Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

problemy demograficzne

  • Zhu Henpeng skrytykował Xi Jinpinga

  • Międzynarodowa opinia publiczna jest zaniepokojona zniknięciem ekonomisty

  • Chiny ratują gospodarkę od spowolnienia gospodarczego i kryzysu demograficznego

 

Tajemnicze zniknięcie

Ekonomista Zhu Henpeng zniknął z przestrzeni publicznej po skrytykowaniu Xi Jinpinga na prywatnym czacie grupowym WeChat. Nie pojawił się w mediach już od blisko pół roku.

Jak podaje The Wall Street Journal, wiosną 2024 roku Henpeng został objęty dochodzeniem, zatrzymany i usunięty ze wszystkich stanowisk. Wcześniej pracował dla państwowej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, która jest odpowiedzialna za doradzanie rządzącej Partii Komunistycznej w zakresie polityki. Był również dyrektorem Centrum Badań Polityki Publicznej. 

Henpeng nie był widziany od czasu zatrzymania. Jego ostatnie publiczne miało miejsce pod koniec kwietnia na konferencji poświęconej systemowi opieki nad seniorami. The Wall Street Journal stwierdzi, że próbował skontaktować się z zaginionym. Działania nie przyniosły żadnego skutku.

Naukowcy z Chin mówią o rosnącym strachu w ich zawodzie przed raportowaniem lub omawianiem negatywnych ocen sytuacji gospodarczej, społecznej lub politycznej Chin z obawy przed represjami, twierdzi The Guardian.

Reklama

 

Krytyka Xi Jinpinga, zwłaszcza w przestrzeniach internetowych, które są cenzurowane i monitorowane, jest w dużej mierze unikana lub odbywa się za pomocą niejasnych lub zakodowanych instrukcji - czytamy

 

Trwa spowolnienie gospodarcze w Chinach

Zniknięcie Zhu Henpenga poruszyło opinię publiczną w momencie, w którym Chiny zmagają się z problemami wewnętrznymi. Chińska gospodarka, druga co do wielkości na świecie mierzy się obecnie ze spowolnieniem gospodarczym i kryzysem demograficznym.  

Możliwy scenariusz zakłada, że Chiny nie spełnią własnego celu 5% wzrostu w skali roku, mimo znacznych wysiłków stymulacyjnych. We wtorek, 24 września Ludowy Bank Chin ogłosił środki mające na celu pobudzenie gospodarki do wzrostu. Mimo to jednak, eksperci wyrażają swoje zaniepokojenie zadłużeniem Chin i najbliższymi perspektywami na poprawę sytuacji wewnętrznej Chin.

Lynn Song, główna ekonomistka ds. Chin w ING twierdzi, że bez dodatkowych wydatków rządowych Chiny nie poprawią swoich prognoz wzrostu PKB.

 

Chiny znajdują się obecnie w nieco negatywnej pętli sprzężenia zwrotnego, w której słabe zaufanie, spowolnienie aktywności gospodarczej i spadające ceny aktywów nasilają się nawzajem. Ale jest to spowodowane niezwykłymi katalizatorami wpychającymi go w tę sytuację, z szokiem pandemicznym, szokami politycznymi, a także szokami taryfowymi i sankcjami odgrywającymi rolę w wysyłaniu gospodarki w obecną sytuację – przekazała

Reklama

 

Zobacz również: Euforia na chińskiej giełdzie. Będzie ogromny pakiet ratowania gospodarki Chin

 

Populacja Chin maleje

Chiny zmagają się obecnie z problemami demograficznymi, które w dużym stopniu wpływają na poprawne funkcjonowanie kraju. Jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich, jest to skutek błędów polityki rodzinnej, popełnionych na początku lat 80., a także długotrwałej niezdolności systemu do szybkiego dostosowania pomimo wcześniejszych oznak niekorzystnych trendów demograficznych.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Statista

Reklama

Aby ograniczyć negatywne skutki starzenia się populacji w Chinach, rząd zniósł politykę jednego dziecka w 2015 roku, która obowiązywała od 1979 roku. W maju 2021 roku została wprowadzona polityka trójki dzieci.  

Mimo to jednak mieszkańcy Chin niechętnie decydują się na drugie lub trzecie dziecko, tak jak ma to miejsce w większości rozwiniętych krajów na świecie, podaje Statista. Wśród najbardziej widocznych powodów, dla których ludzie nie decydują się na większą liczbę dzieci wymienia się rosnące koszty utrzymania i koszty opieki nad dziećmi, presję pracy, tendencję do samorealizacji i indywidualizmu oraz zmieniające się zachowania społeczne.

 

Zobacz także: Kryzys nieruchomości trwa już 4 lata w Chinach. Bank centralny robi wszystko by go zakończyć

Czytaj więcej

Artykuły związane z problemy demograficzne