Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polaryzacja społeczna

  • Według ekspertów świat nigdy nie miał tylu bogatych ludzi
  • Liczba milionerów rośnie również w Polsce
  • Wraz z dochodami najbogatszych rosną nierówności społeczne

 

Coraz więcej milionerów na świecie

Mino utrzymującej się niepewności gospodarczej i geopolitycznej na świecie, liczba milionerów wciąż wzrasta. Zgodnie z Raportem Światowego Bogactwa autorstwa Capgemini Research Institute, globalna populacja osób posiadających co najmniej milion USD w aktywach inwestycyjnych wzrosła o 5,1% do 22,8 miliona w 2023 roku. Całkowity majątek najbogatszych wzrósł z kolei o 4,7% do 86,8 miliarda USD.

Mimo ciągłej niepewności stóp procentowych i rosnących rentowności obligacji, akcje rosły wraz z rynkiem technologii, napędzane entuzjazmem dla generatywnej sztucznej inteligencji i jej potencjalnym wpływem na gospodarkę – czytamy w raporcie.

Według ekspertów świat nigdy nie miał tylu bogatych ludzi. Akumulacja majątku wynika przede wszystkim ze wzrostu wartości aktywów, inwestycji w nowe technologie oraz wzrostu przedsiębiorczości wśród ludzi.

Najsilniejszy wzrost odnotowano w Ameryce Północnej. Solidna gospodarka, łagodzenie inflacji i dynamicznie rozwijające się giełdy zapewniły wzrost bogactwa o 7,2% do 26,1 miliarda USD, podczas gdy liczba milionerów w tym kraju wzrosła o 7,1% do 7,431 miliona.

Zgodnie z Global Wealth Report autorstwa UBS w najbliższych pięciu latach przewiduje się dalszy wzrost liczby milionerów na świecie. Liczba osób posiadających milion dolarów lub więcej wzrośnie w 52 z 56 rozwiniętych i rozwijających się gospodarek badanych w latach 2023-2028. Największe zyski osiągnie Tajwan, potęga technologiczna, gdzie liczba milionerów osiągnie poziom 47%, między innymi dzięki dynamicznie rozwijającemu się przemysłowi mikroczipów.

Reklama

Wzrost przewiduje się również w Turcji, (43%), Kazachstanie (37%), Indonezji (32%) i Japonii (28%). W Stanach Zjednoczonych Ameryki liczba milionerów wzrośnie o 16%, natomiast w Chinach o 8%.

Ciekawość budzi prognoza dotycząca spadku liczby milionerów w Wielkiej Brytanii, która ma obniżyć się o 17% w nadchodzących latach. Paul Donovan, główny ekonomista UBS Global Wealth Management, powiedział, że kraje, takie jak Francja i Włochy, gdzie liczba milionerów ma wzrosnąć odpowiednio o 16% i 9%, odnotowują bardziej „naturalny” wzrost, podczas gdy ten w Wielkiej Brytanii będzie spowodowany przez odpływ kapitału.

Jest to częściowo spowodowane naturalnymi zmianami w dystrybucji bogactwa, gdy globalna gospodarka przechodzi zmiany strukturalne i przepływy kapitału na całym świecie – powiedział.

 

Zobacz również: Mocno rosnące akcje Ferrari a kryzys nierówności majątkowych

 

Gdzie mieszkają milionerzy w Polsce?

Liczba milionerów rośnie również w Polsce. Z dostępnych danych przekazanych przez Wprost wynika, że w kraju może żyć ponad 44 tysiące osób, które zarabiają przynajmniej milion PLN rocznie. Najbogatszym województwem jest obecnie województwo mazowieckie – łącznie żyje tam 9,583 milionerów, z czego zdecydowana większość mieszka w Warszawie. W położonym nieopodal stolicy Piasecznie mieszka ponad pół tysiąca milionerów. W Wołominie takich osób jest 392, natomiast w Pruszkowie 373.

Reklama

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje województwo małopolskie. Jak zauważa Business Insider, z poprzednich badań wynika, że mieszkało tam 6,794 milionerów. Teraz liczba wzrosła do 7,860 mln osób, które osiągają dochody na podobnym poziomie. Najwięcej milionerów mieszka w Krakowie. Drugim najbogatszym regionem na tym obszarze jest Nowosądecczyzna.

Również w województwie śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim żyje ponad 3 tysiące osób z dochodem na poziomie co najmniej miliona złotych rocznie.

 

Zobacz również: Najsłynniejszy na świecie inwestor zwiększa udział w rynkowym gigancie! Dlaczego jednak unika inwestowania w mniejsze spółki?

 

Nierówności i niepokoje społeczne wzrastają

Według Statista, w 2000 roku status milionera na całym świecie posiadało 14,7 miliona osób. Do 2023 roku nastąpił czterokrotny wzrost tej wartości – takich osób było wtedy już 58 milionów. Mimo iż liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie spadła, z badania przeprowadzonego przez Statista wynika, że ubóstwo i nierówności społeczne wciąż są jednym z najbardziej niepokojących problemów. W 1994 roku prawie 64% ludzi w krajach o niskich dochodach i około 1% w krajach o wysokich dochodach żyło za mniej niż 2,15 USD dziennie. Do 2018 roku spadło to do prawie 44% w krajach o niskich dochodach i 0,6% w krajach o wysokich dochodach.

Reklama

Wzrostowi liczby bogatych ludzi na świecie towarzyszy zwiększenie nierówności społecznych. Jest to spowodowane przede wszystkim polaryzacją wywołaną przez pogłębiające się różnice w dochodach między najbogatszymi a resztą społeczeństwa zamieszkującego dany kraj. Rosnące dysproporcje w dostępie do poszczególnych zasobów nasilają frustracje, które stopniowo dzielą społeczeństwa, osłabiając integrację wewnątrz kraju.

 

Zobacz również: 50% światowego bogactwa w rękach 1,5% ludności. Zaskakujące dane o milionerach

Czytaj więcej

Artykuły związane z polaryzacja społeczna