Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres pszenicy

Zobaczmy co działo się na rynku pszenicy!

Kurs pszenicy na przestrzeni ostatnich miesięcy

Jak widzimy poniżej cena pszenicy w ostatnim miesiącu wzrósł o blisko 18%, a na przestrzeni roku jest to wzrost o ponad 6%. Podobnie jak inne surowce w ostatnich okresach, kurs pszenicy poddawany był wysokiej zmienności, co wpływ mają wydarzenia geopolityczne, jak i sytuacja na rynkach.
 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

>> Czytaj również: Cena gazu ziemnego w miesiąc dosłownie wystrzeliła. Co przewidują analitycy w II kwartale 2024?

Reklama

 

Kurs pszenicy w ostatnim miesiącu +18,22%

W ciągu miesiąca cena pszenicy wzrosła o ponad 18%, kurs ze średniego poziomu oscylującego wokół poziomu 565,50 USD wzrósł do dzisiejszego maksimum wynoszącego dokładnie 671,90 USD. 

Najniższy poziom w całym miesiącu wynosił dokładnie 697,00 USD i miało to miejsce 15 maja. Poprzednim razem gdy cen pszenicy zbliżyła się do poziomu 700 dolarów miało to miejsce w lipcu ubiegłego roku, dokładnie 31.07.2023 a poziom wyniósł 703 dolary.

Najniższa cena pszenicy na przestrzeni miesiąca wynosiła 565,50 USD i odnotowaliśmy ten poziom podczas sesji 22 kwietnia, różnica między ceną min, a ceną max w tym okresie wynosiła dokładnie 131,50 USD. 

Poniżej zamieszczamy wykres obrazujący wahania na tej parze.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama


>> Zobacz także: Kurs platyny zaskakuje! Co będzie dalej z ceną tego metalu? W tle deficyty

 

Ceny pszenicy odbijają się z powodu zmieniających się warunków pogodowych

“Chociaż światowe ceny pszenicy w ciągu ostatniego roku wykazywały tendencję spadkową, zmieniające się warunki pogodowe spowodowały niedawne odwrócenie tej tendencji. Od 18 kwietnia 2024 r. lipcowy kontrakt futures na pszenicę sporządzony przez Chicago Board of Trade (CBOT) wzrósł z 5,53 USD za buszel do 6,87 USD za buszel na dzień 13 maja, osiągając najwyższy poziom od sierpnia 2023 r.” - pisał Tyllor Ledford, US Wheat Associates

 

Obawy o produkcję pszenicy w Rosji

“W zeszłym miesiącu zróżnicowane warunki pogodowe wzbudziły obawy o perspektywy produkcji pszenicy w Rosji. Z ostatnich raportów firmy Sovecon wynika, że ​​od połowy marca do połowy kwietnia poziom wilgoci w południowej Rosji wynosił od 60% do 80% normalnej, a minimalne temperatury były o 2–4°C wyższe od średniej. Tymczasem od 3 do 5 maja obszary uprawy roślin w środkowej i południowej Rosji doświadczyły silnych mrozów, które mogły potencjalnie wpłynąć na rozwój pszenicy” - kontynuował ekspert

 

Kurs pszenicy w ostatnim roku +10,56%

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy notowania pszenicy wzrosły o ponad 10%. Kurs z poziomu 596,25 USD wzrósł do dzisiejszego max wynoszącego 671,90 USD. Najwyższa cena w tym okresie wynosiła 777,25 USD, co wydarzyło się 25.07.2023, najniższy z kolei kurs obserwowaliśmy dnia 14 marca 2024 i wynosił on  519,50 USD.

Poniżej zamieszczamy wykres obrazujący zmienność notowań.

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

>> Sprawdź także:  Cena metalu jest najwyżej od 12 lat! Eksperci obserwują i wyczekują jeszcze mocniejszego wzrostu

 

Silny wzrost kontraktów terminowych na pszenicę i kukurydzę. Raport USDA

W piątek kontrakty terminowe na pszenicę znacząco wzrosły, a pszenica ozima odnotowała duże tygodniowe zyski po publikacji miesięcznego raportu USDA dotyczącego podaży i popytu na produkty rolne, który wskazał na większe dostawy, wyższe zużycie krajowe, zwiększony eksport i wyższe zapasy.

“Kontrakty terminowe na pszenicę podskoczyły, zamykając tydzień w piątek, a kontrakty na pszenicę ozimą odnotowały duże tygodniowe wzrosty po tym, jak USDA w swoim miesięcznym raporcie podaży i popytu na produkty rolne przewidywała większe dostawy, nieco wyższe zużycie krajowe, zwiększony eksport i wyższe zapasy. Wsparcie dla pszenicy wynikało także z zapowiedzi Rosji, że niektóre pola uszkodzone przez mróz będą musiały zostać ponownie obsiane. Kontrakty terminowe na kukurydzę wzrosły po tym, jak szacunki USDA dotyczące przeniesienia kukurydzy spadły poniżej oczekiwań handlowych. Przewiduje się, że przeniesienie kukurydzy w 2025 r. wyniesie 2,102 miliarda, co stanowi najwyższy poziom od sześciu lat, w porównaniu z 2,022 miliarda w 2024 r., podaje USDA. Kontrakty terminowe na soję podążały za kontraktami na kukurydzę, pomimo prognoz USDA, że amerykańscy rolnicy zbiorą w tym roku drugie co do wielkości zbiory soi w historii” - pisze portal Food Business News w piątek, 17 maja

 

Czytaj więcej