Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje geovax

  • Akcje wielu firm medycznych gwałtownie drożeją
  • WHO zwiększyło ocenę poziomu zagrożenia wirusem mpox (dawniej “małpia ospa”)
  • Notowania jakich spółek najmocniej skorzystały na obawach o mpox?

 

Akcje wzrosły o 110% w 1 dzień. Teraz znów rosną o 50%

Akcje GeoVax zyskują w poniedziałek w handlu pozasesyjnym ponad 50%. Powodem są ostatnie informacje związane z opracowaniem nowej szczepionki na mpox (dawniej “małpia ospa”.

Wcześniej, akcje GeoVax podrożały w piątek o ponad 110%. Z kolei od początku sierpnia jest to zwyżka o około 240% nie uwzględniając notowań pozasesyjnych.

 

Wykres: Notowania GeoVax na giełdzie w USA

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

Od kilku tygodni trwa dynamiczna hossa na akcjach spółek farmaceutycznych opracowujących specyfiki związane z tą chorobą. Tym razem, akcje GeoVax wystrzeliły w odpowiedzi na informacje o tym, że próby leku przeciwwirusowego konkurenta, firmy Siga, okazały się nieudane. 

Tymczasem, w zeszłą środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w związku rozprzestrzenianiem się wirusa mpox.

 

Trwa hossa wokół “mpox”

Reklama

Akcje innych firm zajmujących się opracowywaniem terapii związanych z różnymi rodzajami ospy również wzrosły w poniedziałek.

Mocno drożeją akcje Chimerix w handlu pozasesyjnym w poniedziałek, bo o blisko 14%. Jest to firma, która ma udział w niektórych transakcjach sprzedaży preparatu Tembexa na ospę wietrzną.

Prawa do Tembexa nabyła firma Emergent BioSolutions. Notowania tej spółki zyskują w poniedziałek przed sesją 1,2% po zwyżce o 24% w piątek. W ciągu ostatnich 4 miesięcy akcje firmy zyskały blisko 450%. Jednak od początku sierpnia potaniały o ponad 15%,

Z kolei Bavarian Nordic, duńska firma, która posiada jedyną zatwierdzoną w USA i Europie szczepionkę przeciwko ospie wietrznej dla dorosłych, spada w poniedziałek o 6%. Jednak w ciągu ostatniego miesiąca notowania firmy zyskały blisko 50%. 

 

Dlaczego akcje GeoVax tak mocno wzrastają w poniedziałek?

Spółka Siga, rywal GeoVax, poinformowała w piątek, że wstępna analiza danych z badania prowadzonego w Demokratycznej Republice Konga oceniającego jej przeciwwirusowy preparat “tecovirimat” nie spełniła zamierzonego celu w przeciwdziałaniu ospie mpox.

Reklama

Badanie było częścią globalnej inicjatywy mającej na celu walkę z epidemią ospy, która rozpoczęła się w 2022 roku w Demokratycznej Republice Konga i rozprzestrzeniła się na cały świat.

Punktem kontrolnym była statystycznie istotna poprawa czasu do ustąpienia zmian w ciągu 28 dni. Nie udało się tego osiągnąć preparatowi od Siga.

Informacja ta została opublikowane przez NIAID, amerykański instytut badawczy chorób zakaźnych (ang. National Institutes of Health's National Institute of Allergy and Infectious Diseases). Pacjenci biorący udział w badaniu byli losowo przydzielani do doustnego tecovirimat lub placebo przez okres 14 dni.

Testy nie dały zamierzonych rezultatów, ale znacząca poprawa została zaobserwowana w grupie pacjentów ciężko chorych lub o objawach występujących co najmniej 7 dni.

“Dane te wykazujące maksymalne korzyści u pacjentów leczonych wcześnie i z ciężką chorobą są całkowicie zgodne z mechanizmem działania tecovirimatu oraz z badaniami na zwierzętach, które doprowadziły do zatwierdzenia tego leku przez amerykańską FDA dla ospy prawdziwej, wirusa blisko spokrewnionego z wirusem mpox (dawniej “ospy małpiej”, ale wywołującego znacznie cięższą chorobę”  - czytamy w komunikacie Siga.

“Uważamy, że dane te uzasadniają dalsze badania i potwierdzają nasz pogląd, że profilaktyka po ekspozycji będzie miała kluczowe znaczenie w leczeniu ciężkich przypadków mpox i wszystkich przypadków ospy prawdziwej” - dodano.

Reklama

“Brak osiągnięcia celu nie jest całkowicie nieoczekiwany, biorąc pod uwagę, że badana populacja była hospitalizowana w trakcie leczenia, otrzymując wysoki poziom opieki wspomagającej, a ponieważ wiele osób zgłosiło się na leczenie ponad tydzień po rozpoczęciu choroby” - stwierdził CEO Siga.

 

Czytaj również: Znana polityk zarobiła 40 mln PLN na giełdzie tylko w jeden tydzień

 

Co to jest mpox?

Mpox jest chorobą zakaźną, której pierwszy przypadek u człowieka odnotowany został 50 lat temu w Demokratycznej Republice Konga. Z kolei pierwszy wybuch epidemii w USA miał miejsce w 2003 roku.

Wówczas, około 43 osoby w sześciu stanach potwierdziły przypadki w wyniku kontaktu z pieskami preriowymi, które były trzymane w pobliżu zwierząt importowanych z Ghany.

Reklama

W ubiegły czwartek Szwecja stała się pierwszym krajem spoza Afryki, który potwierdził mpox u osoby z historią podróży do Afryki Środkowej, podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Mpox charakteryzuje się początkowo wysoką gorączką, bólem głowy, bólami mięśni, dreszczami, wyczerpaniem i bólem stawów. Może pojawić się również wysypka, która może być zlokalizowana na dłoniach, stopach, klatce piersiowej, twarzy lub ustach lub w pobliżu narządów płciowych. Pojawia się ona zwykle od jednego do pięciu dni później.

 

Zobacz również: Rafał Zaorski ostrzega przed spadkami. “Połamie łapki” na giełdzie i rynku kryptowalut

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z akcje geovax