Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprzedaż w sierpniu

  • GUS podał dane dot. produkcji i sprzedaży detalicznej w sierpniu 2024 roku
  • Wstępne wyniki są poniżej prognoz
  • Gorsze dane nie powinny mieć negatywnego wpływu na PLN

 

GUS:  mocny spadek produkcji w sierpniu

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wstępne dane dot. m.in. produkcji budowlano-montażowej w sierpniu br. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu zaobserwowano zmniejszenie produkcji we wszystkich segmentach budownictwa. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadek wyniósł 9,6% (dla porównania: w sierpniu ubiegłego roku zanotowano 3,5-procentowy wzrost). W stosunku do miesiąca poprzedzającego spadek wyniósł 1,5%, podczas gdy przed rokiem odnotowano wzrost: 7,5%. Prognozy zakładały spadek, ale nie tak wysoki – wskazywano na 7,2%.

 

 

Największy spadek produkcji odnotowały podmioty zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej: 10,6%. W przypadku firm realizujących specjalistyczne roboty budowlane spadek wyniósł 9,8%, a dla przedsiębiorstw, których główną działalnością jest budowa budynków 7,9%. Należy odnotować, że dane te dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 osób.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: macronext.pl

 

Dane za fatalne uznał m.in. Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Ekspert wyjaśnia to w następujący sposób:

"Na rynku trwa silna dekoniunktura w segmencie infrastrukturalnym i w segmencie prywatnym/komercyjnym. Firmom kończą się kontrakty pozyskane kilka, kilkanaście miesięcy temu, a nie ma dopływu nowych zleceń. Powoduje to ostrą walkę cenową między firmami o jakiekolwiek kontrakty. Utrzymanie dobrej rentowności w takich warunkach będzie nie lada wyzwaniem…".

 

Reklama

 

GUS podał także, iż liczba mieszkań oddanych do użytkowania w sierpniu br. spadła o 18% rok do roku i wyniosła niespełna 14,6 tys. W komunikacie Urzędu można też przeczytać, że 

"Według wstępnych danych, w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania 128,8 tys. mieszkań, tj. 10,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 78,5 tys. mieszkań - o 9% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 46,3 tys. mieszkań, tj. o 16,9% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,9% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania łącznie 4 tys. mieszkań (w ubiegłym roku 2,5 tys.)".

 

Sprzedaż detaliczna także poniżej konsensusu

Jednocześnie poinformowano, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu wzrosła o 10,6% rok do roku. Wzrosła też, i to zauważalnie, liczba pozwoleń na budowę mieszkań: o 28% względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

 

Reklama

Przeczytaj także: Polacy zapłacą za FIFA 2025 najwięcej na świecie

 

GUS podał również dane dot. sprzedaży detalicznej (w cenach stałych). Była ona o 2,6% wyższa niż przed rokiem. Tymczasem konsensus wynosił 4,2%. W porównaniu z lipcem 2024 r. zanotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 1,1%. Odnotowały go m.in. segmenty pojazdów (w górę o 15,7%), farmaceutyków, kosmetyków oraz sprzętu ortopedycznego (o 11,2%) czy paliw (o 5,7%). Z kolei spadek odnotowały przedsiębiorstwa z segmentu żywności czy odzieży i obuwia. 

 

 

Dane GUS bez większego wpływu na złotego

Komentując te doniesienia analitycy Santandera zwrócili uwagę m.in. a efekt wysokiej bazy z sierpnia ubiegłego roku, a także mniejszą liczbę dni roboczych niż w lipcu. Eksperci przypomnieli też, że wyniki produkcji przemysłowej i zatrudnienia opublikowane w ubiegłym tygodniu okazały się rozczarowujące, ale jednocześnie dodali, że krajowe dane nie powinny mieć większego wpływu np. na kurs złotego:

Reklama

"W najbliższym tygodniu kurs EUR/PLN może pozostać w przedziale 4,26-4,30, a sytuacja techniczna sprzyja lekkiemu odreagowaniu dolara i osłabieniu walut regionu. Oczekiwane obniżki stóp w Czechach i na Węgrzech mogą negatywnie wpłynąć na te waluty wobec euro, ale także wobec złotego. Wobec tego, że te banki centralne spowalniają cykl obniżek stóp, ich dysparytet wobec euro może się stabilizować, ale będzie rósł dla złotego i będzie czynnikiem stabilizującym dla krajowej waluty w kolejnych miesiącach".

 

Przeczytaj także: Krach akcji producenta Frostpunk 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z Sprzedaż w sierpniu