Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

protesty przeciw wydobyciu torfu

Wydobycie torfu przez fińską spółkę państwową Neova powoduje większą emisję szkodliwych gazów cieplarnianych niż cały transport lotniczy w Szwecji – głosi manifest fińskiego ruchu ekologicznego Elokapina, który połączył siły ze szwedzkimi aktywistami klimatycznymi z grupy Aterstall Vatmarker.

Podkreślono, że Neova, która odpowiada za ponad 70 proc. wydobycia torfu w Szwecji, niszczy środowisko, a otrzymuje dotacje.

Środowa akcja ma również charakter "dzieła sztuki", a farbę użytą do pomalowania fasady parlamentarnego gmachu "łatwo zmywa się wodą" – zapewnili aktywiści.

 

>> Czytaj także: Wciąż bez zmian w sprawie dopłat do kredytów. Kredyt naStart popiera PSL i KO, przeciwne są Polska 2050 i Lewica

Reklama

 

Fiński parlament został wzniesiony w latach 20. ubiegłego wieku w stylu klasycystycznym. Po akcji aktywistów kilkunastometrowe kolumny oraz schody prowadzące do gmachu sprawiały wrażenie, jakby ociekały krwią – relacjonowały główne fińskie media. Policja zatrzymała na miejscu około 10 osób.

Według przewodniczącego parlamentu Jussiego Halla-aho "ten rodzaj wandalizmu i terroryzowania społeczeństwa, pod przykrywką akcji klimatycznych, odbywa się przy cichej aprobacie mediów”. Podkreślił, że Finlandia jest "jednym z nielicznych krajów, w których gmach parlamentu nie jest odgrodzony barierkami czy betonowymi zaporami".

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z protesty przeciw wydobyciu torfu