Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rada Polityki Pieniężnej Polska

Szacunki oddziału Fed w Nowym Jorku wskazują, że w 3Q 2024 wzrost PKB w gospodarce amerykańskiej nie spowolnił, co byłoby potwierdzeniem, że rzeczywiście realizuje się scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki. Pierwszy szacunek PKB w USA w 3Q 2024 poznamy 30 października.

 

>> Sprawdź także: Cena ropy niższa we czwartek, 26 września. Co będzie dalej? Czego się spodziewać?

 

Również o 14:30 poznamy dane o zamówieniach na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych w sierpniu. Według konsensusu prognoz spadły one o 2,6% m/m, po wzroście o 9,8% m/m w lipcu. Dane te często są bardzo zmienne, z powodu zamówień np. na samoloty.

Reklama

Wartość tych zamówień jest tak duża, że powoduje wahania w całości danych. Pomijając ten czynnik, zamówienia na dobra trwałe w USA są w stagnacji, a o poprawę trudno w warunkach wysokich stóp procentowych w tamtejszej gospodarce, ale także w innych krajach. Dane te raczej nie powinny wpływać na perspektywy polityki Fed.

 

Narodowy Bank Czeski zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową

Narodowy Bank Czeski zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową o 25 pkt. baz. do 4,25% z 4,50%.

We wtorek w takiej samej skali stopy procentowe obniżył bank centralny na Węgrzech.

Narodowy Bank Czeski w komunikacie podkreśla, że walka z inflacją się jeszcze nie skończyła i nadal widoczna jest presja inflacyjna.

Niemniej, według obecnych prognoz inflacja w Czechach powinna zbliżyć się do celu inflacyjnego już na początku przyszłego roku.

Reklama

Rynki finansowe spodziewają się, że do końca tego roku stopy zostaną obcięte o 50-75 pkt baz., a w 2025 r. o kolejne 100 pkt. osiągając poziom zbliżony do 3,00%.

Również Narodowy Bank Węgier będzie w tym i w przyszłym roku kontynuował łagodzenie warunków monetarnych. Na tle banków centralnych Czech i Węgier polska polityka pieniężna przedstawia się trochę inaczej. Według rynków, a także ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej powróci do obniżek stóp procentowych w dopiero przyszłym roku.

 

>> Zobacz też: Prognoza ceny Bitcoina BTC/USD. Ekspert ocenia co może wpłynąć na wzrost kursu, a co może wywołać spadki [26 września]

 

Rynki na dziś

Trudności eurodolara w wybiciu ponad poziom 1,12 sprawiają, że złoty pozostaje nieskuteczny w przełamaniu poziomu 4,26.

Reklama

Dzisiejsza sesja w naszej ocenie powinna przynieść próbę stabilizacji wyceny polskiej waluty w okolicy 4,2650 za EUR.

 

Kurs euro EUR/PLN

 

Globalnie inwestorzy wyczekiwać będą dzisiejszych i jutrzejszych danych z USA i strefy euro, które mogą podbić nieco zmienność.

W naszej ocenie ich wymowa nie powinna być jednak przełomowa dla sytuacji rynkowej.

Kurs EUR/USD powinien pozostawać w przedziale 1,10 – 1,12.

 

Reklama

 

Kurs EUR/USD

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Rada Polityki Pieniężnej Polska