Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik zaufania konsumentów wg Uniwersytetu w Michigan

Raport Uniwersytetu w Michigan w centrum uwagi Piątkowy kalendarz makro jest praktycznie pusty. Nieco uwagi mogą jedynie przykuć dane Uniwersytetu w Michigan dotyczące nastrojów amerykańskich konsumentów oraz ich inflacyjnych oczekiwań w lutym. W przypadku tej pierwszej miary ekonomiści spodziewają się utrzymania poziomów ze stycznia (prog. 65 pkt, poprz. 64,9 pkt.). Podobnie może być w odniesieniu do oczekiwań inflacyjnych na kolejny rok.

Te silnie spadały na początku b.r. (w styczniowych danych o 0,4 p.p. do 4,4%). Jednak należy zauważyć, że początek stycznia (kiedy ankiety są prowadzone do wstępnych danych) charakteryzował się okresem niskich cen paliw po ich gwałtownych obniżkach (spadły w ciągu miesiąca o 5 proc., a na przestrzeni dwóch miesięcy o 15 proc.). Z kolei w obecnym okresie badawczym paliwa rosły (o ok. 6 proc.), więc konsumenci mogą nie być tak optymistyczni co do dalszego spadku krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych.

 

Neutralna konferencja prasowa po posiedzeniu RPP

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Adama Glapińskiego nie było sugestii mogących zmienić rynkowe oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych. Prezes NBP mówił, że „jest zbyt wcześnie żeby dyskutować temat obniżki stóp procentowych”. Podkreślił również o braku formalnego zamknięcia cyklu podwyżek oraz niepewności co do odczytów CPI na początku roku. Te lekko jastrzębie wypowiedzi były łagodzone przez gołębie sugestie dotyczące spadku CPI do 8% w IV kw. br. oraz osobistych oczekiwań prezesa NBP obniżenia CPI w grudniu do 6% r/r. Ogólnie więc przekaz ze strony przewodniczącego Rady był neutralny.

Biuletyn ekonomiczny: Raport Uniwersytetu w Michigan w centrum uwagi - 1Biuletyn ekonomiczny: Raport Uniwersytetu w Michigan w centrum uwagi - 1

Reklama

 

IT mityguje spowolnienie w usługach

Wczoraj GUS opublikował dane o rejestracjach oraz upadłościach przedsiębiorstw w IV kw. Wynika z nich, że pomimo trwającego obecnie spowolnienia w Polsce aktywność przedsiębiorców pozostaje na stabilnym poziomie. W IV kw. 2022 r. liczba nowozarejestrowanych przedsiębiorstw (86,3 tys.) przewyższała nawet ostatnią obserwację sprzed pandemii (78,3 tys.). Na prowadzeniu wg kodów PKD znajdują się branże J (IT) oraz P-S (edukacja, opieka zdrowotna, kultura i rekreacja, pozostałe).

Szczególnie imponujący wzrost odnotowujemy w tej pierwszej, w przypadku której liczba noworejestrowanych przedsiębiorstw jest o ponad 60% wyższa niż przed pandemią. Publikacja potwierdza trwającą w tej branży koniunkturę, w wyniku której jej udział w gospodarce pozostaje w wyraźnym trendzie wzrostowym i zbliża się do historycznych maksimów powyżej 6,0%. Dodatkowo wzrost produktywności (9,6% r/r) przekracza ten w gospodarce ogółem (6,7% r/r). Sugeruje to, że obecny w ostatnim czasie outsourcing usług międzynarodowych korporacji nad Wisłę to element, który będzie stabilizował koniunkturę w najtrudniejszym dla niej czasie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku.

Biuletyn ekonomiczny: Raport Uniwersytetu w Michigan w centrum uwagi - 2Biuletyn ekonomiczny: Raport Uniwersytetu w Michigan w centrum uwagi - 2

W IV kw. natomiast istotnie wzrosła liczba ogłoszonych bankructw, aczkolwiek wciąż pozostaje istotnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Za wzrost odpowiadają niemal w całości spółki z o.o. z przemysłu i handlu detalicznego, z historii znane z wrażliwości na cykl koniunkturalny.

ączymy wczorajsze dane z niedawno opublikowanym Szybkim Monitoringiem NBP i wnioskujemy, że scenariusz dodatniego wzrostu PKB w tym roku w okolicach 0,5%-1,0% pozostaje na razie niezagrożony właśnie dzięki silnemu eksportowi usług.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wskaźnik zaufania konsumentów wg Uniwersytetu w Michigan