Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

płaca minimalna w 2023 roku produkcja przemysłowa

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na dziś publikacja danych o styczniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zwiększyła się do 5,5% r/r wobec 1,0% w grudniu. W kierunku przyspieszenia wzrostu produkcji oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe.

Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (4,3%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w centrum uwagi rynków [MAKROmapa] - 1Krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w centrum uwagi rynków [MAKROmapa] - 1

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie wtorkowa publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży w cenach bieżących zwiększyło się do 16,2% r/r w styczniu wobec 15,5% w grudniu. W kierunku przyspieszenia wzrostu sprzedaży oddziaływała poprawa nastrojów konsumenckich. Nasza prognoza nominalnej dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się poniżej konsensusu (19,0%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

We wtorek opublikowane zostaną wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zwiększył się w lutym do 50,5 pkt. wobec 50,3 pkt. w styczniu. Tym samym byłby to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym odnotowano poprawę koniunktury częściowo powiązaną z ustępowaniem zakłóceń w łańcuchach dostaw. Jednocześnie indeks PMI ukształtowałaby się już drugi miesiąc z rzędu powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności w strefie euro. Inwestorzy oczekują także lekkiego wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 49,3 pkt. w lutym z 48,8 pkt. w styczniu). W środę opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zwiększyła się do 91,1 pkt. w lutym z 90,2 pkt. w styczniu. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

Krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w centrum uwagi rynków [MAKROmapa] - 2Krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w centrum uwagi rynków [MAKROmapa] - 2

 

Na środę zaplanowana jest publikacja Minutes z lutowego posiedzenia FOMC. Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków Fed dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. W trakcie konferencji po lutowym posiedzeniu FOMC J. Powell stwierdził, że Fed spodziewa się jeszcze paru podwyżek stóp procentowych. Ponadto, zgodnie z lutowym komunikatem, członkowie FOMC nadal uważają, że ryzyko zbyt małej skali podwyżek stóp procentowych w USA jest nadal wyższe niż ryzyko zbyt silnego zacieśnienie polityki pieniężnej, a w konsekwencji dalsze podwyżki stóp procentowych wydają się być odpowiednie. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na wyższe od oczekiwań dane o inflacji, sprzedaży detalicznej i zatrudnieniu, które zostały opublikowane po lutowym posiedzeniu FOMC, poglądy niektórych członków przedstawione w Minutes mogły się częściowo zdezaktualizować. Uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

Reklama

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na czwartek zaplanowana jest publikacja drugiego szacunku PKB w IV kw. Oczekujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu PKB nie zostało zrewidowane w porównaniu do drugiego szacunku i wyniosło 2,9%. Prognozujemy, że inflacja PCE ogółem zmniejszyła się do 4,9% w styczniu z 5,0% w grudniu przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 4,3% r/r z 4,4%. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (613 tys. w styczniu wobec 616 tys. w grudniu) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,08 mln wobec 4,12 mln) wskażą na dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że finalny indeks Uniwersytetu Michigan (66,4 pkt. w lutym wobec 64,9 pkt. w styczniu) na lekką poprawę nastrojów gospodarstw domowych związaną m.in. ze spadkiem inflacji. Naszym zdaniem publikacje danych z USA pozostaną w cieniu publikacji Minutes FOMC i będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W poniedziałek opublikowane zostaną styczniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. GUS przeprowadzi coroczną rewizję liczby pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (firmy zatrudniające poniżej 10 osób), co zaowocuje miesięcznym zwiększeniem liczby osób zatrudnionych w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób. Uważamy, że skala rewizji będzie mniejsza niż w 2022 r., a w efekcie prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 1,8% r/r z 2,2% w grudniu ub. r. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się w styczniu do 12,5% r/r wobec 10,3% w grudniu m.in. z uwagi na większą niż przed rokiem podwyżkę płacy minimalnej. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z płaca minimalna w 2023 roku produkcja przemysłowa