Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aktywa dolarowe

"Złoty, który w ubiegłym tygodniu zanotował solidne (około 6-groszowe) umocnienie powrócił do dobrze znanego z poprzednich miesięcy korytarza wahań tj. 4,24–4,30. W naszej ocenie o ile możliwy jest atak na dolne ograniczenie wskazywanego przedziału o tyle szansa jego przekroczenia pozostaje niewielka" - napisał w raporcie ekonomista.

 

>>> Zobacz też:  Kurs euro EUR/PLN i dolara USD/PLN w poniedziałek 19 sierpnia. Złoty słabnie

 

Jak wskazuje, wydarzeniem tygodnia będzie piątkowe wystąpienie prezesa Fed, co do którego oczekuje się, iż wykorzystane będzie do zapowiedzi wrześniowego cięcia stóp procentowych w USA.

"Prawdopodobnie ostrożna narracja J. Powella zadecyduje z kolei o ustawieniu oczekiwań na obniżkę o 25 pb. To z kolei w obliczu części rynku spodziewającej się mocniejszego ruchu może sprzyjać łagodnej aprecjacji dolara, a w tym samym przecenie złotego" - napisał Sutowicz.

"W efekcie o ile początek tygodnia może przynieść naszym zdaniem próby mocniejszego rozegrania na złotym, o tyle jego koniec powinien inicjować ruch przeceny polskiej waluty" - dodał.

 

Reklama

>> Czytaj także: Kurs euro umacnia się w poniedziałek, 19 sierpnia. Cena złota, ropy i Bitcoina BTC pędzą w dół

 

Zdaniem ekonomisty, zestaw krajowych danych za lipiec, które GUS opublikuje w najbliższych dniach, będzie miał ograniczony wpływ na wycenę złotego.

"Najbliższe dni to także interesujące dane z krajowej gospodarki. Uważamy, że mogą one – w przypadku optymistycznej wymowy – sprzyjać topnieniu oczekiwań na agresywne cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Potencjalny zakres zmian złotego oceniamy jednak jako ograniczony" - napisał ekonomista.

 

Sutowicz wskazuje, że niewielkie, oczekiwane zmiany kursu EUR/PLN sprawią, że decydujące dla kierunku zmian pary USD/PLN będzie kształtowanie się eurodolara.

 

"W naszej ocenie o ile początek tygodnia może przynieść próby dalszego osłabienia dolara, momentem zwrotnym ma szansę stać ę wystąpienie prezesa Fed (piątek). Wtedy to liczyć należy się z podbiciem zmienności dolarowych aktywów" - napisał w raporcie ekonomista.

Reklama

 

"Na gruncie technicznym złamanie bariery 3,91 wzmocniło sygnał do spadku notowań USD/PLN i taki też będzie naszym zdaniem start tego tygodnia w wykonaniu tej pary" - dodał.

 

 

Polski rynek obligacji - najbliższe dni powinny przynieść utrzymanie trendu wzrostowego

"Konsekwentnie podtrzymujemy nasza ocenę, iż najbliższe dni na rynku polskich obligacji powinny przynieść utrzymanie niewielkiego trendu wzrostowego dochodowości. Opieramy ją przede wszystkim na braku przesłanek do szybkich cięć stóp procentowych w Polsce, co wycenia rynek" - prognozuje ekonomista Banku Millennium.

"Kontrakty FRA 12x15 wskazują, że zdaniem uczestników rynku w perspektywie roku 3-miesięczna stawka WIBOR obniży się o około 100 pkt. baz. Takiego scenariusza nie wskazuje obecnie właściwie żaden przedstawiciel Rady Polityki Pieniężnej" - dodał.

 

>> Sprawdź także:  WIG20 mocno w dół na otwarciu poniedziałkowej sesji, 19 sierpnia

 

Reklama

Sutowicz wskazuje, że istotna z punktu widzenia krajowych SPW będzie publikacja projektu budżetu na 2025 r.

"Wkrótce (przełom sierpnia i września) poznamy szczegóły przyszłorocznego budżetu, które – z uwagi na prawdopodobnie wysokie potrzeby pożyczkowe – powinny wspierać zwyżkę stawek asset swap tj. jednego z komponentów 'budujących' rentowność obligacji" - napisał ekonomista.

 

Jak wskazał, dodatkowo czynnikiem sprzyjającym niewielkiej zwyżce dochodowości będzie przetarg sprzedaży obligacji skarbowych organizowany przez Ministerstwo Finansów (środa).

"Będzie to jedyny przetarg sprzedaży SPW w sierpniu. Pod koniec lipca resort finansów informował, że na aukcji 21 sierpnia oferowane będą papiery serii OK0426, PS0729, WZ0330, DS1034 i IZ0836. Finalne szczegóły poznamy jednak dziś o 15.00" - napisał w raporcie Sutowicz.

 

 poniedziałekponiedziałekpiątek
 13:0809:1016:25
    
EUR/PLN4,27094,26444,2698
USD/PLN3,86973,86223,886
CHF/PLN4,47394,46784,4708
EUR/USD1,10361,10411,0988
    
DS07264,934,934,92
PS07295,135,125,12
DS10345,345,315,31

 

(PAP Biznes)

Reklama

 

Czytaj więcej