Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs forinta 2023

Aktualizacja 16.01.2023 08:03. Poniżej przedstawiamy w skróconej formie nasz scenariusz makroekonomiczny na lata 2022- 2024 dla krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej – Polski, Czech, Węgier i Rumunii (dalej: kraje EŚW-4).

Średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego w krajach EŚW-4 kształtują się podobnie. Obecnie wszystkie cztery gospodarki wchodzą w fazę silnego spowolnienia z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie, postępujące spowolnienie w światowym handlu, wygasanie odłożonego popytu oraz transmisję podwyżek stóp procentowych zrealizowanych w ostatnich kwartałach. Oczekujemy, że wysoka inflacja we wszystkich krajach regionu, ograniczająca realną siłę nabywczą przyczyni się do spowolnienia (lub nawet spadku) konsumpcji. Z kolei inwestycje będą hamowane m.in. przez utrzymującą się podwyższoną niepewność dotyczącą perspektyw gospodarczych oraz wysokie stopy procentowe. Osłabienie popytu krajowego będzie jednocześnie oddziaływało w kierunku obniżenia dynamiki importu, co z kolei będzie czynnikiem ograniczającym spowolnienie gospodarcze. W rezultacie prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w 2023 r. ukształtuje się na poziomie 1,5% r/r na Węgrzech (wobec 5,1% w 2022 r.), 2,2% w Rumunii (4,6%) i 1,2% w Polsce (4,5%, bez zmian w porównaniu do poprzedniej prognozy).

Zobacz również: Wzrost PKB Polski w 2023 r. będzie dużo niższy, prognozuje Bank Światowy

 

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 1Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 1

 

Reklama

Pod względem perspektyw makroekonomicznych niekorzystnie wyróżniają się Czechy. Skala spowolnienia wzrostu gospodarczego w III kw. br. (spadek dynamiki do 1,7 % r/r) była w Czechach znacząco większa niż w pozostałych gospodarkach regionu (tempo wzrostu PKB równe ok. 4% r/r) oraz został odnotowany spadek konsumpcji w ujęciu r/r. Zakładając kontynuację tych tendencji (realny wzrost wynagrodzeń w Czechach wyniósł -9,8% r/r w III kw.) oczekujemy, że w 2023 r. PKB Czech obniży się o 0,5% r/r wobec wzrostu o 2,2% w 2022 r. Nasze prognozy dla krajów EŚW-4 są obarczone istotnym ryzykiem w dół, które może się zmaterializować w przypadku wystąpienia „szoku gazowego”, a więc scenariusza głębokiej recesji w Niemczech, oddziałującej w kierunku silnego obniżenia aktywności w przetwórstwie krajów regionu oraz dalszego wzrostu cen nośników energii (por. MAKROmapa z 11.07.2022).

Zobacz również: Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozy wzrostu gospodarczego

 

 

W 2024 r., wraz z oczekiwanym przez nas ożywieniem strefie euro i światowym handlu, prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w krajach EŚW-4 umiarkowanie przyspieszy. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy w 2024 r. będą efekty niskiej bazy z 2023 r. W przypadku Polski nadal zakładamy, że uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy opóźni się do przełomu lat 2023 i 2024, co będzie ważnym czynnikiem wsparcia dla wzrostu inwestycji i wzrostu PKB w 2024 r.

 

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 2Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 2

Reklama

 

We wszystkich krajach regionu obserwowaliśmy wzrost inflacji w ostatnich kwartałach. Silna presja kosztowo-płacowa, szybki wzrost cen nośników energii, zakłócenia w łańcuchach dostaw oddziaływały w proinflacyjnie. Obecnie inflacja kształtuje się powyżej 20% na Węgrzech, ok. 15% w Rumunii i Czechach i 17,4% w Polsce (por. wykres). Poza Węgrami, zgodnie z najnowszymi (październikowymi/listopadowymi) danymi w każdym kraju odnotowany został spadek inflacji. Nie uważamy jednak, że to już koniec wzrostu inflacji.

Zobacz również: Kursy walut padną na łeb na szyję? Spadki

 

 

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 3Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 3

 

Reklama

W przypadku Czech obniżenie tempa wzrostu cen w październiku (do 15,1% z 18,0% we wrześniu) wynikało głównie z uwzględnienia przez urząd statystyczny mechanizmu rekompensat za energię elektryczną, który zgodnie z szacunkami banku centralnego oddziaływał w kierunku spadku inflacji o 3,5 pkt. proc. W styczniu 2023 r. mechanizm ten zostanie wygaszony, a jednocześnie ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone. Wypadkową tych dwóch czynników będzie wzrost inflacji ogółem w Czechach. Podobnie w Polsce, wygaszenie Tarczy Antyinflacyjnej i jednoczesne wprowadzenie nowego mechanizmu ograniczenia wzrostu cen energii na początku 2023 r. będzie proinflacyjne. W Rumunii, zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami ceny energii elektrycznej i gazu pozostaną zamrożone do końca marca 2023 r. W naszym scenariuszu zakładamy, że rumuński rząd wydłuży horyzont obowiązywania tego rozwiązania do końca 2023 r.

Zobacz również: Inflacja w Czechach w dół w grudniu 2022! Ceny rosną wolniej nad Wełtawą

 

Oczekujemy, że w I kw. 2023 r. powinniśmy zaobserwować szczyt inflacji we wszystkich krajach EŚW-4. Sytuacja na Węgrzech zasługuje jednak na szczególną uwagę. W ubiegłym tygodniu rząd Węgier zdecydował się na przedterminowe zniesienie cen maksymalnych na paliwa, które miały obowiązywać do końca br. W rezultacie ceny paliw wzrosły o kilkadziesiąt procent, co przyczyni się do wzrostu inflacji w grudniu o ok. 3 pkt. proc. względem listopada. Tym samym Węgry rozpoczną 2023 r. z najwyższą inflacją na tle pozostałych krajów regionu (przekroczy ona zapewne 25% w styczniu), co jednocześnie podbije średnioroczne tempo wzrostu cen. W kolejnych miesiącach inflacja powinna się obniżać we wszystkich krajach EŚW-4 z uwagi na antyinflacyjny wpływ zacieśniania polityki pieniężnej, efekty wysokiej bazy z 2022 r., prognozowany przez nas spadek inflacji bazowej w strefie euro (por. MAKROmapa z 5.12.2022), wyraźny spadek cen większości surowców rolnych na światowym rynku w ostatnich miesiącach oraz malejące bariery podażowe. Oczekujemy, że w 2023 r. inflacja wyniesie 9,5% r/r w Czechach, 14,0% na Węgrzech, 11,1% w Rumunii i 12,1% w Polsce. W warunkach utrzymujących się tendencji dezinflacyjnych w 2024 r. prognozujemy, że inflacja obniży się w okolice 4-5% we wszystkich krajach EŚW-4 (por. tabela).

Zobacz również: Kraj z naszego regionu podwyższył dziś stopy procentowe, a były takie jak u nas

 

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 4Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 4

 

Reklama

Z uwagi na podobne perspektywy makroekonomiczne polityka pieniężna realizowana przez poszczególne banki centralne w regionie EŚW-4 była do siebie zbliżona w ostatnich kwartałach – każdy z nich stopniowo podnosił stopy procentowe. Chociaż żaden z nich nie zakończył oficjalnie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, to uważamy, że obecnie będą one realizowały politykę wait-and-see i nie będą już dalej podnosić stóp procentowych. Ważnym argumentem na rzecz stabilizacji stóp procentowych jest oczekiwany na początku przyszłego roku szczyt inflacji, a następnie jej stopniowy spadek, jak również prognozowane znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. W przypadku Czech i Polski banki centralne podjęły decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niemienionym poziomie już na ostatnich trzech posiedzeniach. Zgodnie z Minutes z ostatniego posiedzenia Narodowego Banku Rumunii, kolejne decyzje w polityce pieniężnej będą uzależnione od horyzontu utrzymywania zamrożonych cen energii przez rząd. Jeśli zostanie on wydłużony do końca 2023 r. to zgodnie z szacunkami banku centralnego inflacja pod koniec 2024 r. będzie niższa o ok. 4 pkt. proc. niż obecnie prognozowana, co będzie dla NBR argumentem na rzecz braku konieczności dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Uważamy, że taki scenariusz się zmaterializuje. Z kolei Narodowy Bank Węgier wyróżnia się na tle innych krajów EŚW-4. Uważamy, że główna stopa bazowa zostanie zapewne utrzymana na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach. Jednak w warunkach wysokiej inflacji bank centralny zapewne zintensyfikuje działania w ramach niekonwencjonalnych instrumentów polityki pieniężnej (polegające na kontroli płynności), które będą oddziaływać w kierunku dalszego wzrostu stóp procentowych na rynku międzybankowym (obecnie stawka BUBOR 3M wynosi 16,2%) powyżej głównej stopy procentowej (13,0%).

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce w 2023 roku wejdą na dwucyfrowy poziom! Szokujące predykcje

 

Kurs złotego, forinta, leja i korony: prognoza 2023

Wraz z obniżającą się inflacją i poprawiającą się sytuacją gospodarczą, banki centralne w Czechach i na Węgrzech rozpoczną cykl łagodzenia polityki pieniężnej w II poł. 2023 r., a w 2024 r. dołączą do nich NBP i NBR. Prognozujemy, że pod koniec 2024 r. stopy procentowe znajdą się w przedziale 5-6% we wszystkich krajach EŚW-4. Oczekujemy, że z uwagi na podwyższoną awersję do ryzyka oraz zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne, kursy walut regionu będą utrzymywały się na relatywnie niskich poziomach na przełomie lat 2022 i 2023. W dłuższym horyzoncie oczekiwana przez nas poprawa sytuacji gospodarczej na poziomie lokalnym i globalnym, jak również zmiana nastawienia Fed i EBC na bardziej łagodne będą sprzyjały umocnieniu walut regionu (por. tabela).

Zobacz również: Potężne spadki kursu euro i funta! Mega wzrosty cen złota i dolara

 

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 6Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 6

 

Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych

Reklama

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 5Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 5 

 

Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych

Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 7Gigantyczne spadki na kursie euro i dolara? Prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-4: zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2023 i 2024 roku! [forint HUF, korona CZK, lej RON, złoty PLN]	 - 7

 

**********

Kursy średnie walut obcych – tabela A

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 010/A/NBP/2023 z dnia 2023-01-16

Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0,1317
dolar amerykański1 USD4,3436
dolar australijski1 AUD3,0250
dolar Hongkongu1 HKD0,5561
dolar kanadyjski1 CAD3,2429
dolar nowozelandzki1 NZD2,7772
dolar singapurski1 SGD3,2900
euro1 EUR4,7004
forint (Węgry)100 HUF1,1779
frank szwajcarski1 CHF4,6959
funt szterling1 GBP5,2998
hrywna (Ukraina)*)1 UAH0,1258
jen (Japonia)100 JPY3,3837
korona czeska1 CZK0,1958
korona duńska1 DKK0,6318
korona islandzka100 ISK3,0463
korona norweska1 NOK0,4388
korona szwedzka1 SEK0,4171
lej rumuński1 RON0,9505
lew (Bułgaria)1 BGN2,4033
lira turecka1 TRY0,2313
nowy izraelski szekel1 ILS1,2699
peso chilijskie100 CLP0,5313
peso filipińskie1 PHP0,0797
peso meksykańskie1 MXN0,2305
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0,2544
real (Brazylia)1 BRL0,8524
ringgit (Malezja)1 MYR1,0064
rupia indonezyjska10000 IDR2,8871
rupia indyjska100 INR5,3218
won południowokoreański100 KRW0,3512
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0,6456
SDR (MFW)1 XDR5,8610
Reklama

*) kurs UAH z dnia 29.07.2022 r.

Czytaj więcej