Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zaufanie do AI

  • Które kraje wyrażają swoje zaniepokojenie, a które ekscytację związaną z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji?
  • Czy rozwiązania AI mogą pomóc w niektórych dziedzinach nauki? 

 

Sztuczna inteligencja – za, czy przeciw?

Możliwości sztucznej inteligencji zaskakują każdego dnia. Jedni z ekscytacją używają proponowanych przez nią rozwiązań i narzędzi, które ułatwiają im, na przykład, codzienną pracę. Drudzy jednak wyrażają pewne obawy związane z jej szybkim rozwojem i samowystarczalnością, która prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na niektóre wykonywane dotychczas przez ludzi zawody.

Według danych dostarczonych przez Ipsos, mieszanie uczucia wobec sztucznej inteligencji mają swoje wyraźne odzwierciedlenie w statystykach – 54% ankietowanych ludzi jest nią podekscytowanych, a 52% mówi o swoim zaniepokojeniu.

Jak wynika z raportu, nastroje wobec sztucznej inteligencji mają wpływ pochodzenie, wykształcenie, a także generacja. 

 

Optymizm dotyczący sztucznej inteligencji jest znacznie wyższy w krajach globalnego Południa niż w krajach o wysokich dochodach, a także wśród młodszych i dobrze wykształconych dorosłych niż wśród osób starszych lub nieposiadających wyższego wykształcenia - czytamy w raporcie Ipsos. 

Kraje, w których ludzie oceniali swoją wiedzę jako najniższą, miały tendencję do niskiego poziomu ekscytacji i wyższego poziomu nerwowości. I odwrotnie, kiedy ludzie oceniali swoją wiedzę wyżej, kraje te miały większe podekscytowanie.

Reklama

 

Krajem, z którego ankietowani darzą sztuczną inteligencję największym zaufaniem jest Tajlandia. Aż 80% z nich mówi, że używanie produktów i narzędzi AI sprawia, że są podekscytowani. 57% ankietowanych z Tajlandii wyznaje, że czynią ich one zaniepokojonymi.

Najmniej podekscytowani rozwiązaniami AI ludzie są w Szwecji. W tym kraju tylko 32% ankietowanych ufa sztucznej inteligencji.

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje zawarte w raporcie Ipsos, najmniej złych nastrojów wobec sztucznej inteligencji jest w Japonii, a najwięcej w Australii

W Polsce 50% ankietowanych jest zadowolonych ze sztucznej inteligencji. Obawy wyraża 38%.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 Źródło: Ipsos.com

 

O możliwościach sztucznej inteligencji z FXMAG rozmawiał prof. Andrzej Dragan. Wywiad w całości znajduje się na platformie Youtube. O tym, jak AI wpłynie na ludzkość w przyszłości mówił również Petros Psyllos

 

Zobacz również: AI nie jest zagrożeniem dla pracy. Może jedynie ją ułatwiać

 

Niecodzienne możliwości sztucznej inteligencji

Reklama

Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest do rozwiązywania problemów, do których dotychczasowa wiedza i umiejętności ludzkie były niewystarczające lub przynajmniej ograniczone.

Na początku tego roku sztuczna inteligencja i jej wytwór – bioniczne oko pomogły naukowcom odszyfrować 1000 słów z papirusów znalezionych w położonym niepodal Pompei Herkulanum.

Zwoje odkryte w XVIII wieku zostały odczytane jedynie częściowo. Teraz z użyciem sztucznej inteligencji świat ma szansę zyskać nowe informacje na temat pism poety i filozofa Filodemosa z Gadary (ok. 110 p.n.e. – ok. 39 p.n.e.), epikurejczyka, który studiował w Atenach, a później mieszkał w Italii. Tekst Historia Akademii, szczegółowo opisuje założoną przez Platona uczelnię (IV wiek p.n.e) oraz podaje szczegółowe informacje na temat jego życia, w tym miejsca jego pochówku

 

Odczytany tekst ujawnił, że Platon został pochowany w zarezerwowanym dla niego ogrodzie (prywatnym terenie przeznaczonym dla szkoły platońskiej) Akademii w Atenach, w pobliżu tzw. Museionu, czyli miejsca, gdzie czczone były muzy - czytamy w oświadczeniu włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych.

 

Zobacz również: Jak inwestować w spółki AI? Sztuczna inteligencja na giełdzie

Czytaj więcej

Artykuły związane z zaufanie do AI