Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mohamed El-Erian

Mohamed El Erian, główny ekonomista Allianz, w wywiadzie dla serwisu etf.com wypowiadał się na istotne dla dolara amerykańskiego tematy – perspektyw gospodarki Stanów Zjednoczonych i możliwych ruchów ze strony Fed. Odniósł się także do rynku kryptowalut i wyceny Bitcoina.

 

Mohamed El-Erian jest znanym i szanowanym ekonomistą, który dość często wypowiada się m.in. w programach CNN, czy CNBC. Jest głównym ekonomistą grupy Allianz i partnerem w spółce PIMCO. Jest również wymieniany jako kandydat do objęcia stanowiska Wiceprzewodniczącego Rady Gubernatorów Fed, po tym jak na emeryturę odszedł Stanley Fischer.

 

Nie należy obawiać się spłaszczającej krzywej rentowności

El-Erian został zapytany o kwestię spłaszczającej się krzywej rentowności obligacji, która zaczęła niepokoić niektórych decydentów z Fed (m.in. Neela Kashkari’ego, Jamesa Bullarda i Roberta Kaplana – dwaj pierwsi to jedni z najbardziej gołębich przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego).

Reklama

Ekonomista stwierdził, że krzywa rentowności mówi obecnie mniej o stanie gospodarki niż mówiła w przeszłości i wydaje się, że nie obawia się, by sygnalizowała ona podwyższone ryzyko recesji w amerykańskiej gospodarce. Według niego, do spłaszczania się krzywej rentowności przyczyniają się w szczególności dwa czynniki. Wyjaśniają one takie zachowanie krzywej pomimo poprawy sytuacji i perspektyw gospodarczych.

Pierwszym z nich jest rozprzestrzeniający się efekt dużych zakupów papierów wartościowych, jakich dokonują Bank Japonii i Europejski Bank Centralny. Drugim jest z kolei wzrost inwestycji napędzanych przez zobowiązania – czyli takich, w ramach których inwestorzy, którzy osiągnęli dużą stopę zwrotu na rynku akcji obniżają ryzyko swoich portfeli, poprzez sprzedaż akcji na rekordowych poziomach i kupno obligacji w celu zabezpieczenia swoich zobowiązań. W tym przypadku motywem nie jest maksymalizacja stopy zwrotu, a pokrycie zobowiązań.

 

Według El-Eriana, w przyszłym roku krzywa rentowności może przestać się spłaszczać. Wynika to m.in. z tego, że EBC będzie mniej aktywne na rynkach. Od stycznia ma on prowadzić program QE w tempie 30 mld euro miesięcznie, co oznacza, że będzie skupował dwa razy mniej obligacji niż obecnie. Zdaniem El-Eriana, to tempo może jeszcze spaść w drugiej połowie roku.

 

Polityka pieniężna Fed w 2018 roku

W kontekście działań Fed w najbliższym roku, El-Erian uważa, że amerykański bank centralny dokona dwóch lub trzech podwyżek stóp procentowych, wypełniając swoje założenia na ten rok (ostatnie projekcje wskazały na trzy podwyżki). Bank centralny powinien również prowadzić proces normalizacji (redukcji) bilansu zgodnie z planem nakreślonym w trakcie bieżącego roku.

Reklama

El-Erian uważa przy tym, że rynek obligacji nie powinien mieć problemu z tym, że popyt ze strony Fed wyraźnie się zmniejszy, gdy ten będzie stopniowo zwiększał wartość zapadających aktywów, z których środki nie będą reinwestowane. Jego zdaniem, bank centralny normalizuje politykę pieniężną w bardzo rozsądny i nie wpływający negatywnie na rynki sposób. Ekonomista zwrócił uwagę na to, jak Fed komunikował się z rynkami w tym roku w kontekście zmian parametrów polityki pieniężnej. Wymienił tutaj marcową i grudniową podwyżkę stóp procentowych. W przypadku tych ruchów dzięki odpowiednij komunikacji ‘forward guidence’, Fed był w stanie szybko podnieść oczekiwania rynków względem podwyżki stóp procentowych, tak, że sama podwyżka nie miała większego wpływu na wyceny aktywów. El-Erian liczy, że również w przyszłym roku Fed będzie w stanie zacieśniać politykę pieniężną bez negatywnych efektów dla rynków i gospodarki. Szczególnie, że reforma podatkowa może pozwolić bankowi centralnemu na większą elastyczność, gdyż przeniesienie funkcji stymulacyjnej z polityki pieniężnej na politykę fiskalną będzie dobrą okazją do dalszej normalizacji polityki pieniężnej, bez osłabiania wzrostu gospodarczego.

Jako ryzyko dla polityki Fed, El-Erian wymienia możliwość zmniejszenia akomodacji przez cztery kluczowe banki centralne – obok Fed są to banki z Japonii, Chin i strefy euro. Fed pokazał już, że jest w stanie zacieśniać politykę pieniężną bez szkody dla rynków, ale nikt nie wie co stanie się, gdy obok Fed będą to robić inni kluczowi gracze.

 

Blockchain – przełomowa technologia, Bitcoin – bańka spekulacyjna

El-Erian zaznaczył, że zawsze oddziela technologię, na której oparty jest bitcoin od samej kryptowaluty. Technologia blockchain jest czymś realnym i zauważalnie przełomowym. Ekonomista uważa, że w przyszłości technologia blockchain będzie coraz szerzej wykorzystywana, zarówno na polu prywatnym, jak i publicznym.

Ekonomista wydaje się przy tym stawać po stronie osób widzących w Bitcoinie bańkę spekulacyjną. El-Erian stwierdził, że wycena bitcoinów wskazywałaby na znacznie szybsze tempo adaptacji technologii niż wydaje się to możliwe. Obawia się on, że wyceny znacząco wyprzedziły, to co faktycznie może zmaterializować w przyszłości. Zaznacza przy tym, że to samo byłby skłonny stwierdzić, gdy bitcoin był dwa razy tańszy. Tym samym, obecne poziomy cenowe jeszcze mocniej go niepokoją.

Czytaj więcej