Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełda wystrzeliła o blisko 16%. Najlepszy tydzień w tym roku na chińskim rynku akcji

|
selectedselectedselected

Dynamiczny tydzień na rynku giełdowym w Chinach przyniósł wzrost indeksu CSI 300 o blisko 16%. Jest to najlepszy tydzień chińskiej giełdy w tym roku. Zwyżka jest reakcją na nowe plany ratowania gospodarki przedstawione przez rząd.

Najlepszy tydzień w tym roku na chińskim rynku akcji. Giełda wystrzeliła o blisko 16%
Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Indeks CSI 300 zaliczył najlepszy tydzień roku na chińskim rynku akcyjnym
  • Ludowy Bank Chin zapowiedział 284 miliardów USD w specjalnych obligacjach
  • Pekin planuje dalszą walkę o silną gospodarkę

 

Dobry tydzień dla akcji w Chinach

To był rekordowy tydzień dla akcji w Chinach. Kraj wdrożył w tym tygodniu działania stymulacyjne mające na celu zapewnienie stabilnego wzrostu gospodarczego. Wiara w ich skuteczność rozbudziła euforię wśród inwestorów. 

Indeks CSI 300 wzrósł w tym tygodniu ponad 15%. Ostatni raz, gdy odnotował większy tygodniowy wzrost miał miejsce w listopadzie 2008 roku.

 

Wykres: Notowania chińskiego indeksu CSI 300

Reklama

gielda wystrzelila o blisko 16 najlepszy tydzien w tym roku na chinskim rynku akcji grafika numer 1gielda wystrzelila o blisko 16 najlepszy tydzien w tym roku na chinskim rynku akcji grafika numer 1

Źródło: Trading View

 

W piątek, 27 września indeks wzrósł o 4,5%, łącznie zyskując 15,7% w tym tygodniu. Ten skok to reakcja na ogłoszenie serii działań stymulacyjnych wdrażanych przez Pekin, w tym nowych zapowiedzi o emisji specjalnych obligacji o wartości 284 miliardów USD. Obniżone zostały również ważne dla chińskich banków stopy procentowe.

 

Pekin wydaje się w końcu zdeterminowany, aby szybko odpalić finansową bazookę. Uznanie przez Pekin poważnej sytuacji gospodarczej i brak sukcesu w fragmentarycznym podejściu powinny być docenione przez rynki – powiedział Ting Lu, główny chiński ekonomista w Nomura.

 

284 miliardów dolarów w specjalnych obligacjach

Reklama

W połowie tygodnia Bank Ludowy Chin odpalił gospodarczą “bazookę”. Pakiet rozwiązań przewyższył oczekiwania ekonomistów i inwestorów. Prezes Ludowego Banku Chin, Pan Gongsheng przekazał, że rezerwa obowiązkowa dla banków zostanie obniżona o 0,5 pp. 

Potem, bank centralny Chin ogłosił udostępnienie środków, które mają wpłynąć na rozkręcenie koniunktury w gospodarce. 

Chiny planują w tym roku wyemitowanie 2 bilionów juanów (ponad 1 bilion PLN) w specjalnych obligacjach. Decyzja jest częścią serii środków stymulacyjnych, które zostały zaplanowane w celu przeciwdziałania presji deflacyjnej i podupadającemu wzrostowi gospodarczemu. 

Wcześniej na posiedzeniu Biura Politycznego, zdecydowano o wspieraniu prywatnej gospodarki i stabilizacji sektora nieruchomości. Według South China Morning Post, spotkanie uwydatniło potrzebę pomocy przedsiębiorstwom w przezwyciężaniu nadchodzących wyzwań. 

Środki zostaną również wykorzystane do zapewnienia miesięcznego dodatku w wysokości około  800 juanów (około 440 PLN) dla rodzin. Konkretnie, chodzi o dopłatę na dziecko we wszystkich gospodarstwach domowych z dwójką lub większą liczbą dzieci, z wyłączeniem pierwszego dziecka. Decyzja jest zachętą do wzmocnienia spadającego wskaźnika urodzeń w Chinach.

Chiny wcześniej zobowiązały się do spełnienia celu wzrostu gospodarczego w 2024 roku wynoszącego około 5% i powstrzymania spadków na rynku mieszkaniowym.

Reklama

 

Zobacz również: Euforia na chińskiej giełdzie. Będzie ogromny pakiet ratowania gospodarki Chin

 

Bank ogłosił również rozwiązania mające na celu rozpędzenie koniunktury na rynku nieruchomości. Obniżone zostanie oprocentowanie pożyczek udzielanych bankom komercyjnym oraz zmniejszy się wymagany wkład własny na zakup drugiej nieruchomości – spadek z 25% do 15%. Pojawiły się również zapowiedzi realizacji polityk pobudzających rynek i ożywiających wzrost gospodarczy. 

Prezes Ludowego Banku Chin zapowiedział, że planuje dalsze luzowanie polityki. 

 

Reklama

Zobacz również: Kryzys nieruchomości trwa już 4 lata w Chinach. Bank centralny robi wszystko by go zakończyć


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama