Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje FMC

  • Czemu akcje chemicznego giganta są niedowartościowane?
  • Czym dokładnie zajmuje się chemiczny gigant?
  • Jakie ryzyka wiszą nad jego biznesem?

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

Chemiczny koncern z USA, wyceniony na giełdzie przez rynek na 7,2 mld USD, jest mocno niedowartościowany – twierdzą analitycy Morningstar. Aktualna cena jednej akcji to połowa tego, co naprawdę jest wart – uważają.

 

Dywidendowy producent chemikaliów ma problemy

Brak zapasów sparaliżował biznes i obniżył wyniki producenta chemikaliów do upraw – koncernu FMC. Notowania tej spółki spadły o ponad 50% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Reklama

Niedawno analityk Seth Goldstein, pracujący dla portalu Morningstar, stwierdził w raporcie, że jest pozytywnie nastawiony do spółki w perspektywie długoterminowej.

„Akcje FMC wydają się mocno niedowartościowane, a ich cena stanowi połowę tego, co naszym zdaniem są warte. Ta spółka dywidendowa znajduje się na liście naszych 33 najbardziej niedowartościowanych akcji” – napisał.

FMC jest producentem chemikaliów do upraw i jedną z pięciu największych firm zajmujących się ochroną upraw na świecie, ma własne patenty. Jej kluczowy produkt to diamidy, które generowały 39% sprzedaży w 2023 r. Jednak niedługo mają wygasnąć patenty na diamidy i firma stanie w obliczu zwiększonej konkurencji ze strony producentów produktów generycznych w nadchodzących latach.

„Firma ma silną linię produktów syntetycznych i biologicznych, które powinny z nawiązką zastąpić utracone zyski z diamidu. Portfolio produktów FMC jest obecnie ukierunkowane na środki owadobójcze, które generują ponad połowę przychodów, ale wiele nowych produktów w przygotowaniu to herbicydy i fungicydy, co powinno skutkować bardziej zrównoważonym portfelem trzech podstawowych rodzajów środków ochrony roślin w miarę komercjalizacji nowych produktów w ciągu następnej dekady” – zaznaczył Goldstein. „Segment badawczo-rozwojowy FMC jest silny, o wąskim spektrum działania” - dodał.

Analityk Morningstar przyznaje, że opatentowane środki ochrony roślin zapewniają spółce siłę cenową. Wprowadzenie nowych produktów na rynek zajmuje zwykle od 5 do 10 lat. Nowe chemikalia wymagają zatwierdzeń regulacyjnych, ponieważ są testowane pod kątem bezpieczeństwa konsumentów, środowiska i pracowników. Zatwierdzone patenty mają ochronę, która trwa 20 lat od fazy badań. Firmy zajmujące się chemią podejmują dodatkowe kroki w celu przedłużenia okresu ochrony patentowej udanego produktu nawet o 5 lat.

Reklama

„Oczekujemy, że popyt na nowe produkty FMC pozwoli bezpiecznie przekraczać koszt kapitału przez co najmniej następną dekadę” – pisze Goldstein.

 

Zobacz także: Notowania spółki runęły o 40% na debiucie! Zarobili miliardy na modnym napoju

 

Notowania FMC na tle SP500

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Wyniki finansowe FMC

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: spółka

Reklama

 

Ile naprawdę jest wart chemiczny gigant

Według Morningstar wartość godziwa FMC wynosi 110 USD za akcję.

„Nasz szacunek wartości godziwej zakłada około 8,5% średni ważony koszt kapitału. Prognozujemy, że EBITDA będzie rosnąć w średnim rocznym tempie od niskiego do średnio jednocyfrowego w ciągu najbliższych 10 lat, co odzwierciedla siłę cenową FMC wynikającą z rozwoju nowych opatentowanych produktów. Uważamy, że FMC ustabilizuje swoją działalność w 2024 r., ponieważ zapasy wyczerpią się do połowy 2024 r. Pomimo suszy w Brazylii, która jest największym rynkiem dla FMC, spodziewamy się wzrostu przychodów w 2024 r., przy skorygowanej EBITDA nieco powyżej poziomów z 2023 r. W dłuższej perspektywie spodziewamy się, że wolumen sprzedaży FMC będzie pod presją zwiększonej konkurencji generycznej w zakresie produktów diamidowych. Prognozujemy jednak, że silny pipeline FMC wygeneruje 3,5 mld USD sprzedaży do 2030 r., co sprawi, że diamidy staną się mniej istotne dla ogólnego wzrostu i zysków w czasie. Prognozujemy, że skorygowana marża EBITDA powróci do połowy lat 20. do 2025 r.” – czytamy w analizie Morningstar.

Zdaniem analityków Morningstar, największym ryzykiem dla FMC jest jej zdolność do utrzymania cen w miarę wygasania patentów. Jeśli nie uda się to, może to wpłynąć na wzrost przychodów i rentowność całej firmy.

„Uważamy, że firma ma solidny program badawczo-rozwojowy, ale nie ma gwarancji, że te inwestycje przyniosą owoce. FMC stoi w obliczu czynników ryzyka pozostających poza jej kontrolą, takich jak spadające ceny upraw i malejące dochody rolników, co może prowadzić do niższego popytu na chemikalia do upraw. Branży może również zaszkodzić zwiększone przyjęcie genetycznie zmodyfikowanych nasion odpornych na owady na rynkach wschodzących. Niekorzystne warunki pogodowe mogą mieć negatywny wpływ na popyt w danym regionie w danym roku. Branża chemikaliów do upraw jest wysoce konkurencyjna i podlega potencjalnym regulacjom” – zwracają uwagę analitycy Morningstar.

Reklama

 

Zobacz także: Krach sprzedaży elektryków w Europie! Niemcy ominą zakaz spalinowych samochodów od 2035

Czytaj więcej

Artykuły związane z Akcje FMC