Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

20 gbp

Dow, jak i S&P500 zamknęły się na nowych rekordowych poziomach pod koniec ubiegłego tygodnia, a Russell 2000 i Nasdaq pozostają w tyle w porównaniu do swoich dwóch większych odpowiedników. Słabe wyniki indeksu Nasdaq po raz kolejny zaczęły hamować nastroje na szerszym rynku, ponieważ kolejne rozczarowujące zamknięcie przyczyniło się do osłabienia zaufania inwestorów i zepchnięcia wszystkich indeksów USA w dół, jednak dopiero wtedy, gdy Dow odnotował kolejny rekord. Po raz kolejny niepokój budzi inflacja, która wydaje się mieć wpływ na ogólne nastroje rynkowe.

Ceny surowców są głównym winowajcą,

wyprzedzając dane o CPI w USA, które mają się ukazać jeszcze w tym tygodniu. Piątkowe, niewykorzystane odczyty z rynku pracy, prawdopodobnie zatrzymają Fed przez dłuższy czas, biorąc pod uwagę obniżone oczekiwania dotyczące gwałtownego wzrostu zatrudnienia na długo przed wrześniem, kiedy wygaśnie najnowszy zestaw zasiłków dla bezrobotnych. Chociaż widzieliśmy wyższe ceny w ostatnich badaniach ISM, wyższe obawy dotyczy tego, czy będą one tymczasowe, czy znacznie bardziej trwałe. Jest prawdopodobnie zbyt wcześnie, aby to wiedzieć, ale spodziewamy się dużego wzrostu inflacji CPI w USA pod koniec tego tygodnia.

Należy pamiętać,

że ceny rok temu spadły, ropa w USA kosztowała 37 USD, a ceny Brent wynosiły 16 USD, więc na wyniki z tego tygodnia wpłynie bardzo niska baza porównawcza. Faktem jest, że podczas gdy rentowności 10-letnich obligacji wczoraj powyżej 1,6%, po spadku do 1,465% w piątek, rentowności 2-latek ledwo się zmieniły. Wydaje się jednak, że obawy związane z rosnącymi cenami są napędzane pięcioletnimi oczekiwaniami inflacyjnymi w USA, które wczoraj osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia 2011 r.

W każdym razie wczorajszy duży spadek indeksu Nasdaq może się przełożyć się na ujemne otwarcie rynków w Europie,

po tym jak rynki azjatyckie spadły w wyniku niekorzystnych danych inflacyjnych pochodzących z Chin. CPI w Chinach wzrósł z 0,4% w marcu do 0,9% w kwietniu, podczas gdy ceny produkcji fabrycznej gwałtownie wzrosły do 6,8% z 4,4%. Pod koniec ubiegłego roku były na  poziomie -0,4%. Potrzeba jeszcze kilku miesięcy zanim efekty bazowe znikną, od tego czasu prawdopodobnie będziemy mieli znacznie lepszy obraz tego, gdzie jesteśmy i czy zaufanie banku centralnego do przejściowej inflacji jest właściwe. Dzisiaj usłyszymy przemówienia różnych decydentów Fed, w tym gubernatora Fed, Laela Brainarda, który ponownie skorzysta z okazji, aby wzmocnić zaufanie co do perspektyw inflacji. Jeśli chodzi o dzisiejsze dane, warte uwagi będzie badanie nastrojów inwestorów ZEW w Niemczech, które biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty na rynkach akcji powinno zwiększyć się w tym miesiącu do 72,0 z 70,7.

Funt miał wczoraj jeden z lepszych dni,

Reklama

odnotowując największy wzrost od miesiąca, gdy po wyjściu powyżej poziomu 1,4020 w weekend, kilka krótkich pozycji zostało zamkniętych, a optymizm co do zbliżającego się ponownego otwarcia gospodarczego szybko wzrastał. Dziś mamy przemówienie królowej, w którym rząd przedstawi swój program wypełnienia obietnic, patrząc w przyszłość na program gospodarczy po pandemii.

EUR/USD –  wzrósł do poziomu 1,2180, otwierając perspektywę ruchu w kierunku szczytu z tego roku na poziomie 1,2305. Wsparcie pojawia się teraz na poziomie 1,2080, a spadek poniżej 1,2070 będzie sygnalizował ruch z powrotem w kierunku 1,2020.

GBP/USD –  wychodzi powyżej 1,4020, a następnie tegorocznego szczytu na 1,4115. Kolejnym celem dla tej pary walutowej mogą być szczyty z 2018 r. na przy 1,4375. Obszar 1,4020 staje się  kluczowym wsparciem w tym ruchu wzrostowym. Spadek poniżej 1,4000 może oznaczać powrót do 1,3920.

EUR/GBP – niepowodzenie w pokonaniu strefy 0,8730 spowodowało, że para EURGBP spadła poniżej 50-dniowego MA i 0,8620. Nastawienie na rynku pozostaje na ruch w kierunku 0,8580, dalsze spadki mogą spowodować powrót do kwietniowych minimów na poziomie 0,8478.

USD/JPY – kontynuuje swój powolny ruch w kierunku wsparcia na linii trendu ze styczniowych minimów, które obecnie znajduje się w okolicy 108,10. Spadki poniżej obszaru 107,80 dają szansę na powrót do 106,80.

Reklama

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 90 punktów niżej, na poziomie 7033.

DAX – oczekuje się otwarcia 200 punktów niżej, na poziomie 15200.

CAC40 – możliwe otwarcie 76 punktów niżej, na poziomie 6310.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – w opinii większości klientów CMC Markets rozpoczęta wczoraj korekta na indeksie S&P 500 będzie kontynuowana - tak wynika przynajmniej z zaangażowania w kontrakty CFD na ten indeks. Wartość pozycji krótkich wzrosła w ostatnich godzinach o 2 punkty procentowe i stanowi obecnie 56% ogółu. Pozycje spadkowe posiada 55% klientów zaangażowanych na tym rynku - o 3 punkty procentowe mniej niż wczoraj.

Reklama

Ropa Crude WTI – zawirowania wokół operatora rurociągu Colonial Pipeline mogą budzi obawy o podaż tego surowca. Wprawdzie ceny ropy w ostatnich dniach utrzymywały się na stabilnych poziomach z tendencją do korekty, jednak większość klientów CMC Markets (70%) posiada obecnie pozycje długie, stanowiące 63% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie.

Indeks Kryptowalut –  indeks obejmujący takie kryptowaluty jak: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Stellar Lumens, Cardano, TRON, Monero, Dash, NEO, osiągnął wczoraj swój historyczny szczyt, a według większości klientów aktywnych na tym instrumencie, może ten poziom ponownie testować. 81% wartości na tym instrumencie stanowią bowiem pozycje długie, które posiada 79% klientów.

Rosnące oczekiwania inflacyjne w USA mogą wpłynąć na rynki - 1Rosnące oczekiwania inflacyjne w USA mogą wpłynąć na rynki - 1

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej