Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje wzrost

Jeszcze niedawno grupa tych trzech spółek giełdowych była w samym centrum szalonej pandemicznej spekulacji. Po okresie prosperity, zyski dwóch z nich drastycznie spadły, a wraz z nimi ich notowania na giełdzie. Teraz mają jednak szansę na pokaźną zwyżkę, szacują progności.

 

  • Kurs akcji jednej ze spółek zyskał 800% w niecałe dwa lata
  • Potem, stracił jednak ponad połowę wartości
  • Jakie są rekomendacje dla Moderna i Pfizer?

 

 

Krach niedawnych hitów giełdy

Reklama

Niewiele notowań spółek z USA osiągnęło tak fatalne wyniki jak Moderna czy Pfizer. Jak do tej pory w 2023 roku kurs akcji Moderna runął o 45%, a Pfizer o 44%.

W gronie spółek o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 20 mld USD, tylko Dollar General osiągnęła gorszy wynik, i to w niewielkim stopniu, bo straciła 45,4% od początku stycznia.

W tym samym czasie, gdy walory Moderna i Pfizer straciły blisko połowę wartości, indeks S&P 500 wzrósł o ponad 24%, a Nasdaq Composite zyskał 44%. Oba główne indeksy amerykańskiej giełdy osiągnęły we wtorek nowe roczne szczyty.

Akcje AstraZeneca, innej firmy znanej z produkcji szczepionek na COVID także mają za sobą słaby rok, choć nie aż tak spektakularnie zły jak Moderna czy Pfizer.

Jednak walory liderów preparatów uodparniających na COVID mogą mieć przed sobą szansę na zwyżkę. Przypomnijmy, że w szczycie pandemii, kurs akcji Pfizera zyskał około 100% od marca 2020 do końca 2021 roku., podczas gdy notowania Moderna wzrosły o około 800%.

Reklama

 

Akcje AstraZeneca z szansą na zwyżkę w 2024 roku

Akcje AstraZeneca mają za sobą słaby rok. Po mocnym wzroście w 2021 i 2022 roku, o odpowiednio 18,5% i 29,3%, w 2023 roku notowania spółki potaniały o 6% na LSE.

Podobnie jak bezpośredni rywale, AstraZeneca odnotowała znaczne spowolnienie sprzedaży swojej szczepionki na COVID. Jednak notowania dołowały także informacje o innych produktach spółki.

W październiku opublikowane zostały rozczarowujące dane z prób opracowywanego przez AstraZeneca leku związanego z leczeniem raka płuc. Wyniki substancji “datopotamabem deruxtecan” zawiodły oczekiwania inwestorów, choć preparat wykazał zmniejszenie ryzyka progresji choroby lub zgonu o 37% w niektórych niedrobnokomórkowych rakach płuc w porównaniu z chemioterapią.

 

Reklama

Kurs akcji AstraZeneca

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

 

Jednak kurs akcji AstraZeneca może mieć szansę na zwyżkę. Zgodnie z szacunkami konsensusu prognostów, spółka powinna osiągnąć wzrost zysku o 14% w 2024 roku oraz o 15% w 2025 roku. Tym razem, to nie szczepionka na COVID ma zapewnić pokaźne przychody, a lek na cukrzycę Farxiga i lek na raka jajnika Lynparza, które powinny generować sprzedaż przekraczającą 3 mld USD, ocenili analitycy.

Reklama

AstraZeneca opracowuje również wiele innych leków, które są w fazie badań klinicznych. One również mogą stanowić katalizatory dla kursu akcji. Warto pozostać ostrożnym, jak pokazała ostatnia sytuacja z lekiem na raka płuc.

"AstraZeneca ma jedne z najlepszych wyników w zakresie badań i rozwoju w branży farmaceutycznej o dużej kapitalizacji, a odczyty danych dotyczących kluczowych preparatów mogą przypomnieć inwestorom o sile jej silnika badawczo-rozwojowego" - stwierdzili analitycy Janus Henderson Investors.

To onkologia, a nie szczepionki, są największym obszarem działalności AstraZeneca. Ten segment odpowiadał za ponad 30% przychodów spółki w ubiegłym roku. Firma posiada również kluczowe leki w takich obszarach, jak zdrowie układu krążenia i immunologia.

Z kolei leki na rzadkie choroby odpowiadały za ponad 15% jej przychodów w 2022 roku. Analitycy widzą możliwość wprowadzenia większej liczby specjalistycznych produktów w tej kategorii. To intratna branża. Zwykle, produkty leczące rzadki schorzenia są bardziej dochodowe z uwagi na wyłączność producenta, niską konkurencję i ich rzadkość.

“Szerokie spektrum oferty AstraZeneca daje jej wiele możliwości sukcesu w 2024 roku, a nowe, innowacyjne leki mogą mieć większą siłę cenową i zwykle mają wyższe marże” - skomentowała Teresa Rivas z Barron’s.

Reklama

“Te strzały wydają się warte podjęcia, szczególnie przy obecnych wycenach AstraZeneca. Akcje są sprzedawane przy wskaźnik C/Z na poziomie 16,1, znacznie poniżej ich pięcioletniej średniej o wartości 19,5 czy 19,6 w przypadku S&P 500” - dodała. - “(...) Jej prognozowany wzrost zysku na akcję do końca dekady również wyprzedza średnią branżową”

 

Czytaj również: Wielka hossa giełdy akcji w 2024. Optymistyczna prognoza znanego banku

 

Moderna i Pfizer

Sytuacja nie wygląda tak świetlanie w przypadku Moderny i Pfizera. Wskaźnik ceny do zysku uległy pogorszeniu w porównaniu z wynikami uzyskanymi dzięki szczepionkom w ostatnich latach.

Jednak analitycy twierdzą, że inwestorzy nie powinni skreślać obu spółek ze swoich portfolio. Pomimo zniżki notowań obu walorów, połowa rekomendacji to wciąż “trzymaj”.

Reklama

 

Kurs akcji Moderna

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Średnia cena docelowa analityków dla akcji Moderna wynosi 125,24 USD, co oznacza potencjał wzrostu o prawie 29% w stosunku do obecnych poziomów.

W przypadku Pfizer, przeciętny “target price” to to 31,42 USD, o 10,6% wyżej od tego, jak rynek wycenia teraz akcje spółki.

 

Kurs akcji Pfizer

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Oczywiście wielu inwestorów sceptycznie podchodzi do cen docelowych analityków. Cena docelowa to jedynie przewidywana wartość aktywa lub instrumentu finansowego w przyszłości, oparta na analizie i prognozach.

Jej główną wadą jest to, że jest jedynie prognozą i może być znacząco różna od rzeczywistej wartości w danym czasie, co może prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych. W skrócie, ceny docelowe mogą one być zbyt optymistyczne. Przede wszystkim, nie przewidują niespodziewanych wiadomości. Niekiedy zdarza się, że ustalane są na podstawie nagłych wydarzeń lub dla zdobycia nagłówków gazet.

 

Zobacz również: Dni bez sesji na giełdach w 2024 roku - NASDAQ, NYSE i DAX

Czytaj więcej