Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopniowa poprawa w przemyśle

Z tego też powodu dynamika produkcji po wyeliminowaniu wahań sezonowych będzie bardziej stabilna, wskazując na umiarkowany jej wzrost.

W naszej ocenie dane te będą wpisywały się w obraz stopniowej poprawy w przemyśle jako całości, choć ze względu na recesję w niemieckim przemyśle, proces ten następuje nieco wolniej od pierwotnych oczekiwań i jest zróżnicowany między podsektorami.

Zauważmy, że dane już za kolejny miesiąc, tj. za wrzesień mogą być zaburzone przez katastrofę powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Do tej pory nie dostrzegany informacji z sektora przemysłowego, które przemawiałyby za zmianą krótkookresowych perspektyw sektora.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z krajowego rynku pracy

Wraz z danymi z przemysłu Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z krajowego rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu. Spodziewamy się, że przeciętne zatrudnienie spadnie o 0,3% r/r. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oczekujemy wzrostu o 10,7% r/r wobec 10,6% r/r miesiąc wcześniej.

Reklama

Oznacza to względną stabilizację rynku pracy, choć zaznaczamy, że w okresach wakacyjnych dane mogą być bardziej zmienne niż zwykle, ze względu na możliwe przestoje i ograniczenia produkcji w związku z okresami urlopowymi.

Dane z krajowej gospodarki nie powinny wpłynąć istotnie na naszą ocenę perspektyw gospodarki i polityki pieniężnej.

 

Fed obniżył stopy o 50pb. Co teraz?

Amerykańska Rezerwa Federalna rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych cięciem o 50 pkt baz. Tym samym przedział dla głównej stopy procentowej został obniżony do 4,75-5,00%. Decyzja ta była zgodna z większością inwestorów.

Dowiedz się więcej >>> Stopy procentowe w USA w dół o 50 pb. Jest decyzja Fed!

 

Reklama

My, podobnie jak mediana oczekiwań ekonomistów wskazywaliśmy na obniżkę o 25 pkt baz, choć też znaczna część rynków finansowych podzielała te oczekiwania.

Zmiany w komunikacie Fed są zgodne z większą skalą obniżki i mają łagodną wymowę, podkreślającą znaczenie rynku pracy w funkcji reakcji Fed.

Odzwierciedla to także nowy zestaw prognoz makroekonomicznych, gdzie podniesiono oczekiwania dla stopy bezrobocia i obniżono prognozy inflacji.

O ile decyzja była niepewna, to już sama retoryka co do przyszłych kroków Fed była zgodna z powszechnymi oczekiwaniami.

Fed określił jedynie, że obniżki będą kontynuowane, w tempie zależnym od napływających informacji.

Nowy zestaw prognoz zawierał także oczekiwania co do stóp procentowych Fed wyrażonych w tzw. wykresie dot-plot. I tutaj zmiany też wpisują się w gołębią retorykę.

Reklama

Według tych oczekiwań Fed obniży stopy procentowe jeszcze w tym roku o 50 pkt baz., w 2025 r. o 100 pkt baz i w 2026 r. o kolejne 50 pkt baz. osiągając poziom równowagi.

 

Należy  oczekiwać zdecydowanych i szybkich obniżek stóp procentowych Fed

Zaznaczamy jednak, że prognozy te są wyższe niż oczekiwania rynkowe wyrażone w wycenie instrumentów finansowych sprzed wczorajszej decyzji.

Rezultaty wrześniowego posiedzenia Fed interpretujemy zatem jako wyprzedzający krok dla podtrzymania nadal solidnego rynku pracy, którego znaczenie rośnie w funkcji reakcji Fed. Oznacza to dużą wrażliwość amerykańskich bankierów centralnych na dane z rynku pracy.

W przypadku jego pogarszania się szybszego od prognoz należy, naszym zdaniem, oczekiwać zdecydowanych i szybkich obniżek stóp procentowych Fed, z mniejszą już wagą przywiązywaną do inflacji czy cen nieruchomości. Nie sądzimy, aby perspektywy polityki pieniężnej Fed zmieniały oczekiwania co do przyszłych działań krajowej RPP.

 

Rynki na dziś. Co nas czeka na rynkach po decyzji Rezerwy Federalnej?

Reklama

Decyzja o cięciu stóp procentowych w USA o 50 pkt. baz. skutkowała podwyższoną zmiennością wielu aktywów, w tym giełdy amerykańskiej. Kurs EUR/USD mimo, iż zanotował blisko 1,5-centowe wahania, rozpoczyna czwartek na poziomie 1,1130, a więc stanu z środy.

Rosną rentowności obligacji na rynkach bazowych a pośrednio i polskich. Jedynie złoty, tak jak wskazywaliśmy, zachowuje spokój oscylując wokół poziomu 4,27 tj. utrzymując przedział 4,26 – 4,30.

 

>> Czytaj także: Azjatyckie giełdy na mocnym plusie! Co nas czeka na GPW? [Kursy walut: euro, dolar]

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z stopniowa poprawa w przemyśle