Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aktywna postawa na rynku pracy

Wyniki przemysłu w marcu zaskoczyły pozytywnie. Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w minionym miesiącu 17,3% r/r wobec 17,6% r/r w lutym i 12,1% r/r naszych oczekiwań oraz konsensusu rynkowego. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 2,1% m/m i to trzeci z rzędu miesiąc, kiedy miesięczny wzrost produkcji przekracza 2%.

To dane wyraźnie lepsze niż wyniki badań koniunktury wskazujące na pogorszenie nastrojów oraz spadek bieżącej produkcji i zamówień. Dane te potwierdzają bardzo dobrą kondycję przemysłu w pierwszych miesiącach tego roku. W całym pierwszym kwartale br. produkcja przemysłu wzrosła o 16,7% r/r, co oznacza, iż wkład tego sektora do PKB będzie lepszy niż w ostatnim miesiącu minionego roku.

Prosto z rynku: Silniejszy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłowej napędzony przez dynamiczny wzrost produkcji energii  - 1Prosto z rynku: Silniejszy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłowej napędzony przez dynamiczny wzrost produkcji energii  - 1

Optymizm ogólnych danych studzi nieco ich struktura

Podobnie jak we wcześniejszych miesiącach najsilniej rosła produkcja dóbr związanych z energią (+57,3% r/r). W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i parę wodną produkcja w marcu była o 77,4% wyższa niż przed rokiem. Wzrost produkcji energii w Polsce wiązać należy, że wzrostem jej eksportu w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię w ujęciu globalnym. Zużycie energii elektrycznej w kraju w marcu tego roku wzrosło wyraźnie wolniej niż produkcja energii elektrycznej.

Wzrost produkcji miał jednak szeroki zakres i objął 31 spośród 34 działów przemysłu

W marcu najsilniej rosła produkcja w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (+44,5% r/r), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (+35,5%), produkcji wyrobów z metali (+29,2%) oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (+25,4%). Spadła natomiast produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (-12,7% r/r), czy urządzeń elektrycznych (-5,7% r/r), co wiązać należy z zaburzeniami w łańcuchach dostaw i problemami z zaopatrzeniem w podzespoły. Uwagę zwraca jednak wyhamowanie produkcji dóbr inwestycyjnych (+5,9% r/r w marcu), a także konsumpcyjnych trwałego użytku (+7,9% r/r), co częściowo wiązać się może z efektem wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego, ale także ograniczeniami wzrostu produkcji w obliczu zaburzeń dostaw.

Dane za styczeń-marzec potwierdzają, że pierwszy kwartał tego roku był okresem utrzymania solidnego wzrostu gospodarczego i solidnej kontrybucji przemysłu w wyniki polskiej gospodarki

Reklama

Biorąc pod uwagę wyniki przemysły wydaje się, że wzrost PKB w 1Q 2022 roku może być wyższy niż nasza prognoza na poziomie 7%. Utrwalają też nasze przekonanie, że nawet przy spodziewanym wyhamowaniu wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, wynik w całym bieżącym roku przekroczy 4% i w naszej ocenie wyniesie 4,2%. Mniej optymistyczni jesteśmy jednak co do perspektywy na rok 2023, ponieważ wysoka inflacja oraz wysokie stopy procentowe będą ograniczały możliwości wzrostu konsumpcji. Marzec nie ujawnił negatywnych skutków wybuchu wojny w Ukrainie. W naszej ocenie jej skutki ujawniać się będą jednak w kolejnych miesiącach. Nasilenie zaburzeń dostaw, szczególnie metali przemysłowych, drewna i wyrobów chemicznych może zaburzyć bieżącą aktywność części branż. Dodatkowo wysoka inflacja i wzrost stóp procentowych powinien przełożyć się na spadek dynamiki popytu konsumpcyjnego. Wyniki badania koniunktury konsumentów wskazały na dalsze pogorszenie subindeksu odzwierciedlającego przyszłe dokonywanie ważnych zakupów. Utrzymanie tak solidnych wzrostów przemysłu w kolejnych kwartałach będzie zatem trudne.

Indeks cen produkcji sprzedanej przemysły ponownie zaskoczył w górę i w marcu wyniósł 20,0% r/r wobec 16,1% r/r w lutym

Rosnące ceny produkcji to niezmiennie efekt zwyżkujących cen surowców, a dynamika tego procesu nasiliła się po wybuchu wojny w Ukrainie, która spotęgowała zwyżki cen surowców energetycznych oraz metali przemysłowych. Na to nałożył się efekt osłabienia złotego, który spotęgował efekt wzrostu cen surowców na rynkach międzynarodowych. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 37,3%. Ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie wzrosły (+24,2% r/r), w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 31,4%, a w górnictwie rud metali - o 21,6%. Wybuch wojny w Ukrainie pogorszył perspektywy inflacji, choć stabilizacja cen na rynkach międzynarodowych powinna sprzyjać wyhamowaniu zwyżek inflacji w kolejnych miesiącach.

Opublikowany dziś zestaw danych utrwala oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych

RPP jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu w średnim terminie, a także zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Aby osiągnąć ten efekty RPP musi kontynuować cykl zacieśniania monetarnego. W naszej ocenie stopa referencyjna wzrośnie w tym cyklu do co najmniej 5,5%, a ryzyka skierowane są w stronę silniejszego zacieśnienia. Szczególnie, jeśli presja płacowa będzie się nasilała, a polityka fiskalna będzie luzowana. Czynnikiem ograniczającym przestrzeń do bardziej agresywnego zacieśniania i wzrostu stopy referencyjnej znacznie powyżej 6% będzie perspektywa wyhamowania wzrostu gospodarczego w 2023 roku oraz wyhamowanie oczekiwań inflacyjnych, które widoczne było w kwietniowych badaniach koniunktury konsumenckiej. Wskaźnik spodziewanych cen w przeciągu najbliższych 12 miesięcy obniżył się w kwietniu do 46,8 pkt z 54,4 pkt miesiąc wcześniej. Obniżenie oczekiwań inflacyjnych będzie istotnym czynnikiem dla dalszych działań Rady Polityki Pieniężnej. Na ten moment spodziewamy się podwyżek stóp o 50 pkt baz. w maju i w czerwcu. Istotne dla Rady będą także plany dotyczące polityki fiskalnej, stąd zakładamy, że ewentualnie do dalszych podwyżek stóp w tym roku doszłoby wczesną jesienią, gdy przedstawiony zostanie projekt ustawy budżetowej na 2023 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z aktywna postawa na rynku pracy