Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje Expedia

Choć sezon letni w pełni trwa, to inwestorzy wcale nie próżnują. Na rynku akcyjnym nie ma bowiem wiele czasu na leżenie pod palmami. Poza nielicznymi dniami świątecznymi, giełdy na świecie działają bowiem we wszystkie dni robocze. Ale na wakacyjnej aktywności można zyskać. Wiedzą o tym najlepiej władze spółek z branży turystycznej, które korzystają na koniunkturze na loty, hotele i ośrodki wypoczynkowe, odradzającej się po pandemii Covid-19.

Czy inwestorzy detaliczni powinni dodać akcje spółek turystycznych do portfolio wraz ze wzrostem aktywności wakacyjnej? - 1Czy inwestorzy detaliczni powinni dodać akcje spółek turystycznych do portfolio wraz ze wzrostem aktywności wakacyjnej? - 1

Powrót turystów w turystyce międzynarodowej po pandemii. Źródło: Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO)

 

A jak udowadniają dane Światowej Organizacji Turystycznej, będącej agendą Narodów Zjednoczonych, sezon na powroty turystów do kurortów trwa. Z powyższego wykresu wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku, średni ruch turystyczny na świecie wyniósł 64%, w porównaniu ze 100% z tym samym kwartałem 2019 roku, będącym kwartałem odniesieniem.

Reklama

Natomiast dane za pierwszy kwartał bieżącego roku są jeszcze bardziej optymistyczne. Współczynnik obrotu turystycznego wyniósł 80% w porównaniu ze 100% w roku odniesienia sprzed pandemii. Najlepiej radzi sobie Bliski Wschód, który już całkowicie odbudował ruch sprzed pandemii. Najsłabiej natomiast wypada region Azji Wschodniej i Pacyfiku. Jak tłumaczy jednak agenda ONZ, wynika to z wciąż obowiązujących ograniczeń w krajach Dalekiego Wschodu, związanych z okresem postpandemicznym. Można więc się spodziewać, że najbliższe miesiące i przyszły rok będą jeszcze ciekawsze dla całej branży. Natomiast dla spółek turystycznych oznacza to potencjalnie duże wzrosty i perspektywy zysków. Sprawdźmy zatem, jaką opinię mają na ten temat eksperci i dowiedzmy się, czy inwestorzy detaliczni powinni kupować akcje, aby zdywersyfikować portfolio o spółki tradycyjnie rosnące latem.

 

Wakacyjna hossa: spółki z potencjałem wzrostu

Dane wskazują jednoznacznie na potencjalne wzrosty, które mogą nawet doprowadzić do hossy. Tak również twierdzi Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który wskazuje na dwie spółki z potencjalnymi wzrostami podczas miesięcy wakacji. Według Manturova, “Home Depot (HD) to spółka która dobrze sobie radzi podczas letnich miesięcy. Amerykański lider wśród sieci sklepów z wykończeniem wnętrz na ogół odnotowuje największe przychody w drugim i trzecim kwartale roku, gdy wiele osób remontuje domy. Ten remontowy gigant już w przeszłości opublikował mocne wyniki sprzedaży, ze wzrostami o 19,9% w 2020 roku i o 14,4% w 2021 roku. W roku fiskalnym 2021, sprzedaż wyniosła 151,2 miliardów dolarów, a zysk netto wyniósł 16,4 miliardów dolarów. Jako największa sieć sklepów z materiałami budowlanymi, Home Depot ma dobrą pozycję do dalszych wzrostów i jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji podczas recesji. Akcje tej spółki są także dobrym wyborem dla inwestorów dywidendowych, ponieważ Home Depot stale zwiększa wysokość dywidend w ostatnich lata.

Walt Disney Company (DIS) – Jako spółka o długiej historii tworzenia hitów filmowych i parków rozrywki dla rodzin z całego świata, Walt Disney Company znajduje się bezustannie wśród najlepszych spółek dla letnich zakupów. Disney jest właścicielem także kilku innych wiodących firm z branży filmowej, takich jak Marvel Studios, Lucasfilm i Pixar i posiada strategiczne plany dla swoich produkcji w sezonie wakacyjnych hitów. Wakacje letnie są także popularnym sezonem dla parków rozrywki i ośrodków wypoczynkowych Disneya, ale Disney wcale nie jest całkowicie zależny od sezonu letniego. Jego zróżnicowane źródła przychodu pozwalają mu rozwijać się nawet przy złej pogodzie. Szczególnie Disney+ jest dużym zwycięzcą w segmencie mediów i rozrywki tej firmy.”

A to nie wszystkie ciekawe spółki, jakie rekomendują eksperci. Innym przykładem spółki, której cena akcji ma perspektywy wzrostowe w sezonie letnim, jest Expedia. To firma, którą można w uproszczeniu opisać jako portal turystyczny online, zawierający oferty noclegów i atrakcji turystycznych. Expedia zarabia na współpracy z ogłoszeniodawcami, łącząc ich z osobami poszukującymi noclegów i zyskując prowizję. Expedia działa w podobnym modelu biznesowym, jak dwie inne spółki notowane na giełdzie, AirBnB oraz Booking Holdings.

Pierwszy kwartał tego roku był rekordowy dla Expedii wśród Q1, ze wzrostem przychodów o 18%. Co prawda firma odniosła przy tym stratę netto, ale wynikało to z bieżących inwestycji. Analitycy wskazują też na zaangażowanie firmy w tworzenie narzędzi AI, które powinno zaowocować nowymi możliwościami rozwoju, na przykład w obszarze zmniejszenia kosztów działalności.

Czy inwestorzy detaliczni powinni dodać akcje spółek turystycznych do portfolio wraz ze wzrostem aktywności wakacyjnej? - 2Czy inwestorzy detaliczni powinni dodać akcje spółek turystycznych do portfolio wraz ze wzrostem aktywności wakacyjnej? - 2

Reklama

Wzrosty cen akcji Expedia Inc. w ostatnich miesiącach. Źródło: Investing.com.

 

Na rynku nieźle radzi sobie także Hilton Hotels, jedna z najbardziej znanych sieci luksusowych hoteli, obecna także w Polsce. W naszym kraju hotele tej sieci znajdują się między innymi w Świnoujściu, Gdańsku, Krakowie i w Warszawie. Co ciekawe, wskazuje się że problemem dla hoteli może być wcale nie ewentualne spowolnienie gospodarcze, ale przeciwnie – brak siły roboczej, wywołany ożywienie ekonomicznym.

Szczególnie w sezonie hotele potrzebują licznego personelu, a o ten wcale nie jest łatwo. W Polsce nadchodząca znacząca podwyżka płacy minimalnej może wywołać presję płacową na hotele, potencjalnie zmniejszając zyski całej branży. Jednocześnie jednak, efekt rosnącego zainteresowania turystyką powinien skompensować wyższe koszty działalności.

Wakacje na giełdach światowych będą więc przebiegać pod znakiem starannej analizy rosnącej aktywności turystycznej i wypoczynkowej, która może być zakłócona tylko przez nieoczekiwane wydarzenia geopolityczne. Dla inwestorów giełdowych zapowiada się gorący sezon, a włączenie spółek z tych branż będzie na pewno interesującym doświadczeniem, które może zaowocować miłymi niespodziankami.

Zobacz także: Amerykański indeks notuje najlepszy okres od 1999 r.! To nie zachęta, ale ostrzeżenie - twierdzą analitycy

Czytaj więcej