Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ABB – Accelerated Book Building

Na skróty:

  • Główny akcjonariusz XTB i jednocześnie założyciel spółki po raz kolejny sprzedaje duży pakiet swoich akcji
  • W ramach procedury ABB sprzedał aż 10 proc. akcji XTB po cenie o ponad 13 proc. niższej niż kurs akcji
  • Na otwarciu wtorkowej sesji notowania XTB gwałtownie spadają
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji główny akcjonariusz Domu Maklerskiego XTB, jakim jest XX ZW Investment Group, poinformował spółkę o planach sprzedaży dużego pakietu posiadanych akcji w ramach procedury ABB (przyśpieszonej budowy księgi popytu). W początkowym komunikacie XX ZW Investment Group zapowiadał sprzedaż ok. 8,2 mln akcji XTB, które stanowią niecałe 7 proc. udziału w kapitale zakładowym. Cena ustalona w ABB to 41 PLN za akcję, co przy wzięciu pod uwagę kursu z zamknięcia poniedziałkowej sesji (46,7800 PLN) daje dyskonto na poziomie ponad 12 proc.

 

Reklama

 

Zaledwie kilka godzin później, po godz. 21:30 XTB opublikowało komunikat od głównego akcjonariusza, w który ten poinformował o zakończeniu procesu ABB. Co ciekawe XX ZW Investment Group finalnie sprzedał znacznie więcej akcji niż początkowo zapowiadał - w ramach przyśpieszonego budowania księgi popytu sprzedano aż 11 756 925 akcji XTB, co stanowi 10 proc. udziału w kapitale zakładowym. Tym samym główny akcjonariusz XTB zmniejszył swoje zaangażowanie w spółce do 50,93 proc. z wcześniejszych 60,92 proc. Wartość transakcji wyniosła 482 033 925 PLN.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy polski broker rozgromił oczekiwania analityków! Wyniki XTB za IV kwartał i 2023 rok

 

Warto w tym miejscu dodać, że XX ZW Investment Group to podmiot kontrolowany przez Jakuba Zabłockiego, czyli założyciela Domu Maklerskiego XTB.

Reklama

XX ZW Investment Group po zakończeniu sprzedaży akcji w ramach ABB zobowiązał się do przestrzegania lock-upu (wstrzymania sprzedaży kolejnych akcji) trwającego 180 dni od dnia rozliczenia transakcji.

Nie jest oto pierwsza transakcja tego typu wykonana przez założyciela spółki - w maju ubiegłego roku XX ZW Investment Group sprzedał w ramach ABB 7 mln akcji XTB, obniżając swój udział w akcjonariacie do niedawnych 60,92 proc. z wcześniejszych 67 proc.

Wówczas cena akcji ustalona w ABB wynosiła 38 PLN i była o 11 proc. niższa od kursu akcji.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mocne uderzenie XTB! Do oferty dołączą rachunki bez podatku Belki i zupełnie nowe instrumenty

 

Reklama

Kurs akcji XTB na otwarciu wtorkowej sesji zauważalnie spada – tuż po godz. 9:00 wynosił 42,44 PLN, co oznacza spadek o ponad 9 proc. Reakcja akcjonariuszy jest dość przewidywalna.

Sama transakcja sprzedaży akcji w ramach procedury budowy księgi przyspieszonego popytu nie ma wpływu na giełdowe notowania spółki. Akcje są bowiem sprzedawane w ramach oferty prywatnej, po z góry ustalonej cenie (najczęściej z co najmniej kilkuprocentowym dyskontem w stosunku do kursu zamknięcia z poprzedniej sesji), czyli - mówiąc prościej - nie trafiają do arkusza zleceń i tym samym nie mają bezpośredniego powiązania z rynkową ceną akcji. Transakcja ABB w swoim założeniu na uchronić kurs akcji przed gwałtownymi spadkami, które byłyby nieuniknione w sytuacji, gdy duzi akcjonariusze wystawiliby znaczne pakiety akcji na sprzedaż w arkuszu zleceń.

Kupujący dzięki transakcji ABB mają zaś okazję wygodnego nabycia dużej liczby akcji interesującej ich spółki po cenie niższej niż rynkowa - w przypadku budowania przyspieszonej księgi popytu nabywcy mogą liczyć na dyskonto od kilku do nawet dziesięciu procent w stosunku do ceny akcji na publicznym rynku. Dla sprzedających jest to natomiast uczciwa cena za możliwość szybkiego upłynnienia dużych pakietów akcji.

Nie da się jednak ukryć, że transakcje ABB najczęściej są dość negatywnie odbierane przez pozostałych, mniejszościowych akcjonariuszy. Sprzedaż części swoich akcji przez inwestorów instytucjonalnych, którzy najcześciej są też insiderami tej konkretnej spółki, jest bowiem często interpretowane jako sygnał do ewakuacji - skoro ci najlepiej poinformowani sprzedają, to dlaczego mniejszościowy akcjonariusz miałby wciąż trzymać te akcje w portfelu?

 

Reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdy duzi sprzedają pod stołem, nadszedł czas na ucieczkę?

Czytaj więcej

Artykuły związane z ABB – Accelerated Book Building