Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ danych na kurs EUR/PLN

Kluczowe decyzje Polityki Monetarnej. Co przyniesie posiedzenie RPP?

Dziś rozpoczyna się dwudniowe decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Członkowie zbierają się po wakacyjnej przerwie. Decyzję Rady poznamy jutro po południu. Powszechne oczekiwania wskazują na utrzymanie stóp NBP na obecnym poziomie.

Inwestorzy, podobnie jak przed wakacjami, będą analizować wymowę komunikatu, a także bacznie śledzić słowa prezesa NBP A.Glapińskiego na zaplanowanej na czwartek na godz. 15:00 konferencji.

Nie sądzimy jednak, aby posiedzenie w tym tygodniu przyniosło argumenty ze strony komunikatu i konferencji za zmianą scenariusza rynkowego, jak i naszych oczekiwań, zakładających pierwsze obniżki stóp proc. w przyszłym roku.

Retoryka może jednak wpływać na oczekiwania co do łącznej skali łagodzenia polityki pieniężnej w 2025 r. My zakładamy spadek stóp o 75 pkt. baz, natomiast rynek finansowy wycenia obniżki o 125 pkt. baz.

 

Kluczowy odczyt ISM. Wzrost prognozowany, ale stagnacja nadal wyzwaniem

Reklama

Dziś o godz. 16:00 poznamy wyliczenie za sierpień indeksu ISM obrazującego nastroje w amerykańskim przemyśle.

Konsensus prognoz wskazuje na wzrost do 47,5 pkt z 46,8 pkt w lipcu.

Realizacja tej prognozy nie zmieni jednak oceny, że amerykański przemysł znajduje się w stagnacji, wynikającej z wysokich realnych stóp procentowych, niepewności oraz przesunięcia wydatków przez gospodarstwa domowe w kierunku usług.

 

>> Czytaj także:  Analiza rynków. Enea, Vercom, Orlen i Lubawa na tle globalnych zawirowań. Co na GPW we wtorek, 3 września?

 

Wzrost PMI. Polski przemysł zaczyna odbudowę

Reklama

Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle wzrósł w sierpniu do 47,8 pkt z 47,3 pkt przewyższając konsensus prognoz jak i nasze oczekiwania. Jest to drugi z rzędu wzrost, do wartości najwyższej od pięciu miesięcy.

Naszym zdaniem, dane PMI potwierdzają, że najgorsze krajowy sektor wytwórczy w tym cyklu ma już za sobą.

Przypisujemy to głównie poprawiającemu się popytowi krajowemu. Popyt zagraniczny nadal pozostaje uśpiony, co wynika z przeciągającej się recesji w tym sektorze w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech.

Podtrzymujemy naszą opinię, że pomimo indeksu kształtującego się poniżej 50 pkt., wartość dodana w przemyśle będzie rosła kw/kw 3Q 2024, dając wsparcie wzrostowi PKB. Naszym zdaniem wzrost PKB będzie on zbliżony do dynamiki z 2Q 2024, tj. ok. 3,2% r/r.

Naszym zdaniem, do końca 2024 r. obraz przemysłu nie powinien ulec wyraźnym zmianom. Sądzimy, że powolne ożywienie w sektorze będzie kontynuowane, wspierane popytem krajowym, a być może także powoli rosnącym popytem z zagranicy, gdzie stopy procentowe już są obniżane a inflacja – jak się wydaje – pod kontrolą.

Scenariusz lepszej kondycji sektora potwierdzają informacje z badania PMI, według których optymizm ankietowanych firm jest najlepszy od pół roku.

Reklama

Dane PMI za sierpień są zgodne z naszym scenariuszem stopniowo poprawiającej się aktywności w Polsce. Według naszej prognozy PKB w całym 2024 r. wzrośnie o 3,1% po wzroście o 0,2% w ub. roku.

 

Finalne dane PMI. Strefa Euro nadal w recesji, Niemcy w trudnej sytuacji

Według finalnych danych indeks PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 45,8, co jest wartością nieznacznie wyższą niż wstępne wyliczenie.

Przemysł strefy euro znajduje się w recesji. W szczególności cierpi sektor wytwórczy w Niemczech.

Wczoraj pojawiła się informacja, że po raz pierwszy w historii, Volkswagen może zamknąć niektóre zakłady znajdujące się właśnie w tym kraju.

 

Reklama

>> Zobacz też: Wzrost wpłat do ZUS. Nowe dane o składkach i ubezpieczeniach

 

Co się będzie działo na rynku walut? Co dalej z EUR/PLN i EUR/USD? (wtorek, 3 września)

Wtorek na rynkach finansowych zdominują odczyty indeksów koniunktury (ISM i PMI) z amerykańskiego przemysłu.

W naszej ocenie nie będą to jednak publikacje mogące odmienić przebieg notowań eurodolara, czy pośrednio kursu EUR/PLN.

Dominować powinna stabilizacja w oczekiwaniu na najważniejsze wydarzenia tygodnia.

W przypadku aktywów dolarowych takim będzie piątkowy raport z rynku pracy USA.

Reklama

Dla złotego i polskich obligacji czwartkowa konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego.

 

Kurs eurodolara EUR/USD - wtorek, 3 września

 

Kurs euro do złotego EUR/PLN - wtorek, 3 września

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wpływ danych na kurs EUR/PLN