Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres notowań USD/PLN

Utożsamiamy to z faktem dość jasnego forward guidance, jaki zaprezentował w ubiegłym tygodniu prezes NBP. W ocenie A.Glapińskiego stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian przez cały rok, stąd wpływ wspominanych danych może okazać się znikomy.

Nieco zmienności pojawić się może na rynkach rozwiniętych, lecz w ostatnich tygodniach złoty udowadniał dość sporą odporność na wpływ informacji zagranicznych, czy rozkorelowanie z notowaniami eurodolara. W efekcie mimo potencjalnych impulsów spodziewamy się spokojnego tygodnia w wykonaniu krajowej waluty. W szerszym układzie niezmiennie obowiązuje przedział 4,31 – 4,37 przy czym opisywana powyżej narracja prezesa NBP – stojąca w kontrze do oczekiwań rynkowych zakładających cięcie stóp procentowych w Polsce w 2024 roku – utrzymywać powinna kurs EUR/PLN bliżej dolnego poziomu wskazanego przedziału.

 

Zobacz także: Kursy walut 13 lutego 2024: mocne zmiany! Ależ wzrosty dolara!

 

USD/PLN

Mimo, iż w przypadku notowań EUR/PLN oczekujemy stabilizacji, to para USD/PLN w naszej ocenie może w tym tygodniu kontynuować niewielką zwyżkę. Odbędzie się ona udziałem zmian wyceny dolara na rynkach globalnych. W naszej ocenie bowiem amerykańska waluta pozostanie w trendzie umocnienia w najbliższych dniach. Decydować o tym mogą m.in. dane makroekonomiczne z USA, jakie zaplanowane są na ten tydzień. W efekcie para USD/PLN powinna trwale wyjść ponad poziom 4,00 i próbować przemieszczać się w stronę 4,04, a nawet 4,06.

Reklama

 

Zobacz także: Kursy walut - dolar (USD) i polski złoty (PLN) pod presją danych o inflacji. Kalendarz makroekonomiczny

 

EUR/USD

W naszej ocenie kurs EUR/USD pozostaje w trendzie spadkowym. Bieżącymi argumentami za umocnieniem dolara mogą stać się wypowiedzi przedstawicieli Fed jakie planowane są w tym tygodniu (w przypadku utrzymania mniej gołębiej narracji) oraz dane inflacyjne, czy indeks uniwersytetu Michigan (interpretowane pod kątem startu cyklu łagodzenia monetarnego Fed). Podtrzymujemy nasze wcześniejsze wskazania techniczne, które sugerują, iż przestrzeń do zniżki w przypadku kursu EUR/USD wygasa w okolicy 1,0683. Z kolei 200-dniowa średnia ruchoma (1,808) zabezpiecza notowania przed nadmiernym wzrostem. W przypadku kalendarium danych ze strefy euro jest ono tak ubogie, że sprawia, iż o ruchach eurodolara w tym tygodniu decydować będą przede wszystkim sygnały ze Stanów Zjednoczonych.

 

Zobacz także: Dolar przewartościowany o blisko 30%, szacuje znany bank

Czytaj więcej

Artykuły związane z wykres notowań USD/PLN