Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Popyt na nieruchomości wystrzelił po obniżce stóp procentowych. Czy to czeka Polskę?

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii rozgrzał się w sierpniu. O 27% wzrosła sprzedaż w odniesieniu do zeszłego roku, a liczba nowych sprzedających zwiększyła się o 14%, oszacował Rightmove. To efekt świeżej obniżki stopy procentowej. Czy możemy oczekiwać podobnego efektu w Polsce?

Popyt na nieruchomości wystrzelił po obniżce stóp procentowych. Czy to czeka Polskę?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Obniżki stóp procentowych w Polsce prognozowane są na 2025 rok
  • Czy rozpędzą one popyt na nieruchomości w naszym kraju?
  • Jak zwiększyła się aktywność w Wielkiej Brytanii?

 

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii rozruszany przez obniżki stóp procentowych

Na rynek nieruchomości w Londynie wprowadzono w sierpniu o 25% więcej domów i mieszkań w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, oszacował Chestertons. Zaobserwowano również wzrost o 18% miesiąc do miesiąca.

Aktywność na rynku nieruchomości znacznie wzrosła. Zwiększyła się podaż, ale i wzrósł popyt. Głównym powodem jest cięcie stóp procentowych przez bank centralny. Bank Anglii dokonał ich obniżki po raz pierwszy od marca 2020 roku.

Niższe stopy procentowe przekłada się bezpośrednio na mniejsze oprocentowanie kredytów hipotecznych. Rośnie zdolność kredytowa, spada koszt pożyczek i wzrasta popyt na mieszkania.

“Wydaje się, że sierpniowa obniżka stóp procentowych Banku Anglii i związana z nią redukcja oprocentowania kredytów hipotecznych miała natychmiastowy wpływ na stołeczny rynek nieruchomości” - skomentowali analitycy Chestertons.

Reklama

“W miarę jak oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczyna spadać, a na rynku pojawia się coraz więcej nieruchomości, wielu kupujących i sprzedających wykorzystuje ten moment do działania” - stwierdzili ekonomiści firmy nieruchomościowej Rightmove.

Rynek nieruchomości stał się aktywny w porównaniu do uspokojenia sytuacji o tej samej porze w zeszłym roku, zauważyli eksperci Rightmove. W sierpniu odnotowano mniej nieudanych finalizacji transakcji, a także mniej obniżek ofertowej ceny sprzedaży nieruchomości.

„Przewidujemy, że jesienią połączenie niskiej inflacji, spadku stóp procentowych i późniejszego spadku oprocentowania kredytów hipotecznych przyczyni się do wzrostu zaufania konsumentów i trwałego wzrostu” - stwierdził Matt Thompson, szef działu sprzedaży w Chestertons.

 

Czytaj także: Ceny mieszkań wzrosną jeszcze o 5%. Mamy wyliczenia ekspertów

 

Czy rynek nieruchomości w Polsce rozgrzeje się po obniżkach stóp procentowych?

Reklama

Stopy procentowe w Polsce obecnie są relatywnie wysokie. Jeśli spadną one 1 pkt. proc. do końca przyszłego roku, jak prognozują eksperci ING, to popyt na mieszkania w Polsce może znacznie wzrosnąć. Obniżenie stóp procentowych oznacza tańsze kredyty hipoteczne, a także zwiększenie zdolności kredytowej Polaków.

“Nasi ekonomiści nadal spodziewają się pierwszego cięcia (w Polsce) w drugim kwartale 2025 roku i uważają, że w przyszłym roku stopy mogą spaść o 100 pb, zwłaszcza jeśli tarcza energetyczna nie zostanie w pełni wycofana” - czytamy w analizie ING Think.

Spadek stopy procentowej NBP o 1 pkt. proc. może zwiększyć zdolność o około 10%. Ci, którzy wcześniej nie dostaliby kredytu lub byłby on dla nich zbyt dużym obciążeniem, po poluzowaniu polityki pieniężnej mogą wejść na rynek i zwiększyć popyt na nieruchomości.

Właśnie to stało się w sierpniu w Wielkiej Brytanii. Zapewne podobna sytuacja miałaby miejsce i w Polsce. Przecież tak w naszym kraju już było, np. wtedy gdy referencyjna stopa procentowa w 2020 i 2021 roku spadła do poziomu 0,1%. W przeszłości obniżki stóp rozgrzewały rynek nieruchomości, więc i w przyszłym roku taki scenariusz jest prawdopodobny.

“Pamiętajmy, że na horyzoncie mamy cięcia stóp procentowych w latach 2025-2026, które pozytywnie wpłyną na popyt” - napisał w tweecie Damian Kaźmierczak, ekonomista i członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

“Cięcia stóp procentowych w Polsce to potencjalnie duży impuls dla mieszkaniówki, bo spadną koszty kredytów hipotecznych” - napisał w innym wpisie.

Reklama

Referencyjna stopa procentowa NBP na poziomie 5,75% jest relatywnie wysoka. Dlatego jej obniżka o 100 pb do końca 2025 roku (zgodnie z prognozą ING) byłaby odczuwalną ulgą dla kupujących. 

Obniżki stóp działają przeważnie jak katalizator dla popytu na mieszkania: więcej chętnych to większa aktywność. Niewykluczone, że niższe stopy mogą okazać się kluczowym bodźcem ożywienia rynku mieszkaniowego w Polsce. Pozostaje bacznie obserwować, co wydarzy się w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, gdzie właśnie obniżono stopę procentową: Stopy procentowe w USA w dół o 50 pb. Jest decyzja Fed!

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama