Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

transmisja polityki pieniężnej

Dane z USA w postaci inflacji CPI i PPI niższe od oczekiwań

Dane z USA w postaci inflacji CPI i PPI były co prawda niższe od oczekiwań, ale w obu przypadkach wysoka okazała się inflacja bazowa. Po danych wyceny rynkowe prawdopodobieństwa większej obniżki stóp przez Fed niż 25 pb. (decyzja już w przyszłym tygodniu) spadły poniżej 10%, co miało pozytywny wpływ na dolara.

Z drugiej jednak strony, EBC zadziałał zgodnie z oczekiwaniami i stopy obniżył i zrobił zapowiadane zawężenie korytarza stóp procentowych między stopą refinansową a depozytową. Modyfikacja ta ma na celu usprawnienie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej do realnej gospodarki.

Jednak już w kwestii kolejnych decyzji o obniżkach stóp, EBC słowami szefowej Ch. Lagarde wykazywał dużą wstrzemięźliwość. Inflacja ma bowiem wzrosnąć w 4 kwartale tego roku, a płace realne pozostaną wysokie.

EBC miałby zdecydować się na obniżkę stóp w październiku tylko w razie raptownego pogorszenia danych makro. Po konferencji wycena prawdopodobieństwa cięcia październikowego znacznie spadła, a euro zyskało na wartości.

 

Reklama

>> Zobacz tez: Akcje Sonel w piątek, 27 września. Spółka oczekuje znaczącej poprawy wyników. Co na to rynek?

 

Złoty wykazuje się sporą stabilnością

Złoty w tym tygodniu wykazuje się sporą stabilnością, ale jednak ciąży mu zmiana retoryki RPP w kwestii szybszych obniżek stóp.

Dodatkowo kurs EUR/PLN przecież wciąż był nisko i zaczynał tydzień z okolic 4,27.

W trakcie tygodnia wzrósł do 4,30, ale opór ten obronił się. Póki co scenariuszem bazowym pozostaje ruch 4,27-4,30, jednak z ryzykiem wybicia wyżej.

 

Kurs euro EUR/PLN

 
Reklama

USD/PLN z kolei przebijał już opór na 3,90, ale odwrót w górę eurodolara pomógł złotemu w relacji z dolarem.

Obecny kurs to 3,87 i jest szansa na utrzymanie zakresu wahań 3,85-3,90.

 

Kurs dolara USD/PLN

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z transmisja polityki pieniężnej