Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szaleńcze wzrosty cen złota. Czy będą nowe rekordy? Zobacz, co dalej z ceną kruszcu

|
selectedselectedselected

Cena złota wspięła się do rekordowych poziomów w poniedziałek. Od początku 2024 roku uncja złota podrożała o ponad 27%. Dlaczego cena kruszcu tak dynamicznie wzrasta? I czy ta zwyżką będzie kontynuowana? Zobacz, co przewidują znani analitycy w rozmowie z FXMAG.

Szaleńcze wzrosty cen złota. Czy będą nowe rekordy? Zobacz, co dalej z ceną kruszcu
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaka jest cena złota na dzisiaj? Ile kosztuje uncja?
  • Dlaczego kurs złota rośnie? Co wpływa na cenę złota? 
  • Jakie są prognozy cen złota? Czy jeszcze wzrośnie?

 

 

Cena złota rośnie jak na drożdżach: kolejne ATH

Trwają imponujące wzrosty na rynku złota! Cena cennego kruszcu wynosi obecnie 2621 USD za jedną uncję.

Wzrostowa seria rozpoczęła się w październiku zeszłego roku, gdy uncja złota notowana była w okolicach 1830 USD. Od tego czasu zanotowano zwyżkę na poziomie 43%. Tylko od początku 2024 roku złoto zdrożało o ponad 570 USD.

 

Wykres. Notowania złota (XAU/USD)

Reklama

szalencze wzrosty cen zlota czy beda nowe rekordy zobacz co dalej z cena kruszcu grafika numer 1szalencze wzrosty cen zlota czy beda nowe rekordy zobacz co dalej z cena kruszcu grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

“Po decyzji Fed o obniżeniu stóp procentowych o 50 pb cena złota osiąga kolejne rekordy. W dolarze amerykańskim w poniedziałek osiągnięte zostało ATH na poziomie 2 631 USD. W polskim złotym mamy już ponad 10 070 zł za uncję i cena w dalszym ciągu wzrasta, co wynika z osłabiania się naszej rodzimej waluty w poniedziałek” - mówił w rozmowie z FXMAG Michał Tekliński, ekspert Goldsaver z Grupy Goldenmark.

 

Czytaj również: Cena złota pobiła absolutny rekord. Czy złoto będzie jeszcze rosnąć?

Reklama

 

Dlaczego ceny złota rosną? Skąd te rekordy?

Jednym z kluczowych powodów obecnych wzrostów cen złota są obniżki stóp procentowych w najważniejszych bankach centralnych. W ostatnich tygodniach zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Rezerwa Federalna zdecydowały się na obniżenie oprocentowania.

“Rynek złota ma spore zapasy paliwa: obniżki stóp procentowych, zarówno te z 18 września jak i dwie kolejne, nadchodzące w listopadzie i grudniu wg prognoz samego FED-u, a całość polukrowana oczekiwaniami analityków o jeszcze jedną obniżkę o 50 punktów bazowych w 2024 roku - wskazywał specjalnie dla FXMAG Bogusz Kasowski, analityk rynku surowcowego. 

“Historycznie złoto również zawsze zyskiwało na obniżkach stóp procentowych. Obecnie mamy sytuację, w której większość najważniejszych banków centralnych świata rozpoczyna cykle obniżek stóp procentowych, co będzie skutkowało dalszymi wzrostami cen złota" - podkreślił Michał Tekliński.

Kontynuowany jest również trend zakupów złota przez banki centralne, w którym Polska zajmuje obecnie istotne miejsce. “Narodowy Bank Polski jest bowiem jednym z liderów zakupów kruszcu. Mamy obecnie 398 ton złota i zgodnie z zapowiedziami ilość ta będzie wzrastać do momentu, aż będzie ono stanowiło 20 proc. naszych rezerw walutowych” - przypomniał ekspert.

Analitycy w rozmowie z FXMAG wskazywali, że jednym z kluczowych czynników wpływających na wzrost cen złota jest obecna sytuacja geopolityczna na świecie. 

Reklama

“Izrael niepatyczkujący się z ostrzeliwaniem celów w Libanie, potencjalnie zwiększając, z każdym pociskiem, rakietą i dronem, ryzyko bezpośredniego zaangażowania Iranu i rozpętania kolejnej wojny w regionie” - wskazywał Bogusz Kasowski.

Michał Tekliński przypomina, że wśród państw, które gromadzą złoto, znajdują się także kraje takie jak Chiny, Turcja, Indie czy Kazachstan. To państwa wchodzące w skład BRICS, które planują uniezależnić się od dolara amerykańskiego, przez co mogą zmniejszyć nieco jego rolę w globalnej gospodarce. "Jest to część większej gry, mającej swoje odzwierciedlenie na mapie geopolitycznej świata, której pochodną są rozmaite punkty zapalne. Niepokój geopolityczny to kolejny czynnik, który sprawia, że ceny złota będą wzrastać, i że będzie rosło zainteresowanie kruszcem również wśród inwestorów indywidualnych oraz instytucji zajmujących się hedgingiem" - podkreśla analityk z Goldsaver

Nie bez znaczenia pozostają wybory w Stanach Zjednoczonych. - “Niewiadomą pozostają także coraz bliższe wybory w USA (mimo aktualnego prowadzenia w sondażach przez Kamalę Harris o ~3,5%), w tym zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące NATO, które mogą zachwiać równowagą militarną na świecie” - mówił Bogusz Kasowski.


Czytaj również: Ceny ropy coraz wyższe. Powodem konflikt na wschodzie i sytuacja w Chinach

 

Kurs złota. Jakie są prognozy dla złota? Po ile będzie złoto?

Eksperci są zgodni co do tego, że złoto ma przed sobą dobre perspektywy.

Reklama

"Analitycy różnych instytucji finansowych typują na koniec przyszłego roku cenę na poziomie 2 700-2 750 czy nawet 2 900 USD za uncję" - mówił FXMAG Michał Tekliński.

"W tej perspektywie, tak jak wspominałem praktycznie od końcówki 2023 roku, złoto ma spore możliwości wzrostowe, pomimo wyceny na historycznych szczytach. Wszelkie korekty tego rynku będą najprawdopodobniej wykorzystywane do zakupów inwestycyjnych i to pomimo (teoretycznego) braku zainteresowania Chin żółtym metalem" - prognozuje analityk rynku surowcowego Bogusz Kasowski.

 

Czytaj również: Cena metalu spadła o 65% od 2022. Teraz do gry wkracza Rosja

Najczęściej zadawane pytania Cena złota

Jaka jest dziś cena złota?

FAQ arrow
Cena złota wynosi dzisiaj 2627 USD na uncję (24 września 2024).

Ile będzie kosztować złoto w 2025?

FAQ arrow
Analitycy różnych instytucji finansowych prognozują, iż na koniec przyszłego roku cena wyniesie od 2 700 do 2 750, a nawet 2 900 USD za uncję.

Czy złoto jeszcze wzrośnie?

FAQ arrow
Złoto ma znaczny potencjał do wzrostu, mimo że jego cena osiągnęła historyczne szczyty.

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama