Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ministerstwo Finansów Szwecji

  • Co wpływa na osłabienie szwedzkiej gospodarki?
  • Jak wygląda problem bezrobocia w Szwecji?

 

Problemy gospodarcze w Szwecji

Szwedzka gospodarka jest jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Dla wielu krajów europejskich Szwecja stanowi przykład tego, jak sprawne funkcjonowanie poszczególnych sektorów wpływa na pozycję i stabilność kraju na arenie międzynarodowej.

Jak zauważa polski fintech XTB, na wydajność systemu gospodarczego Szwecji składa się kilka czynników.

 

Jej sukces opiera się na kilku filarach: innowacyjności, zwłaszcza w sektorach technologicznych, wysoko wykwalifikowanej sile roboczej, rozbudowanym systemie opieki społecznej i zrównoważonym rozwoju. Kluczową rolę odgrywa również otwartość na handel międzynarodowy i silne związki zawodowe.

 

Model ten, choć ewoluował z czasem, wciąż jest oparty na równowadze między rynkiem a państwem. Jednakże, jak każda gospodarka, szwedzka również mierzy się z wyzwaniami, takimi jak starzenie się społeczeństwa czy zmiany klimatyczne – czytamy w komunikacie Działu Analiz XTB.

Reklama

 

Co więcej, kraj ten posiada autonomię w zakresie kierowania polityką monetarną. Wszystko za sprawą dysponowania własną walutą – koroną szwedzką, która została utrzymana nawet po dołączeniu do Unii Europejskiej w 1995 roku. Decyzja o nieprzyjmowaniu euro przez Szwecję została podjęta w 2003 roku podczas referendum.

 

Zobacz również: Gospodarka Szwecji w tarapatach. Czy dobije ją inflacja i duże ruchy korony szwedzkiej?

 

Aktualna sytuacja w Szwecji

Obecnie inflacja w Szwecji jest nieco poniżej celu 2%, wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Finansów Szwecji. Mimo to jednak aktywność gospodarcza w kraju słabnie, co sprawia, że gospodarka kraju jest w recesji. Według minister finansów Elisabeth Svantesson, reformy w nadchodzącym jesiennym budżecie mają wynieść około 60 miliardów SEK.

Reklama

 

Widzimy, że inflacja nadal spada i jest teraz nieco poniżej celu. Jesteśmy w środku recesji, ale widzimy lepsze perspektywy, teraz gdy walka z inflacją została wygrana – przekazała Svantesson.

 

Firmy upadają, bezrobocie szaleje  

Według XTB, w czerwcu upadłość ogłosiło niemal 6 tysięcy szwedzkich firm, co oznacza wzrost o niemal 40% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Mniejsza liczba firm prowadzi do spadku ilości miejsc pracy, które są szczególnie istotne w kontekście wysokiej stopy bezrobocia w Szwecji.

 

Stopa bezrobocia spadła do poziomu 7,9% za sierpień, choć w czerwcu niebezpiecznie zbliżyła się do poziomu 10%. Odsezonowana stopa bezrobocia znajduje się stabilnie na poziomie 8,3%, oscylując między 8,2% a 8,6% od pół roku. Dwucyfrowe bezrobocie było widoczne ostatni raz w tym kraju w 2021 roku – podaje XTB.

 

Wykres. Bezrobocie w Szwecji 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Bloomberg Finance LP, XTB.

 

Zobacz również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

 

Dwukrotne cięcie stóp procentowych 

Bank Szwedzki w tym roku zdecydował się na dwukrotne cięcie stóp procentowych – każde po 25 punktów bazowych, w maju oraz sierpniu. Główna stopa spadła z poziomu 4% do poziomu 3,5%. Bank zaznaczył jednak, że w tym roku możliwe są 2 lub 3 obniżki stóp procentowych.

 

Obniżki stóp procentowych w Szwecji mogą być silniejsze niż w strefie euro i stopy w Szwecji mogą spaść poniżej poziomów stopy depozytowej w strefie euro. To z kolei może prowadzić do presji na sprzedaż korony. Oczywiście nie musi się tak stać, ale do tego gospodarka musiałaby zacząć reagować na cięcia i odbić mocniej od całej strefy euro. Może to być jednak trudne do osiągnięcia przy obecnej wysokiej stopie bezrobocia, silnej polityce socjalnej czy również globalnych problemach geopolitycznych związanych m.in. z wojną pomiędzy Rosją i Ukrainą - przekazuje XTB. 

Reklama

 

Co ciekawe, z perspektywy trzech ostatnich lat, korona szwedzka osłabiła się w stosunku do polskiego złotego o ponad 17%.

 

Wykres. Kurs SEK/PLN

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

Reklama

Jak podaje Ministerstwo Finansów Szwecji, sytuacja gospodarcza w Szwecji poprawi się w 2025 i 2026 roku. Oczekiwany wzrost PKB będzie napędzany przez konsumpcję gospodarstw domowych oraz zwiększoną stopę inwestycji, szczególnie w budownictwo mieszkaniowe.

Warto zaznaczyć, że prognozy są niepewne, a ich ostateczna forma będzie zależeć od czynników wpływających na rozwój sytuacji. Wśród nich można wymienić zawirowania na rynkach finansowych oraz rozwój gospodarczy i geopolityczny za granicą.

 

Zobacz również: Szwecja zapłaci imigrantowi ponad 130 tys. PLN za powrót do kraju od 2026

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ministerstwo Finansów Szwecji