Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje png

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN)

Spojrzenia na spółkę i rynek w perspektywach rocznych i year-to-date nie pozostawiają wątpliwości, co do wysokiej zależności PGN od rynku benchmarkowanego indeksem WIG20. W 12 miesięcy akcje PGN zyskały 20,8 procent przy zwyżce WIG20 o 21,8 procent.

Podobnie wygląda układ sił w perspektywie YTD,

w której akcje spółki drożeją o 14,9 procent, gdy WIG20 rośnie o 12,4 procent. Skromne różnice są pomijalne, gdy spojrzy się na siłę korelacji pomiędzy rynkiem i akcjami spółki, co samo w sobie powinno uwrażliwiać na uzależnienie PGN od kondycji WIG20. Inaczej mówiąc biorąc pod uwagę przyszłość spółki warto brać pod uwagę kondycję i perspektywy rynku. Spojrzenie na spółkę przez pryzmat analizy technicznej w perspektywie trzech ostatnich lat pozwala odnotować zamianę trendu spadkowego na wzrostowy, z których drugi stale obowiązuje, ale jest właśnie testowany.

W krótszej perspektywie kolidują ze sobą linia trendu

wzrostowego z lokalnym kanałem spadkowym, który ma również cechy formacji kontynuacyjnej. W efekcie w bliskiej perspektywie rynek staje przed decyzją, który układ grać i która strona zyska przewagę techniczną. Po stronie podaży gra naruszenie linii trendu wzrostowego, a popytu lokalne wyprzedanie, które sygnalizuje niski potencjał dalszej przeceny. W istocie sygnały wyprzedania na wskaźnikach i oscylatory zachęcają do szukania swojej szansy z założeniem, iż trend wzrostowy będzie kontynuowany, ale łapiący dołek muszą grać ze skrajnie szybko realizowanymi zleceniami obronnymi, które uchronią przed konsekwencjami załamania trendu wzrostowego.

Opór: 6,33 – 6,50 – 6,88 – 7,12:

Reklama

Wsparcie: 6,08 – 5,74 – 5,41

Tendencja odczytywana na podstawie wskazań DMI / ADX: trend boczny

 grafika numer 1 grafika numer 1

 grafika numer 2 grafika numer 2

Czytaj więcej