów osobowych, elektroniki oraz artykułów wyposażenia mieszkań. Odczyt kontrastuje z bardzo słabymi nastrojami konsumentów, co sugeruje, że mocny wzrost cen jest odbierany wyraźnie negatywnie (Amerykanie też nie lubią podwyższonej inflacji), ale nie wpływa to na decyzje zakupowe wobec mocnego rynku pracy oraz zasobu oszczędności powstałego w trakcie pandemii (odroczona konsumpcja oraz duże transfery). Dane o sprzedaży (a także produkcji przemysłowej – patrz niżej) sugerują, że w 1q22 amerykańska gospodarka utrzymuje solidne tempo wzrostu. Spowolnienie przyjdzie w dalszej części roku i będzie powstrzymywać FOMC przed podwyższaniem stóp na każdym posiedzeniu w tym roku.

Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 1Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 1

 

USA:

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,4% m/m (wobec -0,1% w grudniu i konsensusu: 0,4%). Duża w tym rola odbicia produkcji energii po łagodnym pogodowo grudniu (9,6% m/m) w związku z ponadprzeciętnie mroźnym styczniem. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło o 1pp do 77,6%, ale wciąż pozostaje blisko 2pp niższe od średniej z ostatnich 40 lat (jest też poniżej 80% notowanych w szczytowym momencie cyklu przed pandemią, w 2018). W styczniu, kolejny miesiąc, dynamicznie rosła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (elektroniki domowej, mebli, wyposażenia wnętrz). Wskazuje to na wciąż silny popyt ze strony gospodarstw domowych.

Reklama

Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 2Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 2

 

USA:

W minutes po styczniowym posiedzeniu FOMC napisano, że członkowie Komitetu uznali, iż podwyżka stóp może być konieczna w najbliższym czasie, a istotne ograniczenie skali skupu aktywów byłoby odpowiednią decyzją. Przyczyną zaostrzenia polityki jest utrzymująca się na poziomie znacznie powyżej 2% inflacja oraz silny rynek pracy. Kilku członków Komitetu proponowało wcześniejsze zakończenie skupu aktywów by wysłać jeszcze silniejszy antyinflacyjny sygnał. Publikacja dokumentu nie dostarczyła zbyt wielu nowych informacji o zamiarach Fed.

EUR: Prezes łotewskiego banku centralnego i członek Rady Prezesów EBC, M.Kazaks, stwierdził, że podwyższenie stóp procentowych EBC w 2022 wydaje się być „całkiem prawdopodobne”. Według Kazaksa inflacja istotnie odchyliła się od poziomów obserwowanych wcześniej. Jego zdaniem podwyżki stóp w ciągu 2 najbliższych kwartałów byłyby zbyt ostrym ruchem, ponieważ zmiana prowadzonej polityki pieniężnej powinna odbyć się relatywnie łagodnie. Kazaksa uważa, że skup aktywów powinien zakończyć się w 3q22. Podanie przez EBC dokładnej ścieżki wygaszania skupu aktywów na marcowym posiedzeniu wydaje się jego zdaniem mało prawdopodobne.

 

UK:

Reklama

Inflacja CPI w styczniu wzrosła do 5,5% r/r (kons. 5,4%) z 5,4% r/r w grudniu. To najwyższy odczyt od marca 1992. Preferowana przez ONS (brytyjski GUS) miara inflacji uwzględniająca również opłaty właścicieli mieszkań - CPIH - wyniosła 4,9% r/r wobec 4,8% r/r w grudniu. W ciągu miesiąca poziom cen nie zmienił się (zmiana CPI o 0,0% m/m, CPIH o -0,1% m/m). Do wysokiej dynamiki rocznej przyczyniają się przede wszystkim koszty utrzymania mieszkania (podwyżki taryf gazowych i za prąd) oraz transportu (ceny paliw).

Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 3Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 3

Styczniowe dane obliczone zostały na podstawie zaktualizowanego koszyka inflacyjnego wykorzystującego strukturę wydatków za 2021 (m.in. z większym udziałem szybciej drożejących dóbr niż usług), co prawdopodobnie nieznacznie (maks. 0,1pp) podbiło wskaźnik CPI i CPIH. Styczniowy odczyt jest zgodny z lutową projekcją inflacyjną BoE zakładającą w 1q22 inflację na poziomie 5,8% r/r. Szczyt inflacja CPI ma osiągnąć w 2q22, na poziomie 7% r/r. Wzrost ma wynikać głównie z ogłoszonej przez Ofgem (brytyjskie URE) podwyżki rachunków za energię o 54% począwszy od kwietnia na najbliższe sześć miesięcy. Właśnie ze względu na wpływ wysokich dynamik cen energii inflacja w Wielkiej Brytanii ma jeszcze w 1q23 przekraczać 5% r/r. W kolejnych miesiącach będzie jednak słabnąć, a pod koniec 2023 ma wg BoE powrócić w okolice 2,5% r/r. Wczorajszy odczyt prawdopodobnie umocni Bank Anglii w decyzji o konieczności dokonania kolejnej podwyżki stóp o 25pb na najbliższym posiedzeniu 17 marca. Jednocześnie nie widzimy podstaw do podwyższenia docelowej stopy procentowej, którą BoE (oraz my) widzimy na poziomie 1,0%.

Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 4Wydarzenia ekonomiczne za granicą: Sprzedaż detaliczna w USA i strefie euro na tle przedpandemicznych trendów; Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii - 4

 

EUR:

Reklama

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 1,6% r/r (kons. -0,9% r/r) wobec spadku o 1,4% r/r w listopadzie. Oznacza to wzrost o 1,2% m/m – zdecydowanie silniejszy od prognoz. Do lepszego odczytu przyczyniło się przede wszystkim odbicie produkcji w sektorze motoryzacyjnym (10% m/m), trzeci miesiąc z rzędu. Poprawa miała miejsce m.in. w Niemczech – największej gospodarce strefy euro. Lepsze wyniki sektora motoryzacyjnego wskazują na złagodzenie natężenia problemów podażowych i dają nadzieję na kontynuację ożywienia w 1h22.

Czytaj więcej