Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ danych makro na kurs euro

"W bieżącym tygodniu, to oczekiwania dotyczące ścieżki stóp Fed, EBC oraz NBP kształtowane przez szereg istotnych odczytów makro z rynków bazowych, ale i z Polski zadecydują o zachowaniu dolara, euro i złotego. W naszej opinii, jeśli złoty nie otrzyma wsparcia ze strony kontynuacji trendu spadkowego USD, o przełamanie wsparcia na 4,2650 EUR/PLN będzie trudno" - napisali w porannym raporcie analitycy PKO BP.

 

Dodali, że globalne trendy sprzyjają obecnej sile złotego i póki co nie widzą wyraźnych sygnałów, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

"Jeśli EBC będzie obniżał stopy wolniej niż Fed (sugestia braku obniżki w październiku), to będzie to pozytywne dla złotego. W najbliższym tygodniu kurs EURPLN może pozostać w przedziale 4,26-4,30, a sytuacja techniczna sprzyja lekkiemu odreagowaniu dolara i osłabieniu walut regionu" - napisali w porannym raporcie analitycy Santandera.

 

Ich zdaniem krajowe dane będą miały prawdopodobnie mniejsze znaczenie dla rynku walutowego, o ile wyraźnie nie zaskoczą.

Z kolei analitycy ING BSK nadal spodziewają się utrzymania pary EUR/PLN w trendzie bocznym, blisko 4,28.

"Dziś poznamy kolejną porcję danych z kraju, najprawdopodobniej nadal pokazujących bardzo powolną poprawę koniunktury. To za mało, aby przeważyć ogólnie pozytywny sentyment do walut EM wywołany m.in. słabym dolarem, ale przynajmniej nie powinno to pozwolić parze EUR/PLN na większy spadek" - ocenili w raporcie.

Reklama

 

 

RYNEK DŁUGU

"Na obecnym etapie wzrosty rentowności obligacji z drugiej części ubiegłego tygodnia traktujemy jako korektę, która w naszej opinii będzie miała lokalny charakter, dopóki techniczne opory np. na US10YT rozciągające się w strefie 3,80-3,85 proc. nie zostaną pokonane. Rozpoczęcie cyklu luzowania pieniężnego przez wszystkie główne banki centralne i jego początkowa faza, powinny w najbliższych miesiącach wspierać niższe rentowności obligacji skarbowych" - napisali w porannym raporcie analitycy PKO BP.

 

W ich opinii charakterystykę tego trendu będą kształtować ewoluujące rynkowe oczekiwania względem skali tych cięć, na co wpłyną odczyty danych makro, których w obecnym tygodniu jest sporo.

Zadniem analityków Santandera korektę na rynku długu może powodować przygotowywanie portfeli pod aukcję obligacji zaplanowaną na środę.

"Po aukcji może dojść do stopniowego zawężenia spreadów kredytowych w związku z tym, że w październiku emisja netto będzie już mocno ujemna. Niemniej nie zakładamy, aby to zawężenie było znaczne, gdyż w perspektywie rynek będzie miał rekordowe emisje w przyszłym roku prawdopodobnie z ich kulminacją w I półroczu" - ocenili.

 

Notowania głownych walut [euro, dolar, funt, frank]

 pon.piątekpiątek
 09:2916:1209:30
    
EUR/PLN4,2784,2764,275
USD/PLN3,8453,8353,825
CHF/PLN4,52012:1812:25
EUR/USD1,1131,1151,118
    
PS1026*4,704,674,64
DS1029*5,005,034,98
DS10345,355,355,32
Reklama

 

*nowy benchmark

(PAP Biznes)

 

Czytaj więcej