Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polski matura

Zdanie matury na wysokim poziomie sprawia, że uczniowie mogą dostać się na wymarzone kierunki studiów, a potem łączyć swoją przyszłość z zawodem, który stanie się ich pasją. Nic więc dziwnego, że ambitnym maturzystom bardzo zależy na dobrych wynikach. Sprawdź kilka porad, dzięki którym przygotowania do matury z języka polskiego będą prostsze. A potem wprowadź je w życie — regularnie i konsekwentnie — aby obserwować efekty!

 

Matura z języka polskiego czasem wydaje się uczniom trudna, jednak dobra wiadomość jest taka, że żaden nauczyciel nie planuje celowo oblewać uczniów. Jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem, orientujesz się w epokach literackich, znasz motywy pojawiające się w utworach i potrafisz zbudować rzeczowe wypowiedzi, poradzisz sobie bez problemu. A stosując się do poniższych rad — ułatwisz sobie zadanie i przygotujesz się do egzaminu bez zbędnego stresu.

 

Przygotowania do matury z języka polskiego

  1. Zacznij jak najwcześniej. Nauka miesiąc przed egzaminem oznacza naukę w stresie i pośpiechu, a to nie służy zapamiętywaniu. Nigdy też nie wiadomo, co się wydarzy — być może akurat przed maturą złapiesz anginę i Twój plan nauki legnie w gruzach? Zamiast tego ucz się codziennie — nawet 15-30 minut. Rozwiąż kilka zadań z arkusza, przeczytaj streszczenie, zrób notatki z wybranej lektury. Praca rozłożona na „małe porcje” nie męczy tak bardzo, a ma wielką moc!

  2. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały do nauki. Podręczniki, repetytorium maturalne, streszczenia, notatki, możesz nawet wydrukować przydatne treści z sieci. Podczas nauki miej wszystko w zasięgu ręki, by nie szukać za każdym razem potrzebnej książki. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością materiałów. Zamiast zbierać wszelkie możliwe notatki, drukować setki lektur i budować wieżę ze stosów repetytoriów, po prostu ucz się z tego, co masz pod ręką. Jedno dobre (i aktualne) repetytorium maturalne w zupełności Ci wystarczy (duży wybór repetytoriów w księgarni taniaksiazka.pl).

  3. Rozwiązuj arkusze i czytaj klucze! To jedna z najważniejszych czynności podczas nauki do matury pisemnej. W ten sposób oswoisz się z formułą egzaminu oraz dowiesz się, za co możesz dostać punkty podczas matury. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Zdarza się, że punkty można dostać za banalne spostrzeżenia, które uczniowie pomijają, bo są „zbyt proste”. Tymczasem klucz może przewidywać, że w rozprawce o „Cierpieniach młodego Wertera” dostaniesz punkty za napisanie, że Werter był młody i cierpiał! Przy okazji będziesz oczywiście powtarzać materiał.

  4. Rób notatki. Dzięki temu lepiej zapamiętasz ważne informacje i łatwiej będzie Ci się uczyć. Nie przepisuj treści z podręcznika lub repetytorium. Staraj się porządkować wiedzę, rób tabelki, mapy myśli, rysunki, notatki z poszczególnych utworów, motywów lub epok.

  5. Powtórz epoki. Zapamiętaj, czym się wyróżniają i jak następują po sobie, jakie są ramy czasowe każdej z nich. Które utwory i którzy autorzy należą do poszczególnych epok. Możesz stworzyć mapy myśli lub plakat, na którym wypiszesz najważniejsze informacje. Samo zapamiętanie charakterystycznych cech epok ułatwi Ci mówienie o utworach, które powstały w tamtym okresie.

  6. Poznaj lepiej utwory z listy lektur oraz motywy literackie. Zapamiętaj, w których utworach znajdziesz przykłady poszczególnych motywów. Zrób notatki z poszczególnych lektur. Dzięki temu będziesz lepiej łączyć fakty i wyciągać wnioski, a to najważniejsze — zwłaszcza na maturze ustnej. Aby nie pominąć żadnej książki w trakcie nauki, możesz wydrukować sobie listę lektur i zaznaczać, które tytuły masz już opracowane.

  7. Nie kuj na pamięć, staraj się rozumieć. Możesz lubić poszczególne lektury lub epoki mniej lub bardziej, ale zrozumienie ich nie powinno przysparzać trudności. Jeśli rzeczywiście zrozumiesz materiał, będziesz łatwiej „poruszać się” pomiędzy poszczególnymi informacjami, argumentować i formułować swoją wypowiedź. To bardzo ważne w trakcie matury. Kucie na pamięć w przypadku języka polskiego raczej się nie sprawdza, na dodatek zajmie Ci znacznie więcej czasu niż faktyczne zrozumienie materiału.

  8. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zwróć się do kogoś o pomoc. Porozmawiaj o trudniejszym temacie ze znajomymi z klasy, zapytaj nauczyciela lub zapisz się na korepetycje, jeśli masz taką możliwość. Możesz także poszukać informacji w internecie. Postaraj się, by niezrozumiałych tematów było jak najmniej. Na szczęście obecnie jest tyle różnych materiałów, że z pewnością znajdziesz jakieś źródło, które wytłumaczy Ci temat w prosty sposób (zwykle wystarczy dobre repetytorium maturalne).

  9. Chłoń kulturę :). Czytaj książki, oglądaj filmy, wybierz się do teatru, muzeum czy opery. Takie doświadczenia nie tylko są przyjemne i wzbogacające, ale także mogą przydać się w trakcie matury — jako argument w rozprawce lub podczas wypowiedzi na maturze ustnej. Regularne czytanie książek wzbogaci Twoje słownictwo, rozwinie kreatywność, ułatwi koncentrację oraz nauczy czytania ze zrozumieniem. Takie umiejętności naprawdę mogą przydać się podczas egzaminu! Poza tym możesz trafić na coś, co Cię zafascynuje i
    stanie się Twoją pasją lub pomysłem na życie — kto wie? Warto odkrywać, próbować i poznawać nowe rzeczy!

Materiały edukacyjne w dłoń i do dzieła! Choć teraz matura może wydawać się trudna i stresująca, z perspektywy czasu na pewno uznasz, że nie było tak źle. Zwłaszcza jeśli wprowadzisz w życie powyższe punkty i zamiast liczyć na fart, dasz sobie możliwość bezstresowego zdania matury na wysokim poziomie. Połamania pióra!

Czytaj więcej

Artykuły związane z polski matura