Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oczekiwane obniżki stóp procentowych w USA

 Wzrostowi kursu EURUSD sprzyjał wzrost oczekiwań na obniżki stóp procentowych w USA, do czego przyczyniła się m.in. publikacja wyższych od oczekiwań tygodniowych danych o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Piątkowa konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego miała ograniczony wpływ na kurs złotego.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Opublikowane w piątek decyzje agencji Fitch i S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy są neutralne dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o PKB w Polsce, która może przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego. Oczekujemy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej ize światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.

Reklama

 

Zobacz także: Kryzys kosztów życia. Blisko 33% młodych osób obawia się bezdomności

 

Krajowe dane o PKB w centrum uwagi

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 5,44 (spadek o 12pb), 5-letnie do 5,03 (spadek o 19pb), a 10-letnie do 5,13 (spadek o 17pb). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku stawek IRS w ślad za rynkami bazowymi. Wynikało to z tego, że zwiększyły się oczekiwania części inwestorów na obniżki stóp procentowych przez główne banki centralne. Posiedzenie RPP, a także piątkowa konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego nie miały istotnego wpływu na krzywą.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

Opublikowane w piątek decyzje agencji Fitch i S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy są neutralne dla krzywej. Uważamy, że w centrum uwagi rynku będzie zaplanowana na środę publikacja krajowych danych o PKB. W przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy dany mogą przyczynić się do spadku stawek IRS. Uważamy, że pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla krzywej. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Oczekiwane obniżki stóp procentowych w USA